banner121

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği'nin 66. Genel Kurulu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Korkutan devlet değil, korkan mükellef değil, özgür, özgürlükçü bir hükümet, ülke istiyoruz. Özgürlüğü sınırlarsanız, demokrasiye en büyük darbeyi vurmuş olursunuz'' dedi.

Türkiye 16.05.2011, 11:42 30.11.-0001, 00:00
Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği'nin 66. Genel Kurulu
banner123
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Korkutan devlet değil, korkan mükellef değil, özgür, özgürlükçü bir hükümet, ülke istiyoruz. Özgürlüğü sınırlarsanız, demokrasiye en büyük darbeyi vurmuş olursunuz'' dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 66. Genel Kurulunda konuşan Kılıçdaroğlu, siyaset kurumunun halka her yerde ve her ortamda doğruları söylemesi gerektiğini dile getirdi ve ekonomi yönetimine eleştiriler yöneltti.
Türkiye'de ekonominin iyi yönetilmediğini savunan Kılıçdaroğlu, ''Eğer bir ekonomi iyi yönetilirse 9 yılda 4 kez mali af çıkmaz. Kim vergisini ödemek istemez, kim sigorta primini ödemek istemez. Ödeyemiyor, dünyanın faizini yüklüyorsunuz üstüne, sonra hayat kilitleniyor, 'verginizi ödeyin' diye mali af çıkarıyorsunuz'' dedi.
Türk Lirası'nın değerli olmasıyla övünüldüğünü ancak ABD'nin kriz döneminde para basarak doların değerini düşürdüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, ''Biz sanayiciyi perişan ettik, bugün ülkeyi Çin mallarının pazarı haline getirdik. Birisi sizi kandırıyor, bedelini bu ülkenin sanayicisi çekti'' diye konuştu.
Sıcak paraya teslim olan bir ekonominin sağlıklı değil, kırılgan olacağını savunan Kılıçdaroğlu, hükümetin büyüme ve istihdam politikası olmadığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir başka TOBB Genel Kurulunda ''Her işveren bir işçi alırsa işsizlik sorununu çözeriz'' dediğini anımsatarak, ''Bunu söyleyen kişinin iş dünyasından, ekonomiden, serbest piyasa ekonomisinden haberi yoktur. Siz, Başbakan böyle söyledi diye hemen gidip işçi aldınız mı? Zaten gelir elde ederse, ürettiğini satarsa 'işçi almayın' desen de alır ama kendisi ayakta zor duruyor, ithal mallarına karşı direnmeye çalışıyor'' dedi.
Ekonomi bürokrasisinin dağınık olduğunu ve sağlıklı planlanmadığını savunan Kılıçdaroğlu, ekonominin sadece para politikasıyla yönetilmeye çalışıldığını ifade etti.
Kılıçdaroğlu, iş dünyasının sağlıklı eleştiri getirmekten ürktüğünü de ifade ederek, şöyle konuştu:
''Neden ürktüğünüzü siz de biliyorsunuz, ben de biliyorum. Ürktüğü için de ödediği vergilerin nereye harcandığını bilmiyor. Bu kayıt dışının dışında bir olay, bu demokrasi olayı, özgürlük olayı. Eğer iş dünyası sağlıklı eleştiri getiremiyorsa bu ülkede demokraside bir sorun var demektir, demokrasi kaliteli değildir. Bir ilde yaptığım ziyarette, ticaret ve sanayi odası başkanı toplantının basına kapalı yapılmasını istedi. 'Basına açık yaparsak hükümeti eleştiremeyiz, eleştirirsek maliye memuru ertesi gün kapının önünde, geliyor ve bize ceza yazıyor' dedi. Maliye memuru arıyor, 'matrahı artır'... Artırmazsan ben geleceğim. Böyle şantaj düzeni olur mu? Korkutan devlet değil, korkan mükellef değil, özgür, özgürlükçü bir hükümet, ülke istiyoruz. Özgürlüğü sınırlarsanız, demokrasiye en büyük darbeyi vurmuş olursunuz.''
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ekonomi politikasının üreteni cezalandırdığını da savunarak, malın yurt dışından getirilmesi halinde ucuz, Türkiye'de üretilmesi halinde pahalı olduğunu söyledi. ''Bu düzenin değişmesi lazım'' diyen Kılıçdaroğlu, 1 milyon dolar sıcak paraya iki ayda 60 bin dolar kazanıldığını, bu parayı hiçbir sanayicinin, tüccarın, esnafın kazanamayacağını kaydetti.

-''CARİ AÇIK, DUVARA TOSLAMA SİNYALİ VERİYOR''-

Türkiye'nin, Avrupa'nın en büyük otobüs üretim merkezi olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, ''Siz burada daha ucuza, kaliteli otobüs üreteceksiniz, dünyaya ihraç edeceksiniz, gideceksiniz dışarıdan ihalesiz otobüs alacaksınız. Tanesine 1 milyon 200 bin Avro ödeyeceksiniz ve bunun hesabını da kimse sormayacak. Bizim milliyetçilik anlayışımız şudur; önce benim sanayicim kazanacak. Bu ülke, her şeyi üretiyor, benim insanım çalışkan, yürekli, alın teri döküyor. Önce ihaleye çıktılar, ihale iptal edildi. Bir sürü numara çektiler. 1 milyon 200 bin Avro ödüyorsun bir otobüse, insanda biraz vicdan olur. Bari otobüs de otobüs olsa. Hollanda kendi şartlarına göre yapmış, dağı olmayan bir ülke. İstanbul 7 tepeli, otobüs yokuş çıkmıyor. Dünyanın en pahalı hurdalığını getirdiniz İstanbul'a'' diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, 2009'un başından bu yana suya yüzde 15, elektriğe yüzde 40, benzine yüzde 30, mazota yüzde 35 ve LPG'ye yüzde 20 zam yapıldığını anlatarak, Afyon'dan Mersin'e mal taşımanın Mersin'den Çin'e taşımaktan daha pahalı olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı, bütün kamyoncuların 10 numara yağ yaktığını da ifade etti.
Cari açığın, rekor kırdığının altını çizen Kılıçdaroğlu, bu durumun Türkiye ekonomisinin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, ''Bu cari açık, Türkiye için felakettir. Bunu ben söylemiyorum, bu ülkenin yazmışları, okumuşları, sağduyu sahibi insanları söylüyor. Bu cari açık, yeni bir duvara toslama sinyali veriyor. Herkesi uyarmak da bizim görevimizdir'' dedi.
Kemal Kılıçdaroğlu, bugün dünyanın 17. büyük ekonomisi olan Türkiye'nin 1987 yılında 14. büyük ekonomisi olduğunu anlattı. Bu politikalarla dünyanın 10 büyük ekonomisi içine girilemeyeceğini öne süren Kılıçdaroğlu, yüzde 4 büyümeyle bu hedefin yakalanamayacağını söyledi. Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinden 2002'ye kadar yüzde 5, 2002'den sonra yüzde 4.8 büyüdüğünü ifade ederek, ''Niye birbirimizi kandırıyoruz. Yok, Türkiye üçe katlandı. Ekonomisi üçe katlanan bir Türkiye'de 12 milyon 715 bin yoksul olur mu? Bir yılda artan yoksul sayısı 818 bin kişi. Yoksulluğun bu kadar olduğu bir ülkede, barış olur mu? Siyaset kurumu yoksulluğu yönetmez, yoksulluğu bitirir. Siz yoksulları, onurlarıyla oynayarak, arka bahçeniz haline getirmek istiyorsunuz'' dedi.
Kılıçdaroğlu, aile sigortası projelerinin gerçekçi ve uygulanabilir olduğunu ifade ederek, bunun hesabını yaptıklarını belirtti ve kaynakları olduğunu belirtti.
Türkiye'nin ekonomik verilere dayalı sıralamalarda gerilerde olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, bunun başarısız ekonomi politikaları sonucunda oluştuğunu öne sürdü. Kılıçdaroğlu, ''İnsan varsa ekonomi, ekonomi varsa insanın mutluluğu var. Eğer bu ekonomiyle mutlu insan yaratmıyorsanız, birileri kazandıkça, birileri aç kalıyorsa bizim öyle bir düşüncemiz yok. Biz bu tabloyu değiştirmeye kararlıyız'' dedi.
CHP'nin yalnızca eleştirmediğini, sorunlara çözüm ürettiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, partisinin ekonomi politikalarına ilişkin bilgi vererek, tarım ve sanayi alanında hazırladıkları raporların yer aldığı kitapçıkları gösterdi. Kılıçdaroğlu, ''İddia ediyorum, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bizim yazdığımız bu raporlar kadar iç tutarlılığı olan başka bir rapor yazılmamıştır'' diye konuştu.
Mevcut teşvik sisteminin sanayiciyi cezalandırdığını, CHP'nin bu sistemi değiştireceğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Anadolu'da 20 büyük cazibe merkezi oluşturacağız. İstihdam yaratan, bilim ve teknolojiyi içeren, inovasyonu kabul eden güçlü bir Anadolu sanayi oluşturmak istiyoruz'' dedi.

-SIFIR FAİZLİ KREDİ-

CHP'nin sanayicinin önündeki engelleri kaldıracağının sözünü veren Kılıçdaroğlu, sanayicileri ''ekonominin kamu görevlisi'' olarak tanımladı. Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında KOBİ'lere sıfır faizle kredi vereceklerini de belirterek, iş adamlarının ödediği vergi, sigorta primi bir yıllık ne kadarsa, sonraki yıl o kadar sıfır faizli kredi alabileceklerini söyledi.
Binlerce kişinin arasından sıyrılarak kazandığı sınavla girdiği hesap uzmanlığında iddialı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu nedenle projelerinin kaynaklarını en doğru şekilde belirlediklerinin altını çizdi.
Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin kendi iç dinamiklerini harekete geçireceklerini, iş gücünün niteliklerini artıracaklarını, asgari ücret üzerindeki vergiyi aşamalı olarak yüzde 1'e kadar indireceklerini anlattı.
Gelir İdaresi Başkanlığını özerk hale getireceklerini de belirten Kılıçdaroğlu, primleri Sosyal Güvenlik Kurumunun değil Gelir İdaresi Başkanlığının toplayacağını da kaydetti. Kılıçdaroğlu, ekonomideki bürokrasiyi azaltacaklarını belirterek, Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik operasyonunu yapacaklarını ve bu yolla milyonlarca kağıt tasarrufu yapılacağını söyledi. Enflasyon nedeniyle geçmiş yıllarda iş adamlarından peşin vergi alındığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, enflasyondaki düşme nedeniyle peşin vergi uygulamasına son vereceklerini belirtti.
CHP iktidarının saydam olacağını ve hesap vermeyi onurlu bir görev sayacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, TBMM'de başkanlığını anamuhalefetin yaptığı kesin hesap komisyonu kurulacağını anlattı.
Kılıçdaroğlu, nükleer santral projelerine de değinerek, ''Bir ülkede nükleer santral yeniden kuruluyorsa orada bakın devletin ortaklığı vardır, nükleer teknolojiyi getirmek ister. Burada var mı ortaklık, hayır. Bir mühendis bile çalıştıramayacaksınız. Benim ülkemde kurulacak, benim mühendisim çalışmayacak. 13.5 cente alım garantisi vereceğim. Ne olacak peki? Ben dışarıdan alırım. Daha ucuza alırım'' dedi.

-''DÜNYANIN TEFECİ DÜZENİNİN YERİ, TÜRKİYE OLMAMALIDIR''-

Türkiye'nin gelecek için yeni alanlara kilitlenmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, CHP'nin bu alanlarda da projeler ürettiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda iş adamlarına şöyle seslendi:
''Saygıdeğer dostlarım, ülkesini seven, eli taşın altında olan, üreten, çalışan, riski paylaşan yiğit insanlar; ben ülkemi seviyorum. Size hizmet etmek istiyorum. Dürüst siyasete sonuna kadar varım. Saydamlık olsun diyorum. Bir liralık işi beş liraya yapmayalım diyorum. Niye heder ediyoruz alın terini, bunun üzerinde durmamız lazım ve her şeyin başında demokrasi ve özgürlük gelir. Eğer telefonlarınız dinleniyorsa, kaliteli demokrasiden söz edemezsiniz. Siz bulunduğunuz konumdan ayrılıp milletvekili oluyorsunuz. Diyelim ki listelere giremediniz, yerinize dönemiyorsunuz, niçin; bunun adı demokrasi mi? Devlet memuru dönüyor, size dönme imkanı verilmiyor. Bu tablo demokrasi tablosu değildir. Kimsenin telefonlarının dinlenmediği, kimsenin özel yaşamının gözetlenmeyeceği, bunların siyaset meydanında konuşulmayacağı, ahlaksızlığa prim verilmeyeceği, düzgün, namuslu siyaset yapacağız. Halk için yapacağız, sanayici için yapacağız, tüccar için yapacağız, esnaf için yapacağız, üreten, alın teriyle çalışan için yapacağız.''
Yabancı sermayenin Türkiye'ye girişine karşı olmadıklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, ''Yabancı sermaye Türkiye'ye gelsin, yeni teknoloji getirsin ama sıcak para, bir yere kadar. Dünyanın tefeci düzeninin yeri Türkiye Cumhuriyeti olmamalıdır'' dedi.

-KILIÇDAROĞLU-TÜZMEN GÖRÜŞMESİ...-

Bu arada Genel Kurul başlamadan önce Kılıçdaroğlu ile Eski Devlet Bakanlarından Kürşad Tüzmen arasında Kılıçdaroğlu'nun AK Parti listelerinde yeniden aday gösterilmeyen isimlere yönelik iddialarına ilişkin kısa bir diyalog yaşandı.
Gazetecilerin soruları üzerine diyaloğu aktaran Tüzmen, Kılıçdaroğlu'na kendisinin müsteşar olduğu dönemde genel müdürlük yaptığını hatırlattığını kaydetti. Tüzmen, ''25 sene bürokraside sen beni biliyorsun, ben seni biliyorum. Benim tanıdığım kadarıyla sen dürüst bir adamsın. Sen benim için ne diyorsun dedim. 'Sen de dürüstsün' dedi. Bana bir lafı yokmuş. Bundan sonra benim söyleyecek bir sözüm yok. Kendisine sorun Kürşad Tüzmen nasıl bir adammış, anlatır'' diye konuştu.
haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 21 Ocak 2020
İmsak 06:38
Güneş 08:02
Öğle 13:14
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü