banner121

Isparta'nın İlk AR-GE Merkezi Kuruldu!

I-TECH, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ‘Ar-Ge Merkezi’ olmak üzere onay aldı. I-TECH, bünyesinde bulunan 21 kişilik ekiple 7 Ar-Ge projesini yürütüyor.

Isparta 18.04.2019, 16:08 18.04.2019, 16:09
Isparta'nın İlk AR-GE Merkezi Kuruldu!
banner123

Isparta’da resmi AR-GE projeleri ve eğitim hizmetleri veren  I-TECH Robotik Otomasyon Ltd.Şti, araştırma ve geliştirme alanına yaptığı çalışmalrınların meyvesini alıyor.Göller Bölgesinde  bir  ilk olarak  21 kişilik personeli 17’si AR-GE personeli olmak üzere yürüttüğü 7 Ar-Ge projesinden 7’sini hayata geçiren I-Tech’ın Ar-Ge Merkezi olma başvurusuna Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay geldi. I-Tech’ın Ar-Ge Merkezi, Göller bölgesi sektörün ilk olma unvanına sahip oldu.
2015 yılında 5746 sayılı Araştırma Geliştirme Faalıyetlerının desteklenmesi ile kanun kapsamında Teknogirişim sermaye desteği ile Ferdi ALAKUŞ kurulmuş bir AR-GE sürecinin ardından 2019’de göller bölgesi bünyesinde ilk  Ar-Ge birimi oluşturmuştur. Firma değerlendirilirken firma yöneticisi ve tek çalışanının 2010 ile 2015 arasındaki tarihlerde ülkemizde 70 şehir ve yurt dışında 5 ülkede robot faaliyetleri yürüttüğü sayısız derece aldığı projeler geliştirdiği başarının sebebini açıkça göstermektedir.Halen devam etmekte olan 7 projesi ve  toplam 21 Ar-Ge personeli  bulunan I-TECH, Mart 2019’da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Ar-Ge Merkezi olma başvurusunda bulundu. Bakanlık tarafından 19 mart 2019 tarihi itibarıyla başvuruya olumlu yanıt verildi.


Daha önce ‘Hastahaneler için otomatik yönlendirmeli araç sistemi-1 ve jull metre’ olarak ifade edilen projenin yürütülmesinde bizzat yer alan, her zaman araştırma geliştirme çalışmalarına verdiği önemin altını çizen I-Tech Genel Müdürü Ferdi ALAKUŞ, “Robot sektörü giderek endüstri sektörüne, bizler de endüstri şirketlerine dönüşüyoruz. Teknolojiye giden ve maddiyatın her geçen gün arttığı yolda, bizler de teknolojinin altyapılarını oluşturarak hem ekonomik hemde zaman açısından teknoloji oluşturuyoruz. Bu nedenle Ar-Ge’nin öneminin, bu alanda yapılan çalışmalarının çok değerli olduğunun farkındayız. Sanayi Bakanlığı’nın başvurumuzu kabul etmesi ile birlikte bu yolda attığımız adımları çok daha hızlandıracağız” diye konuştu.

Sektöre yön vermede ki erişilmez pozisyonunu koruyan I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Şti.’in “Ar-Ge Merkezi”; Ar-Ge merkezlerinin en önemli ihtiyacı olan üst yönetim ve ekip olarak çalışma iradesine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Şti. Ar-Ge Merkezi, hastahaneler için otomatik yönlendirmeli araç sistmi 2, EMG kontrollü yerli biyonik el, yönlendirmeli ve bilgilendirme amaçlı insansı robot, akıllı depolama ve taşıma sistemleri,yapay zeka gibi sistemlere yönelik bilgi, teknoloji ve yazılımları kendi Ar-Ge merkezinde üretiyor. I-TECH Robotik Otomasyon Ltd., hayata geçirdiği Ar-Ge merkezi bünyesinde gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği  projeler ile; sektöre yön vererek, sektörün kaynak ve süreçlerini optimize etmeyi ve global çapta sürdürülebilirliği sağlamayı hedefliyor.   
I-TECH robotik otomasyon ltd.şti. hakkında bilgi veren ALAKUŞ:” I-TECH robot ve elektrik sektörü başta olmak üzere, birçok sektöre yönelik otomasyon sistemleri, teknolojik hizmetler, donanım ve yazılım çözümleri üretmekte, ürettiği tüm ürün ve hizmetlerin, imalat, montaj ve satış sonrası hizmetlerini vermektedir. Esnek yapısı sayesinde robot ve elektrik sektörünün ihtiyaçlarına cevap vermesinin yanı sıra okullardada robotik kodlama eğitim hizmetleride sunabilmektedir. “dedi.

Ürünlerimizi kendi üretim bantlarında hazırlayarak yerli üretimin artmasına destek olmaktayız. 2015 yılında hizmete açtığımız, 5746 no’lu Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin desteklenmesine ilişkin kanun kapsamında Ar-Ge Merkezi olarak tescil edilmiş Göller Bölgesinin ilk Ar-Ge Merkezi binası ile teknolojiden üretime tüm süreçleri kendi bünyemizde gerçekleştirmekteyiz. Robot ve elektrik sektörüne sunduğumuz yazılım ve donanımların yanı sıra yalnızca tüm sektörlere hitap edecek buluş, icat ve çalışmalar yapmaktayız. 
Biz, teknoloji üretiyoruz. Ürünlerimizin hepsini yenilikçi teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak üretmekteyiz. Türkiye’de göstermiş olduğumuz başarıyı uluslararası platformda da başarmak adına faaliyetlerimizi artan bir ivmede sürdürmekteyiz”dedi.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına değinen ALAKUŞ,bu konuda da;
“İnovasyon, doğru yerde ve doğru ihtiyaca yönelik kullanılması gereken aslında çok da karışık olması gerekmeyen bir kavram. Kullanılmakta olan veya kullanıma sunulan ürün ve hizmetlerde kolaylaştırıcı yaklaşımlar sunmaktır. Bu tanım bir kazan-kazan durumu ortaya çıkarıyor. Hem inovatif yaklaşımlar ile insanlığa hizmet edebiliyorsunuz hem de ticari kazanç elde etmenin imkânı ortaya çıkıyor. 
I-TECH olarak Ar-Ge’yi iki ana yaklaşımla değerlendirmekteyiz. Bunlardan ilki dünyada yaşanan teknolojik gelişimlerin millileştirilmesidir. Devinen ve sürekli gelişen dünya teknolojilerine Türkiye olarak gereken önemi vermeyi, hızla koşan bu yenilikleri yakalamak ve bu teknolojilerin millileştirilmesinin sağlanmasını bir vatanseverlik görevi olarak addediyoruz. Millileştirme çalışmaları mühendislerimiz tarafından dikkatlice incelenen sektörel ihtiyaçlar baz alınarak ve TÜBİTAK yönergeleri izlenerek yapılmaktadır.
Diğer yaklaşımımızda ise buluş niteliğinde, geleceğe yönelik ve çok disiplinli bilimsel temellere sahip çalışmalar yapmaktayız. Böylelikle dünya teknolojisini takip eden değil, dünya teknolojisine yön veren olarak var olmak istiyoruz. Bizi de en çok heyecanlandıran bu tarz uzun soluklu ve çok disiplinli projeler. Bunlara en iyi örnek Robot teknolojisidir. Robotics; en yeni ve en karmaşık algoritmaların içinde olduğu bu algoritmaları mekanik ihtiyaçlarla beraber yönlendirildiği ve yönetildiği, mekanik, elektronik, yazılım mühendisliğinin yanı sıra matematik ve fizik bilim insanlarının da beraber çalıştığı muhteşem bir teknoloji Aurora’sı gibidir. Bu Aurora’nın içinde görsel, ses, sensörler, mekanik muhteşem çözümler ve en önemlisi derin öğrenme ve yapay zeka algoritmalarıdır. Bilimsel olarak muhteşem bir bilgi aurora’sını yöneterek robot projeleri geliştiriyoruz. Şirketimizin ve ülkemizin geleceğini Ar-Ge çalışmalarında ve bu çalışmaların getireceği ara ve hedef sonuçlarında görüyorum.”şeklinde konuştu.

Aynı zamanda;bu çalışmalar sayesinde teknolojideki son gelişmeler robot sektörüne uyarlanacak. Üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri,Küsi çalışma grupları ile iş birliği yapılarak, akademik çevre ve sanayiyi bir araya getiren projeler hayata geçirilecek. Doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin yapacağı tez çalışmalarına uygulama alanı yaratılacak.Sanayi 4.0 çevresinde gelişen değer zincirlerinin doğal olarak robot sektöründe de dönüşümü tetiklediğini belirten I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Genel Müdürü Ferdi ALAKUŞ, başarılı bir Sanayi 4.0 yolculuğu için yurtiçi ve yurtdışı  şirketlerine önemli görevler düştüğüne dikkat çekti. ALAKUŞ, bu bakış açısıyla I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Ar-Ge Merkezi’ni hayata geçirdiklerini hazırlık aşamalarının Bakanlık denetiminden  başarıyla geçmesinden ve göller bölgesine kalkınma sağlayacaklarından  dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.

I-Tech Robotik Otomasyon Ltd.Şti Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi ALAKUŞ 2010 yılından itibaren önce öğrenci olarak 2015 yılı itibari ilede I-Tech Robotik Şirketi Genel Müdürü olarak sürdürdüğünü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hep söylediği gibi hem lider hem girişimci olmaya çalıştıklarını yeni mesleklere Endüstri 4.0  ve yapay zeka alanında ciddi çalışmaların yapılacağına inandıklarını bundan dolayı şirketimizde İŞKUR ile ortak çalışmalar,Üniversite ile staj programları,ilkokul ve lise gruplarıyla robotik kodlama eğitim derslerinin  verildiğini ve bu bağlamda şirket bünyesinde yapacakları çalışmaların detaylarını göstermek için en kısa sürede yapacağımız açılışla tüm halkımıza kapılarımız açacağız diye belirtti.

Aynı zamanda AR-GE merkezinin sürecinin tamamlanmasında,bu hayalin hayata geçirilmesinde hummalı bir şekilde hazırlık sürecini yöneten kıymetli ekibime ,akabinde bu sürecin başlaması noktasında Isparta için vizyon ortaya koyan ve bu vizyonu devam etmesi hususunda onay süreci alınana kadar süreci bir fiil yakından takip eden ve yönlendiren Bilim ve Sanayi İl Müdürü Tufan UYSAL’a,her daim yanımızda olan ilimiz bürokratlarına,Üniversitelerimizin kıymetli Rektörlerine,süreçte desteklerini esirgemeyen siyasilerimize canı gönülden teşekkür eder,öncelikle Ispartamıza,akabinde ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”diye konuşmalarını sonlandırdı.

haber32
haber32
Yorumlar (2)
18 cm 9 ay önce
güzel bir gelişme
ALİ VAROL 9 ay önce
memleketimiz adına güzel bir adım. nicelerine inşAllah...
haber32 haber32
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:31
Güneş 07:58
Öğle 12:58
İkindi 15:26
Akşam 17:47
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Alanyaspor 15 23
7. Galatasaray 14 23
8. Malatyaspor 14 20
9. Göztepe 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Gaziantep FK 14 17
12. Çaykur Rizespor 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Antalyaspor 15 13
16. Kasımpaşa 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Altay 15 20
9. Fatih Karagümrük 14 20
10. Balıkesirspor 14 19
11. Giresunspor 14 19
12. Adana Demirspor 15 18
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 17 19
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 17 10
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü