Web sitenizin Google sonuç sayfalarında (SERP) daha üst sıralarda yer almasını istiyorsanız SEO çalışmalarına odaklanmalısınız. Ancak SEO’nun zaman gerektiren ve dinamik bir süreç olduğunu da unutmayın. Bu nedenle yeni bir web siteniz varsa Google Ads ile üst sıralarda yer alarak SEO’nuzu destekleyebilirsiniz.

Google reklamları SERP’lerde farklı sıralamalarda yayınlanır. Genellikle en yüksek TBM’yi ödeyen en üstte olarak algılanabilir. Ancak Google Ads reklam sıralamasını etkileyen çok sayıda faktör bulunuyor.

Dopinger Google Ads danışmanlığı sizlere Google Ads reklam sıralamasını iyileştirme konusunda yardımcı olur. Bu yazıda reklamlarınızı nasıl optimize edebileceğinizi ve reklam sıralamanızı nasıl arttırabileceğinizi en yalın haliyle anlatmaya çalışacağız.

1. Anahtar Kelimelerinizi İyileştirin

Google reklam çalışmalarında performansınızı arttırmak için öncelikle anahtar kelimeleri iyileştirmeniz gerekiyor. Dopinger Google Ads hizmeti ile öncelikle mevcut anahtar kelimeleriz iyileştiriliyor.

Ekibimiz öncelikle mevcut anahtar kelimelerinizin performansına bakıyor. Daha sonra yeni anahtar kelime fırsatlarını değerlendiriyor. Anahtar kelimelerinizin hedeflerinizle uyumlu, kullanıcıların arama niyetine hitap eden şekilde seçilmesi gerekiyor.

Isparta: Spor Başarıları ve Sağlıklı Yaşamın Şehri Isparta: Spor Başarıları ve Sağlıklı Yaşamın Şehri

Anahtar kelime analizi Google Anahtar Kelime Planlayıcı yanında profesyonel araçlar ile yapılıyor. Her zaman ekibimiz yeni anahtar kelimeler keşfetmek adına çalışıyor ve rakiplerinizin de anahtar kelime stratejilerine odaklanıyor. Anahtar kelime odaklı Google reklamları veriyorsanız bu konuda mutlaka profesyonel destek alabilirsiniz. Anahtar kelimede arama hacmi yüksek, rekabet zorluğu düşük ve TBM değeri az seçeneklere odaklanmalısınız.

2. Dikkat Çekici Reklam Başlıkları Oluşturun

Google reklamları kullanıcıların karşısına ilk çıktığı andan itibaren dikkatlerini çekebilmelidir. Bir kullanıcının arama sonuç sayfalarında görüntülenen reklamda ilk karşılaştığı dikkat çekici alan reklam başlığı oluyor.

Reklam başlığı mutlaka ilgi çekici ifadelerden meydana gelmelidir. Burada sınırlı bir alan olduğu için en etkili ifadelere yer vermek gerekir. Ana anahtar kelimenizin yer aldığı ve kullanıcılara aradıklarını vaat ettiğiniz bir başlık oluşturun.

Reklam başlığında harekete geçirici bir mesaj kullanın ve reklamı gören kullanıcıların ikna edecek bir CTA olmasına özen gösterin.  Dikkat çekici reklam başlığını çok uzun tutmayın. Mobil kullanıcıları da dikkate alarak mobilde görülmeye uygun karakter sayısında reklam başlığı oluşturmaya odaklanın.

3. Reklam Metni ve Açıklamalarınızı Optimize Edin

Google reklamlarında reklamınızın doğru sınıflanması, kullanıcıların reklamı inceleyerek tıklamaya ikna olması için reklam metninizin ve açıklamalarınızın doğru şekilde oluşturulması gerekiyor. Doğru kitleye ulaşması ve iyi bir sıralama alması için reklam metni ve açıklamalarınızı optimize etmeniz gerekiyor.

Reklam metninizde mutlaka anahtar kelimelerinize yer verin. Anahtar kelimeler mümkün olduğu kadar ön sıralarda yer alsın. Aynı zamanda açıklamaları belirli bir karakterden uzun tutmayın. Bu sayede mobil kullanıcıların da sorunsuz şekilde okumasını sağlayabilirsiniz.

Açıklamalarda ürün ve hizmetlerinizle ilgili temel özellikleri ve kitlenizin merak edeceği soruları cevaplayın. Aynı zamanda insanlara burada vaatler verin. Öne çıkan bazı ifadeler eklemenizi öneriyoruz. Hızlı gönderim, ücretsiz kargo, özel indirim kodu gibi farkınızı ortaya koyacak vaatler ekleyebilirsiniz. Son aşamada kullanıcıları çekecek ve reklama tıklayıp aksiyonda bulunmalarını sağlayacak bir harekete geçirici mesaj da ekleyin.

4. Hedef Kitlenizi Daha İyi Tanıyın ve Segmentasyon Uygulayın

Reklam kampanyalarınızı belirli bir kitleye ulaştırmanız gerekiyor. Google Ads reklamlarının en iyi yanı hedef kitlenizi belirleyebilmek ve onlara reklamları ulaştırabilmektir.  Dopinger Google Ads danışmanlığı hizmeti aldığınızda hedef kitlenizi tanımak için detaylı analiz yapılıyor.

Hedef kitlenizi tanımak için öncelikle alışkanlıklarını, taleplerini incelemelisiniz. Onlardan geri bildirim alma stratejilerini uygulayabilirsiniz.  Aynı zamanda profesyonel araçlarla hedef kitle analizi yapabilirsiniz. Rakiplerinizi inceleyerek hedef kitlenizin özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Daha spesifik, ilgili ve sonuç odaklı reklamlar oluşturmak için kitlenize segmentasyon uygulayın. Segmentasyon hedef kitlenizi detaylı olarak gruplara ayırmaktır. Belirli bir bölgeye yönelik coğrafi özellikleri; yaş, cinsiyet, ilgi alanı gibi demografik özellikler; psikolojik ve davranışsak özelliklere göre kitlenizi sınıflandırabilirsiniz.

Bu noktada reklam kampanyalarınızın tamamını alt tüketici grubuna yönelik stratejilerle başarılı hale getirebilirsiniz. Hedef kitlenizi segmentlere ayırırken her reklam kampanyası için farklı bir kitle oluşturabilirsiniz. Bu sayede bütçenizi daha verimli kullanır ve reklam sıralamanızı üst sıralara taşıyabilirsiniz.

5. Teklif Stratejilerinizi Gözden Geçirin ve Ayarlayın

Google Ads başarınızın ve sıralamanızın artması için doğru teklif stratejisini belirlemeniz gerekiyor. Google reklamlarında akıllı tekliflendirme ve manuel tekliflendirme olacak şekilde iki farklı seçenek yer alıyor.

Teklif stratejinizde akıllı tekliflendirmeye güvenebilirsiniz. Google arka planda makine öğrenim teknolojisi ile açık arttırma sırasında sizin belirlediğiniz hedeflere göre tekliflerinizi ayarlar. Akıllı teklifte manuele göre çok daha fazla sayıda sinyal dikkate alınır ve teklif gerçek zamanlı uygulanır.

Manuel teklifi yapacaksanız anahtar kelimeler ve performansları üzerinden teklifi kendiniz ayarlarsınız. Akıllı tekliflendirmede anahtar kelime ile birlikte kullanıcıların dönüşüm sağlama potansiyeli de dikkate alınır. Potansiyeli zayıf olan kullanıcılar için otomatik olarak teklif tutarı düşer.

Akıllı teklif kullanırken hedef EBM, Hedef ROAS, dönüşümü en üste çıkarma, dönüşüm değerini en üste çıkarma, geliştiriliş TBM, tıklamaları en üste çıkarma ve hedef gösterim payı gibi metriklere de odaklanmalısınız. Doğru teklif stratejisi ile en üst sıralara zaten çıkabilirsiniz.

6. Reklam Kalitesini Artırarak Puanınızı Yükseltin

Google Ads kalite puanı, Google’da sitenizde bulunan içeriklerin aramalarla olan alakasını ölçen bir sistemdir. Kalite puanı ne kadar yüksek olursa reklamlarınız o kadar üst sıralarda yer almaya başlar.

Anahtar kelime alaka düzeyinden tıklama oranına, açılış sayfası kalitesinden açıklama metnine kadar birçok unsur kalite puanına etki eder.  Yüksek kalite puanı ile iyi sıralamaya daha düşük TBM ücretleri ödersiniz.

Google Ads kalite puanını arttırmanız için Dopinger Google Ads hizmeti şu çalışmaları yapabilir;

·       Anahtar kelime analizi yapın ve kitlenizin ilgileneceği anahtar kelimelerde reklam oluşturun.

·       Reklamlarınızda negatif anahtar kelimeler kullanın. Bu sayede fayda sağlamayacak ve boşa ödeme yapacağınız reklamınızın yayınlanmasını istemediğiniz kelimelerini çıkarın.

·       Kampanyalarınızı reklam gruplarına göre oluşturun. Bu arama sorgusu ve reklam ilgi düzeyini en üst seviyeye çekecektir.

·       Reklam metinleriniz mutlaka anahtar kelimelerinizle uyumlu olmalıdır.  Reklam metinlerinizde anahtar kelimeleri organik bir şekilde mutlaka geçirin.

·       Reklam metinleriniz ilgi çekici olsun. Aynı zamanda etkili CTA’lar yer alsın.

·       Reklam metinlerinizin uzunluğu karakter sayısı açısından mobil kullanıcılara da uygun olmalıdır.

·       Açılış sayfanızı mutlaka optimize edin. Anahtar kelimeler ve vaatlerle uyumlu bir açılış sayfası tasarlayın.

·       Açılış sayfanızı optimize edin ve en kısa sürede açılmasına odaklanın.

·       Sonuçları düzenli analiz edin ve iyileştirmeler yaparak kalite puanını daha da yukarı çekin.

Dopinger Google Ads danışmanlığı ile reklamlarınızın kalite puanı artar ve düşük bütçelerle en üst sıralarda yer alabilirsiniz.