haber32
banner77
Zeybekçi: Artık 3 ayda bir, bir araya geleceğiz
haber32

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gülermak AŞ'nin İtalyan ve Polonyalı ortaklarıyla birlikte konsorsiyum liderliğini üstlendiği Varşova Metrosu II. Etabı'nı incelemek, Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Janusz Piechocinski ile temaslarda bulunmak, Türkiye-Polonya İş Konseyi'nin düzenlediği akşam yemeğinde üst yöneticilerle (CEO) bir araya gelmek üzere Varşova'ya geldi.

Zeybekci, temasları sırasında yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin ilk defa 1972 yılında Libya'da bir iş alarak yurt dışında müteahhitlik işlerine başladığını söyledi. Türkiye'nin 1972'den 2003 yılına kadar geçen sürede 45 milyar dolar civarında bir müteahhitlik performansı sağladığını anlatan Zeybekci, 2003 yılından bu yana ise 7 bin 760 ayrı proje ile 300 milyar doları aşan bir performans gösterdiğini kaydetti.

Dünyadaki ilk 250 firmayı belirleyen bir sıralamada Türkiye'nin 42 firma ile Çin'den sonra ikinci sıraya yerleştiğini dile getiren Zeybekci, Türkiye'nin ciro anlamında ise 9. sırada olduğuna işaret etti.

Zeybekci, 2003 yılından önce Türkiye'nin aldığı projelerin ortalamasının 20 milyon dolar olduğunu, şimdi bu rakamın 90 milyon dolara ulaştığını bildirerek, 2013 yılında sektörün 33 milyar dolarlık proje ile tarihi zirve yaptığını, 2014 yılında ise 24 milyar doların üzerinde bir proje aldığının altını çizdi.

Türk müteahhitlerin dünyadaki işlerine değinen Zeybekci, Türkiye'nin bir şeyi yapabilme kapasitesinin en güçlü şekilde gösterilmesi için sektörün önemli olduğunu vurguladı.

Milli gelirin yüzde 7'ye yakınını oluşturan inşaat sektörünün, dolaylı şekilde etkilediği sektörlerle milli gelirin yüzde 30'unu oluşturduğunu anlatan Zeybekci, inşaat sektörünün sanayi ve üretim anlamında bir çok alanı tetiklediğini söyledi.

Bakan Zeybekci, belirli bölgelerde merkezler oluşturmaya başladıklarını aktararak, "İlkini Doğu Afrika'nın giriş kapısı olan Cibuti'de yaptık. 99 yıllığına aldığımız 5 bin dönümlük alanda, artık bizim şirketlerimizin her şekilde lojistiğini kurabilecekleri; mühendislik, tasarım ve idari merkezlerini yapabilecekleri bir alan oluşturuyoruz" şeklinde konuştu.

Zeybekci, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği önemsediğini de vurguladı.

- "Dünyanın ekonomik ekseni şimdi Avrupa'nın doğusuna doğru kayıyor"

Nihat Zeybekci, bundan sonra 3 ayda bir Türk ve Polonyalı iş adamlarını bir araya getireceklerini, bundan sonra oturup iş beklemenin olmayacağını söyledi.

Dünyada artık yeni sınırların, ekonomik menfaatler üzerine çizildiğini belirten Zeybekci, gruplar arasında ne kadar fazla ticari ilişki varsa o kadar az sorun yaşandığını kaydetti.

Her iki ülkenin bulunduğu coğrafyanın fırsatlar coğrafyası olduğunu anlatan Zeybekci, Türkiye'nin bulunduğu bölgedeki insanların gelirlerinin arttığını, bundan dolayı ihtiyaçlarının da farklılaştığını dile getirdi.

Zeybekci, daha önce Avrupa ile ABD'nin ortasında bulunan dünyanın ekonomik ekseninin Avrupa'ya doğru geldiğini, şimdi de Avrupa'nın doğusuna doğru kaydığının altını çizerek, böyle bir ortamda iki ülkenin çevresindeki fırsatları birlikte değerlendirebileceğini ifade etti.

Türkiye'nin gelecek 10 yılda enerji için 140 milyar dolar, ulaştırma için 140-150 milyar dolar, haberleşme-iletişim için ise 40-50 milyar dolar yatırım yapması gerektiğine dikkati çeken Zeybekci, bu yatırımları başta Rusya ve Türk cumhuriyetleri olmak üzere diğer birçok ülkenin de yapması gerektiğini bildirdi.

Türkiye ile Polonya'nın ilişkilerinde 1 artı 1'in 2 yapmayacağına işaret eden Zeybekci, "Bizim ilişkimizde 1 artı 1, 3 yapar, 4 yapar, 5 yapar, akıllı isek çok daha fazla yapar" şeklinde konuştu.

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin 1980 yılındaki toplam dış ticaret hacminin 4 milyar dolar civarında olduğunu, bugün bu rakamın 500 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, paylaşarak rekabet etmek gerektiğini, oluşan yeni ekonomi haritalarının içinde birinin bir diğerini engelleyerek hiçbir yere varamayacağını kaydetti.

Türkiye'nin bölge ülkelerdeki sıkıntılarına rağmen ihracatını yüzde 5 artırdığını vurgulayan Zeybekci, şu an itibariyle ihracatın 171 milyar dolar olduğunu, Türkiye'nin 2008 krizinden sonra 20 çeyrekten beri ortalama büyümesinin yüzde 5,7 olduğunu ifade etti.

Zeybekci, krizden sonra Türkiye'nin 7 milyon vatandaşını iş sahibi yaptığını, geçen yıl 1,4 milyon kişinin işe başladığını belirterek, "Neye rağmen biliyor musunuz? Aynı yılda 1,8 milyon Suriyeliye 5,5 milyar dolar masraf yaparak bunu yaptık" şeklinde konuştu.

Nihat Zeybekci, THY'nin Polonya'ya uçuş sayısının kısa bir zaman içerisinde artırılması konusunda Polonya ile mutabakata vardıklarının altını çizdi.

- "Türk firmaların Polonya Borsası'ndan da destek alacağına inanıyoruz"

Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Janusz Piechocinski ise "Polonya'nın Türk ortağına karşı sorumlulukları olduğunu, Türkiye'nin Avrupa'da unutulmadığını, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) görüşmeleri kapsamında her zaman Türkiye'ye değindiklerini söyledi.

AB Konseyi Başkanı'nın Polonya'nın bir önceki başbakanı olduğunu anımsatan Piechocinski, "Kendisiyle sürekli temastayız ve kendisine sık sık iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmemiz gerektiğinden söz ediyoruz. Çünkü birlikte daha fazlasını yapabiliriz" dedi.

Polonya'nın GSMH'sında düşüş yaşanmayan AB dışı tek dost ülkesinin Türkiye olduğunu bildiren Piechociński, Türk firmalarının Polonya Borsası'ndan da destek alacağına inandığını kaydetti. Böylelikle iki ülkenin üçüncü ülkelerde iş birliği yapabileceğini aktaran Piechocinski, bunun temelinde hem şimdi hem de gelecekte rasyonel düşünme, rasyonel yaklaşma olduğunu dile getirdi.

Piechocinski, Polonya'nın 2028 senesine kadar Avrupa'daki en büyük inşaat alanı olacağı bilgisini verdi.

Polonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerden memnun olduklarını bildiren Piechocinski, "Fakat her yerde sorduğum soruyu sormaya devam edeceğim; neden daha fazlası olmasın? Neden bu işbirliğini daha ileriye götürmeyelim?" şeklinde konuştu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan ise DEİK bünyesinde 121 iş konseyi olduğunu belirterek, DEİK hakkında bilgi verdi.

Polonya'nın Türkiye için önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Vardan, ülkenin istikrarlı bir ekonomiye sahip bulunduğunu, büyüme rakamlarının gelecek yıllarda AB'nin ortalama büyümesinin de üzerine çıkarak, 4 kata kadar çıkacağını düşündüklerini dile getirdi.

- "Metronun 600 metrelik kısmını tünelle nehrin altından geçirdik"

Türkiye Polonya İş Konseyi Başkanı ve Gülermak AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Güleryüz de tamamı yeraltında bulunan metro hattının bedelinin yaklaşık 1 milyar avro olduğunu söyledi.

Söz konusu projede taşeronlar dahil 4 bin 500 kişinin istihdam edildiğini belirten Güleryüz, yeni istasyonun 7 kilometre uzunluğunda olduğunu dile getirdi.

Gülermak AŞ Varşova Metro Proje Müdürü Mustafa Tuncer ise yaptıkları projenin Varşova Metrosu'nın ikinci hattı olduğunu, 2009 yılı ekim ayında sözleşmeyi imzaladıklarını anımsattı.

2014 yılı eylülünde projeyi Varşova Toplu Taşıma Kurumu'na teslim ettikleri bilgisini veren Tuncer, inşaat ruhsatının alınmasının 1 yıl sürdüğünü, projeyi yaparken tüm Varşova merkezinin altyapısının da yenilendiğini dile getirdi.

Şehir nehir tarafından ikiye bölündüğü için metronun 600 metrelik kısmını tünelle nehrin altından geçirdiklerini bildiren Tuncer, metronun gelecek ay hizmete açılacağını ifade etti.

Yakında Varşova Metrosu'nun ikinci hattının devamı için de ihaleye çıkılacağını ve bununla da ilgilendiklerini anlatan Tuncer, ülkedeki 5 otoyol ihalesinden yeterlilik aldıklarını, Polonya'yı merkeze alıp Kuzey Avrupa'ya gitmek istediklerini, bu nedenle Danimarka'da Kopenhag Metrosu'na, Norveç'teki en büyük hızlı tren tüneli için teklif verdiklerini, Finlandiya'da da bir tramvay projesi için çalıştıklarını, toplamda 2 milyar avroluk bir işle ilgilendiklerinin altını çizdi.

Kaynak : AA

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi