banner121

Seçimde Alınacak Güvenlik Önlemleri

Genel seçimlerde alınacak güvenlik önlemleri ile dikkat edilmesi istenen hususları içeren İçişleri Bakanlığı genelgesi 81 il valiliğine ile Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığına gönderildi.

Türkiye 25.03.2011, 13:13 25.03.2011, 17:43
Seçimde Alınacak Güvenlik Önlemleri
banner123

Genel seçimlerde alınacak güvenlik önlemleri ile dikkat edilmesi istenen hususları içeren İçişleri Bakanlığı genelgesi 81 il valiliğine ile Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığına gönderildi.
     İçişleri Bakanı Osman Güneş imzalı genelge, 12 Haziran Pazar günü yapılacak seçimin huzur ve güven içinde yapılmasının temini amacıyla seçimden önce, seçim günü ve seçimden sonra alınacak güvenlik önlemlerini içeriyor.
     Seçim öncesi ve sonrasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için il ve ilçe seçim kurulları tarafından alınan ve yayınlanan kararların titizlikle takip edilmesi ve bu kararlar doğrultusunda işlem yapılması gerektiği bildirilen genelgeye göre, valiler tarafından illerde seçim güvenliği toplantıları yapılarak, il ve ilçelerin seçimle ilgili istek ve ihtiyaçları tespit edilerek, imkanlar ölçüsünde karşılanacak.
     Seçim öncesinde, seçim sırasında ve seçim sonrasında yapılacak çalışmalar ve alınacak tedbirler, görev alanları ve sorumlular yazılı olarak planlanacak, güvenlik tedbirleri planlanırken gerekiyorsa komşu illerle koordinasyon sağlanacak.
     12 Haziran'daki seçimde 298 sayılı Kanunu'nda yapılan değişikliklerin ilk kez uygulanacağı anımsatılan genelgede, başta güvenlik güçleri olmak üzere seçimde görev alacak personelin seçimle ilgili mevzuat, Yüksek Seçim Kurulunun ilgili kararları ve uygulamaya ilişkin hususları kapsayacak şekilde hizmet için eğitime tabi tutulmalarının sağlanması istendi.
     Seçim öncesi, seçim günü ve sonrasında kamu görevlileri ve güvenlik güçleri, idarenin tarafsızlığını zedeleyici tutum ve davranışlardan kaçınacak, siyasi partilerin ve adayların herhangi bir baskıya ve kısıtlamaya maruz kalmadan, kanunlar çerçevesinde propaganda ve benzeri çalışmaları yapmaları ve seçmenlerin oylarını serbestçe kullanmaları için gerekli tedbirler alacak.
     Seçim döneminde propaganda amacıyla kullanılan malzemelerin görüntü ve çevre kirliliğine sebep olmaması için 298 sayılı Kanun ve 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun ilgili hükümleri uygulanacak ve bu çerçevede yerel yönetimler ve siyasilerle iş birliği yapılarak gerekli tedbirler alınacak.
     Açılan seçim bürolarından yapılacak sesli propagandalar ile araçlardan hoparlörle yapılacak propagandalarda halkın huzur ve rahatını bozmamak için 298 sayılı Kanun'un 56. maddesi ve 2872 sayılı Çevre Kanunu ve diğer mevzuatın gürültü ile ilgili hükümleri uygulanacak.
     Seçimi izlemek üzere ülkemize gelebilecek yabancı temsilcilere gerekli misafirperverlik gösterilecek ve çalışmaları için uygun ortam sağlanacak.
     Seçim döneminde halkı suç işlemeye tahrik ve teşvik etmeyi ve huzur ortamını bozmayı amaçlayan kişi ve grupların faaliyetlerinin önlenmesi, turistik bölgeler ile halkımızın toplu olarak bulunduğu çarşı, pazar, durak, istasyon gibi yerlerde düzenlenecek her türlü miting ve gösterilerde terör örgütlerinin olası eylemlerine meydan verilmemesi için istihbarat çalışmalarına ağırlık verilecek ve bu tür faaliyetlerin yapılabileceği yerlerde gereken her türlü tedbir alınacak.
     İllerde alınacak güvenlik tedbirlerinde emniyet ve jandarma teşkilatının koordineli bir şekilde hareket etmesi esas alınacak ve ilgili diğer kuruluşlarla da iş birliği sağlanacak.
     Seçim döneminde seçimlere gölge düşürücü faaliyetleri amaçlayan propaganda, baskı yoluyla seçmenin kararını değiştirme, engelleme, oy sandıklarını kaçırma ya da yakma, psikolojik baskı amacıyla kitlesel eylemlere başvurma gibi faaliyetlere karşı elde edilecek istihbarat bilgileri ışığında gerekli tedbirler alınacak.
    
     -OY VERME GÜNÜ ALINACAK TEDBİRLER-
    
     Genelgede, oy verme gününde alınması gereken tedbirler arasında, siyasi partilerin genel başkanları ve yöneticileri ile Başbakan ve bakanların katılacakları toplantılar ve gezilerde güvenliklerinin sağlanması için gerekli tedbirler alınması ve tedbirlere titizlikle uyulması istendi.
     Sandık seçmen listeleri bulunduğu yerlerde korunacak, askıdan indirilinceye kadar çalınmaması ve tahrip edilmemesi için gerekli tedbirler alınacak, seçim kurulu başkanlıkları ile koordinasyon içinde, ön seçim yapılacak yerlerde güvenlik sağlanacak. Seçimlerde kullanılacak oy pusulalarını basıldığı yerlerde ve basılmış pusulaların seçim kurullarına intikali sırasında gerekli güvenlik önlemleri alınacak.

     Oy verme günü bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı tutulacak, eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda sadece yemek verilmesine müsaade edilecek.
     Sandık alanlarına gidiş ve geliş yollarında ve sandık bölgesinde çıkabilecek olaylar için önceden planlanmış tedbirlerin tümü ve özellikle çıkarılacak motorlu ve yaya devriyelerin yer ve sayıları her sandığın durumu ayrı ayrı ele alınarak gözden geçirilecek ve seçimin güvenliğini engelleyecek her türlü davranışı anında önleyecek ve etkisiz hale getirecek şekilde tedbirler alınacak.
     298 sayılı Kanun'un ''Yasaklar ve Sandık Başı Düzeni'' başlığı altında bulunan madde hükümleri üzerinde önemle durularak görevliler uyarılacak, görevlerin yerine getirilmesinde ve güvenlik tedbirlerinin uygulanmasında seçme ve seçilme hakkını zedeleyebilecek hareketlere meydan verilmeyecek.
     Sandık bölgesinin güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili gerekli tedbirler titizlikle planlanacak, bu bölgelerde görevlendirilecek kolluk güçlerinin listeleri ilçe seçim kurullarına önceden bildirilecek, sandık alanında sandık çevresinde bulunma hakkına sahip kimseler ile seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçlerinden başka kimse bulunamayacağı hükmü doğrultusunda işlem yapılacak.
     Sandık ve bölge güvenliğini sağlama hususunda zafiyet oluşmaması için, görevlendirilen personelin listesi ilçe seçim kurullarına zamanında bildirilerek haklarında belge düzenlenmesi sağlanacak, ayrıca personele bu konuda gerekli bilgilendirme yapılacaktır.
    
     -SEÇİMDEN SONRA ALINACAK TEDBİRLER-
    
     Genelgede, seçimden sonra alınacak tedbirler de şöyle sıralandı:
     ''Oy sayımı ve dökümünün gecenin geç saatlerine kadar sürebileceği göz önünde bulundurularak, sandıkların konulacağı yerlerle çevrelerinin iyi aydınlatılması konusunda seçim kurullarıyla iş birliği yapılarak, elektrik arızasına karşı gerekli tedbirler önceden alınacak, özellikle oy verme gününde sürekli bakım ve tamir için ekipler hazır bulundurulacak.
     Oyların sayımı ve dökümü tamamlandıktan sonra düzenlenen tutanaklar ile sandık ve torbaların ilgililer tarafından il ve ilçe seçim kurullarına nakli sırasında emniyet, jandarma ve sahil güvenlik birimleri koordineli bir şekilde güzergâhta güvenlik tedbirlerini alacak ve bu tedbirler önceden planlanarak, sandıkların güvenlik içerisinde nakilleri sağlanacak. Kırsal alandaki seçim sonuçlarının seçim kurulu başkanlıklarına ulaşması için güzergahta jandarma teşkilatınca alınacak tedbirlere ilaveten, emniyet teşkilatınca da asayiş ve trafik yönünden gereken tedbirler alınacak.
     Güvenlik açısından hassasiyet arz eden yerleşim birimlerindeki oy sandıkları ile sayıma ilişkin evrak ve belgeler, 298 sayılı Kanunun 107. maddesine uygun olarak sandık başkanı ve en az iki üye ile birlikte, gerektiğinde zırhlı araç ve helikopterlerden de yararlanılmak suretiyle ilçe seçim kurullarına intikal ettirilecek.
     Seçim sonuçlarının kısmen veya tamamen belli olmasından sonra istenmeyen olayların meydana gelmemesi için gerekli tedbirler planlanacak ve uygulanacaktır.''
     Genelgede belirtilen tedbirler dışında valilikler mahallin özelliklerine göre ek tedbirler de geliştirerek, uygulamaya koyabilecek.
     Seçim propaganda süresinin başlangıcı olan 02 Haziran 2011 tarihinden seçim sonrasına kadar meydana gelecek olaylar vakit geçirilmeden, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığında oluşturulan Seçim Harekat Merkezlerine telefon ve faks mesajı ile bildirilecek, ayrıca, teleks, mesaj, elektronik posta veya yazı ile teyit edilecek. Oy verme günü meydana gelecek olaylar ayrıca, Bakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezine telefon ve faks mesajı ile bildirilecek.
     Herhangi bir yanlışlığa meydan verilmemesi için bildirilen olayın seçimle ilgili olup olmadığı, şekli, yeri, tarihi, zamanı, polis veya jandarma bölgesinde vuku bulduğu, şüphelilerin ve mağdurların kimlikleri ile şüpheliler hakkında ne gibi işlem yapıldığı hususları genelge ekinde gönderilen formata uygun olarak açıkça belirtilecek.
     Karşılaşılan problemlerin çözümünde ve tereddütlerin giderilmesinde ilgili mevzuat, yayınlanan genelgeler ve Yüksek Seçim Kurulu kararları titizlikle takip edilerek uygulanacak, il ve ilçe seçim kurullarıyla irtibat halinde olunacak.

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
18°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:24
Güneş 06:45
Öğle 12:53
İkindi 16:14
Akşam 18:52
Yatsı 20:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Alanyaspor 3 7
3. Galatasaray 3 7
4. Antalyaspor 3 7
5. Hatayspor 3 7
6. Erzurumspor 3 6
7. Göztepe 3 5
8. Fenerbahçe 3 5
9. Konyaspor 2 4
10. Trabzonspor 3 4
11. Beşiktaş 3 4
12. Sivasspor 3 4
13. Kasımpaşa 3 3
14. Kayserispor 3 3
15. Gaziantep FK 3 2
16. Ankaragücü 2 1
17. Gençlerbirliği 2 1
18. Çaykur Rizespor 3 1
19. Malatyaspor 3 1
20. Denizlispor 3 1
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 3 7
2. Tuzlaspor 3 7
3. Ankara Keçiörengücü 3 7
4. İstanbulspor 3 6
5. Altınordu 3 6
6. Samsunspor 3 5
7. Adanaspor 3 5
8. Altay 3 4
9. Akhisar Bld.Spor 3 4
10. Bandırmaspor 3 4
11. Giresunspor 3 4
12. Bursaspor 3 3
13. Balıkesirspor 3 3
14. Ankaraspor 3 3
15. Ümraniye 3 3
16. Boluspor 3 1
17. Menemen Belediyespor 3 1
18. Eskişehirspor 3 1
Takımlar O P
1. Leicester City 3 9
2. Liverpool 3 9
3. Everton 3 9
4. Aston Villa 2 6
5. Arsenal 3 6
6. Crystal Palace 3 6
7. Leeds United 3 6
8. Tottenham 3 4
9. Chelsea 3 4
10. Newcastle 3 4
11. West Ham 3 3
12. Brighton 3 3
13. Man City 2 3
14. M. United 2 3
15. Southampton 3 3
16. Wolverhampton 3 3
17. West Bromwich 3 1
18. Burnley 2 0
19. Sheffield United 3 0
20. Fulham 3 0
Takımlar O P
1. Real Betis 3 6
2. Granada 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Celta de Vigo 3 5
5. Valencia 3 4
6. Real Madrid 2 4
7. Getafe 2 4
8. Villarreal 3 4
9. Atletico Madrid 1 3
10. Barcelona 1 3
11. Sevilla 1 3
12. Levante 2 3
13. Osasuna 3 3
14. Athletic Bilbao 2 3
15. Cádiz 3 3
16. Huesca 3 2
17. Real Valladolid 3 2
18. Eibar 3 1
19. Deportivo Alaves 3 1
20. Elche 1 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@