haber32
banner77
Emekliye intibakta sürpriz gelişme
haber32

An­ka­ra 3. İş Mah­ke­me­si­ ’n­de gö­rü­len emek­li­le­rin in­ti­bak da­va­sı­na su­nu­lan bi­lir­ki­şi ra­po­ru ile 1999 son­ra­sı emek­li olan­la­ra ma­aş ar­tış umu­du doğ­du. Bi­lir­ki­şi, 1 Ni­san 2001 iti­ba­riy­le emek­li olan va­tan­da­şa, 2000 ön­ce­si için çı­ka­rı­lan İn­ti­bak Ya­sa­sı­ ’n­dan ya­rar­lan­dı­rıl­ma­dı­ğı için ay­lık 264 TL ek­sik öde­me ya­pıl­dı­ğı­nı be­lir­le­di.
 
Eşit­siz­lik gi­de­ril­sin
 

Tür­ki­ye Emek­li­ler Der­ne­ği ta­ra­fın­dan ta­kip edi­len da­va­da, 1 Ni­san 2001 iti­ba­riy­le emek­li olan bir va­tan­daş, 2000 ön­ce­si için çı­ka­rı­lan İn­ti­bak Ya­sa­sı­ ’nın kap­sa­mı ne­de­niy­le hak­sız­lı­ğa uğ­ra­dı­ğı­nı be­lir­te­rek, dü­zen­le­me­nin or­ta­dan kal­dı­rı­la­rak eşit­siz­li­ğin gi­de­ril­me­si­ni is­te­di.
 
Mah­ke­me­ye su­nu­lan bi­lir­ki­şi ra­po­run­da, Ocak 2000 ön­ce­si­ni kap­sa­yan İn­ti­bak Ya­sa­sı­ ’na da­hil edil­me­me­si ne­de­niy­le ek­sik öde­me ya­pıl­dı­ğı ka­yıt al­tı­na alı­nır­ken, Ocak 2013 iti­ba­riy­le emek­li maa­şı 1191 TL olan va­tan­da­şa ay­nı ta­rih iti­ba­riy­le 1455 TL ay­lık öden­me­si ge­rek­ti­ği be­lir­len­di. Böy­le­ce da­va­cı emek­li­ye Ocak 2013 maa­şı esas alı­na­rak, 264 TL ay­lık ek­sik öde­me ya­pıl­dı­ğı or­ta­ya çık­tı.
 
Göz­ler Ana­ya­sa ’da
 

Bi­lir­ki­şi, hak­sız­lı­ğın dü­zel­til­me­si için Ana­ya­sa Mah­ke­me­si­ ’nin “son tah­sis ta­lep ta­ri­hi ya da ölüm ta­ri­hi­ni­” Ocak 2000 ola­rak be­lir­le­yen ya­sa mad­de­si­ni ip­tal et­me­si ve­ya ye­ni ya­sa çı­ka­rıl­ma­sı ge­rek­ti­ği­ni be­lirt­ti.
 
Mahkeme bugün görüşecek
 
Bu­gün dos­ya­yı ka­ra­ra bağ­la­ma­sı bek­le­nen An­ka­ra 3. İş Mah­ke­me­si emek­li­yi hak­lı bu­lur­sa, İn­ti­bak Ya­sa­sı­ ’nın sı­nı­rı­nı Ocak 2000 ön­ce­si ola­rak be­lir­le­yen mad­de­si­nin, Ana­ya­sa­ ’nın eşit­lik il­ke­si­ne ay­kı­rı ol­du­ğu ge­rek­çe­siy­le Ana­ya­sa Mah­ke­me­si­ ’ne baş­vu­ra­rak ip­tal is­te­min­de bu­lu­na­cak. Mah­ke­me, il­gi­li ya­sa mad­de­si­nin ip­ta­li­ni is­te­mek ye­ri­ne emek­li­nin ta­le­bi­ni red­de­der­se, emek­li Ana­ya­sa Mah­ke­me­si­ ’ne bi­rey­sel baş­vu­ru­da bu­lu­na­rak, Ana­ya­sa hük­mü­nün çiğ­nen­di­ği­ni ve hak­sız uy­gu­la­ma ne­de­niy­le mağ­dur ol­du­ğu­nu or­ta­ya ko­ya­cak.
 
350 liraya kadar artmıştı
 
Anayasa Mahkemesi, mahkeme ya da emeklinin bireysel başvurusu ile gelecek talebi yerinde bulursa ilgili yasa maddesini iptal edecek. Bu durumda 1999 sonrası emekli olanlara intibaktan yararlanma yolu açılacak. İntibak Yasası ’nın çıkması ile Ocak 2000 tarihinden önce emekli olanlara, gösterge ve emeklilik durumlarına göre değişerek, 10 TL ile 350 TL arasında aylık maaş artışı sağlanmıştı.

Kaynak : Bugün

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi