haber32
banner77
26 Ağustos 2017 Cumartesi 16:46
Kurban kesilirken çocuklar görmeli mi
haber32

Kurban kesilirken çocuklar görmeli mi

Kurban Bayramı ’nda kurban kesimi çocuklara izletilmeli mi? 26-08-2017 12:07:07 Anne ve Çocuk

Kurban Bayramı'nda kurban kesimi çocuklara izletilmeli mi? Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu soruyu şöyle yanıtlıyor: "7 yaşına kadar olan çocuklarda istemeyen çocuğa kesim gösterilmemeli. Çocuk izlemek istiyorsa da mutlaka bayramın ibadet yönü ve manevi yönü anlatılmalı. Bayramlar komşu ve akraba ilişkilerinin güçlendiği, bire bir iyilik yapma dönemidir”

Prof.Dr. Tarhan, Kurban Bayramı'nda istemeyen çocuğa kurban kesiminin gösterilmemesi gerektiğini söyledi.

Çocukların yaşadığı korkuların anne ve babalarının davranışlarından kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Tarhan, çocuğa kurban kesimi gösterilecekse mutlaka Kurban Bayramı'nın ve anlamının anlatılması gerektiğini belirterek "7 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk istemiyorsa çocuğa kurban kesiminin gösterilmemesi tavsiye ediliyor. Aileden herkes gidince çocuk da istiyorsa çocuğu mutlaka bilgilendirmek gerekiyor. Kurban kesmenin gerekçeleri çocuğa anlayacağı şekilde anlatılmalı” diye konuştu.

Çocuğu mutlaka bilgilendirin

Çocuğun duygusal bağ kurduğu kurbanın ona bilgi verilmeden birden kesilmesi halinde olumsuz sonuçların yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, "Kurban önceden geliyor, çocuk kurbanlık hayvanla oynuyor, çocuk kurbanlıkla arasında duygusal bir bağ kuruyor. Kurbanlığı yatırıp kesmeleri korkuya da sebep oluyor. Sırf bu nedenle et yemeyen çocuklar vardır. Çocuğu hiç bilgilendirmeden, gözlerinin önünde yatırıp keserseniz böyle olumsuz sonuçlar doğurabilir” ifadelerini kullandı.

Bayramın anlamı anlatılmalı

Böyle olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için Kurban Bayramı'nın çocuğa anlatılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi:

"7 yaşındaki çocukta artık gerçeklik duygusu ve soyut düşünce gelişmeye başladığı için kültürel öğrenim ön plana çıkar. Bunun bir dini görev olduğu, yoksullara yardım gibi sosyal boyutu olduğu anlatılmalıdır. Özellikle Kurban Bayramı'nda ortaya çıkan yardımlaşma kültürü hakkında bilgi verilmeli. Bayramdan bayrama evine et giren ihtiyaç sahipleri olduğu, yoksulların düşünülmesi gerektiği anlatılmalı, sosyal bir ibadet olduğu vurgulanmalıdır.

Kurban Bayramı'nın hem ibadet yönü hem de manevi boyutu gerekçeleriyle anlatılarak çocuk için zihinsel olarak kabul edilebilir hale getirmek gerekir. Bu 7 yaşından büyük çocuklar için de geçerlidir.Kurbanı bir şiddet olarak görmek değil de dini ritüel olarak görmesini sağlamak gerekiyor”

Zihinsel olarak hazırlanmayan çocuk korkuyor

Çocuğun zihinsel olarak hazır olmadığı zamanlarda korkuların ortaya çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Tarhan, "Çocuğu zihinsel ve psikolojik olarak kurbanın ne anlama geldiğini, kan akıtmanın bir zevk olmadığını anlatmak gerekiyor. Sadece bu bayramda değil, diğer zamanlarda da protein ihtiyacımızı karşılamak için hayvansal gıdalar tükettiğimizi çocuğa anlatmak gerekiyor. Hayvanların bu amaçla beslenip büyütüldüğünü,zamanı gelince de kesilip tüketildiğini, evrende böyle bir denge olduğunu söylememiz önemli” dedi.

Çocuğa korkunuzu yansıtmayın

Anne ve babanın çocuğa kendi korkularını yansıttığını belirten Prof.Dr. Tarhan, "Çocuk aşırı korkuyorsa anne baba bu konuda özeleştiri yapmalı. Çocuğun travma yaşayacağı endişesi varsa çocuk o ortama hiç sokulmamalı. Anne baba soğukkanlı ise çocuk dasakin olur çünküçocuk anne ve babaya bakar. Anne baba normal ritüelleri yapıyorsa çocuk da sakin olur. Kurban Bayramı'nın gerekçesi sabırla ve sakin bir şekilde anlatılırsa çocuk da ikna olur. Anne ve babasının beden diline bakarak ya güven oluşur ya da korku oluşur” şeklinde konuştu.

Çocuklara iyilik ve merhametin öğretilmesinde bayram fırsat

Çocuklara hayatla ilgili sorumlulukların verilmesi gerektiğini belirten Prof.Dr. Tarhan, merhamet ve iyilik gibi duyguları anlatmak açısından bayramın önemli olduğunu da belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çocuğa kötü duygularla baş etmek ve merhamet kavramının öğretilmesi gerekiyor. Özgürlük ve sorumluluk dengesinin öğretilmesi gerekiyor. Küçük yaşlardan itibaren hayatın sorumluluklarının çocuğa verilmesi gerekiyor. Bayram bunun için bir fırsat. Bayram çocuğun sosyalleşmesine katkı sağlar. Özellikle bayramlar komşu ve akraba ilişkilerinin güçlendiği, bire bir iyilik yapma dönemidir. Kişilerin tanımadığı insanlara yardım ettiği dönemlerdir bayramlar. Çocuk iyilik yapmayı da bu dönemde öğrenir. İyilik yapmak öyle bir duygu ki hem karşı tarafı hem iyilik yapanı mutlu ediyor. Bayramda yardımlaşmak, ziyaretlerde bulunmak gibi unutulan geleneklerimiz çocuğun hayatı öğrenmesine vesile oluyor"

Yalnızlık en büyük psikososyal sorun

Çocuk psikiyatrisinde ve dünyada da karşılaştığımız bu dönemin en büyük sorunu insanların yalnızlığıdır. Yalnızlık en büyük psikososyal sorun, hatta Alzheimer'ın en büyük sebeplerinden biri yalnızlıktır. Yaşlıların ileri yaşta yalnız kalması ruh sağlığını olumsuz etkiliyor, Alzheimer olmasını kolaylaştırıyor. Yaşlıları hatırlamak ve onları ziyaret etmek ve buna çocukları da alıştırmak gerekiyor. Dünyanın bazı ülkelerinde de çocuklara bu anlamda bazı görevler veriliyor, yaşlıları ziyaret etmeleri ve hizmet vermeleri isteniyor. Bu bizim kültürümüzde zaten var ama biz bunu terk ediyoruz.

Bayramlar eğlence değil paylaşım dönemi de olmalı

"Bayram sosyal sermayeyi artırmak demektir” diyen Prof. Dr. Tarhan, "Sosyal sermaye, insanların sosyal ilişki ağının geniş olmasıdır. Sadece meslek iş hayatı değil diğer sosyal hayatta yakın ilişkiler ve akraba ilişkileri de sosyal sermayedir. Yardımlaşma için bir felaket beklenmemeli, bayram vesilesiyle hasta, yaşlı, mazlum ve yalnızlar ziyaret edilmeli. Bayramlar bu dezavantajlı insanları hatırlama dönemidir. Bunu yaptığımız zaman bayramlar anlamına uygun hale gelir. Bayramlar sadece eğlence değil, paylaşım dönemi de olmalıdır. Kurban kelimesinin kökünde de yaklaşma manası var, insanın yaratıcıya yaklaşması çabasıdır. Amaç sadece hayvan kesilmesi değildir. Amaç insanın hayatına anlam katmasıdır. Varoluşla ilgili anlam arayışıdır” dedi.

Son Güncelleme: 26.08.2017 17:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hayır 2017-08-27 04:58:52

her yıl bu saçma soruyu neden soruyorsunuz? görmemesini bırak, koç inmeseydi seni kesecektik diye çocuğa söylenmemesi lazım...

Avatar
kurbanın faziletleri öyle çok ki 2017-08-28 11:40:46

hep gördük görsünler ne var ki görmesinde merhameti acımayı öğrenmek adına saldırgan ve şiddetten uzak yetişir ki öyle olduğumdan eminim

Avatar
Adem Efe 2017-08-27 07:55:07

Tabi ki görmeli. Hatta telefona kayıt alıp defalarca izletmeli.

Avatar
Maria 2017-11-02 19:44:59

herkese merhaba!
ben şu anda türkiye'de yaşayan maria waves'im, şu anda dört çocuğa sahip bir dulum ve haziran'da maddi duruma kapıldım ve faturalarımı ödemek ve yeniden finanse etmek zorundaydım. çeşitli kredi firmalarından hem özel hem kurumsal hem de başarı ile asla kredi aramadım ve çoğu banka kredimi reddetti. ama Allah'ın elinde olduğu gibi, bir tanrı adaması tarafından bir kooperatif koşusu getirildi, bana 850.000 euroluk bir kredi veren özel bir kredi vereni ve bugün bir işyeri sahibiydim ve şu anda çocuklar iyi çalışıyor. teminat, kredi kontrolü yok, sadece% 3 faiz oranı ve daha iyi geri ödeme planları ve zamanlaması bulunan bir ortak imzalayan bir kredi temin etmek için herhangi bir firma ile temasa geçmelisiniz, lütfen bay dante paola ile e-posta yoluyla iletişime geçin: dantecooperativehelp@hotmail.com o doesn bunu yapacağımı bilmiyorum ama şimdi çok mutluyum ve insanlara onun hakkında daha fazla bilgi vermeye karar verdim, ayrıca tanrı'nın onu daha çok kutsasın istiyor. on

Avatar
lass 2018-03-24 02:41:17

ofrecemos variedad de finanzas que incluyen: préstamos personales, préstamos hipotecarios, préstamos para la consolidación de la deuda, préstamos para automóviles, préstamos agrícolas, préstamos comerciales y préstamos para empresas con una tasa de interés del 3% anual y es fija. correo electrónico: willianloanfirm6@gmail.com, whatsapp +1(214)305-8945

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi