haber32
banner77
29 Ağustos 2011 Pazartesi 09:10
Kapsam dışı personele nakil hakkı
haber32

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, özelleştirilen TEDAŞ'a bağlı bir kurumda kapsam dışı personel olarak çalışan bir işçinin nakil hakkı bulunduğuna karar verdi.

Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. Bayburt İl Müdürlüğü'nde 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi statüde elektrik mühendisi olarak görev yapan bir kişi, kapsam dışı personel sayılarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı verilmesi isteğiyle işyerine başvuru yaptı. Aras Elektrik Dağıtım A.Ş ve TEDAŞ Genel Müdürlüğü ise çalışanın başvurusunu reddetti.

Davacı, bu işlemlerin iptali istemiyle Trabzon İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Trabzon İdare Mahkemesi, davacının, ''kapsam dışı personel'' statüsünde bulunduğunun kabulü gerektiğine ve kapsam dışı pozisyonda görev yapan davacının nakil hakkı 4046 sayılı Yasa'nın Geçici 21. maddesi uyarınca saklı tutulmuş bulunduğundan, aksi yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmediği gerekçesiyle dava konusu işlemi iptal etti.

Danıştay Beşinci Dairesi ise ''sendika üyeliği bulunmayan davacının, mevcut mevzuat çerçevesinde TEDAŞ'ta kapsamdışı personel istihdamının mümkün bulunmaması karşısında nakle tabi personel olarak belirlenemeyeceğini'' belirterek, dava konusu işlemin iptali yolunda verilen İdare Mahkemesi kararını bozdu.

İdare Mahkemesi, bozma kararına uymayarak dava konusu işlemin iptali yolundaki ilk kararında ısrar etti.

Davalı TEDAŞ, Trabzon İdare Mahkemesinin ısrar kararının hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek, kararı temyiz etti ve bozulmasını istedi.

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi