haber32
banner77
26 Ocak 2007 Cuma 12:57
HÜKÜMET BAŞARISIZDIR
haber32

“İlk yarıyılı başarısız tamamlayan hükümet, ikinci dönem derslerine daha çok çalışmalı”

 

Türk Eğitim-Sen Isparta Şube Başkanı Ali Balaban yaptığı yazılı açıklamada 2006–2007 Eğitim-Öğretim yılının birinci yarıyılının yarın sona ereceğini ancak bu dönemde de eğitimde yaşanan sıkıntıların çözülemediğini belirtti. Balaban"ın açıklaması şöyle “Okullar şiddet yuvası haline geldi, suç makineleri yetiştiren kurumlara dönüştü, öğrenciler arasında madde bağımlılığı alabildiğine arttı. Gencecik bedenler bir anda yitip, gitmeye başladı, öğrenciler şiddet kültürüyle beslenir oldu. Gerek eğitimciler, gerekse öğrenciler bu dönemde can güvenliğinden yoksun olarak eğitim-öğretim yaptı.

 

Tüm bunlar yetmezmiş gibi meslek lisesi öğrencileri için bir türlü karanlıklar aydınlatılamadı. Bu yılda ÖSS"ye katsayı mağduru olarak girecek olan meslek lisesi öğrencileri, hükümet ile YÖK arasında çekilen kılıcın arasında kaldı. Rant aracı haline gelen meslek lisesi sorunu, politik kaygılarla rafa kaldırıldı. Şura toplantısı anlamsız tartışmaların gölgesinde noktalandı, şurada alınan kararlar hayata geçirilemedi.

 

Türk Milli Eğitimi, müfredat programlarından tutun da, yalan yanlış gözden geçirilen ders kitaplarına kadar yığınla hataya tanıklık etti. Sık sık değişen sınav sistemleri ve programlar sayesinde kafası iyice karışan öğrenciler artık Milli Eğitimin hızına ayak uyduramaz hale geldi.

 

Okullarda ikili eğitim-öğretim devam ederken, birleştirilmiş sınıflara da son verilemedi. Türk Milli Eğitimi, 2006 yılında da taşımalı eğitime devam etti. Okulları bilgisayarla donatma iddiasında olan Bakanlık, hedefinin yarısına bile ulaşamadı.

 

Okullar bu dönemde ticarethane gibi işletildi, öğretmenler tahsildar olarak görüldü. Okullarının eksiklerini gidermeye çabalayan okul yönetimleri kaynak aktarılamaması sonucu büyük zorluk yaşadı. Zaman zaman eğitim çalışanları bu konuda velilerle bile karşı karşıya geldi.

 

2006–2007 Eğitim-Öğretim Yılı eğitim çalışanları açısından da çok parlak bir dönem olmadı. Ekonomik ve sosyal haklardan yoksun olarak görevlerini ifa eden eğitim çalışanları özellikle sözleşmeli öğretmen alımı ile büyük yara aldı. Eğitim çalışanlarını köle olarak gören zihniyetin ürünü olan sözleşmeli öğretmen alımı bu yıl da hukuka rağmen, yargı kararlarına rağmen yapıldı.

2006–2007 Eğitim-Öğretim Yılının ilk yarıyılı için görüldüğü gibi parlak bir tablo çizmek mümkün değil. Hükümetin ve Bakanlığın karnesi eğitim çalışanları nezdinde kırıklarla dolu. Her geçen yıl biraz daha deforme olan, eksenine eğitimi değil, AB"ye itaatkârlığı ve kadrolaşmayı esas alan bir yapıya dönüşen, vekâletle yönetilen eğitim sistemimiz ülkemizin güç kaybetmesine neden oluyor. Ancak umuyoruz ki ikinci yarıyıl hem eğitim çalışanları hem de öğrenciler açısından farklı bir dönem olacaktır.

Bu noktada karne heyecanı yaşayan öğrencilerimize ve velilere birtakım uyarılarımız olacaktır. Öğrenciler karneyi hayatlarının odak noktasına yerleştirmemelidir. Zira karne belki başarının bir göstergesi olabilir ancak başarının tamamı değildir. Ailelerde çocuklarına karnelerindeki kırık notlar dolayısıyla baskı yapmamalıdır. Bilindiği gibi karne psikolojisi kimi zaman çocuklarımızı intihara kadar götürebilmektedir. Bu nedenle çocukların kırık notlarının altında yatan nedenler araştırılmalı ve daha çok gayret sarf etmesi için destek olunmalıdır. Aksi takdirde ailesi tarafından örseleneceği düşünülen çocuk, istenmeyen davranışlar sergileyebilir”

Son Güncelleme: 26.01.2007 12:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan Özdemir 2007-01-26 13:52:00

Bu basın Bildirisini yapan Balaban haksız yere öğertmenleri tahsildar isnatında bulunması çok çirkin. Bence bir sendika görevlisi öğretmenlerin böyle birşey yapmadığını bilmesi gerekir. Bunun yerine okul yönetimi demesi gerekirdin Öğretmenleri böyle isnatlarla yıpratmayalım. Bir eğitim sendikasının böyle bir kelime kullanmasından esef duydum. Öğretmenlere böyle bir isnatta bulunacaklarına öğretmenlerin sorunlarıyla ilgilensinler...

Avatar
veli göçer 2007-01-27 03:00:00

sanki bundan önceki hükümetler çok iş yapmış gibi yorum yapmayın.Millet araba ev sahibi oldu.Nasıl olurda sendika olarak hükümeti eleştirirsin ki üyelerinizin aidatını bile devlet veriyor.Düşünüpde konuşun ayıp yawww.

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi