banner121

Isparta'nın İlk AR-GE Merkezi Kuruldu!

I-TECH, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ‘Ar-Ge Merkezi’ olmak üzere onay aldı. I-TECH, bünyesinde bulunan 21 kişilik ekiple 7 Ar-Ge projesini yürütüyor.

Isparta 18.04.2019, 16:08 18.04.2019, 16:09
Isparta'nın İlk AR-GE Merkezi Kuruldu!
banner123

Isparta’da resmi AR-GE projeleri ve eğitim hizmetleri veren  I-TECH Robotik Otomasyon Ltd.Şti, araştırma ve geliştirme alanına yaptığı çalışmalrınların meyvesini alıyor.Göller Bölgesinde  bir  ilk olarak  21 kişilik personeli 17’si AR-GE personeli olmak üzere yürüttüğü 7 Ar-Ge projesinden 7’sini hayata geçiren I-Tech’ın Ar-Ge Merkezi olma başvurusuna Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay geldi. I-Tech’ın Ar-Ge Merkezi, Göller bölgesi sektörün ilk olma unvanına sahip oldu.
2015 yılında 5746 sayılı Araştırma Geliştirme Faalıyetlerının desteklenmesi ile kanun kapsamında Teknogirişim sermaye desteği ile Ferdi ALAKUŞ kurulmuş bir AR-GE sürecinin ardından 2019’de göller bölgesi bünyesinde ilk  Ar-Ge birimi oluşturmuştur. Firma değerlendirilirken firma yöneticisi ve tek çalışanının 2010 ile 2015 arasındaki tarihlerde ülkemizde 70 şehir ve yurt dışında 5 ülkede robot faaliyetleri yürüttüğü sayısız derece aldığı projeler geliştirdiği başarının sebebini açıkça göstermektedir.Halen devam etmekte olan 7 projesi ve  toplam 21 Ar-Ge personeli  bulunan I-TECH, Mart 2019’da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Ar-Ge Merkezi olma başvurusunda bulundu. Bakanlık tarafından 19 mart 2019 tarihi itibarıyla başvuruya olumlu yanıt verildi.


Daha önce ‘Hastahaneler için otomatik yönlendirmeli araç sistemi-1 ve jull metre’ olarak ifade edilen projenin yürütülmesinde bizzat yer alan, her zaman araştırma geliştirme çalışmalarına verdiği önemin altını çizen I-Tech Genel Müdürü Ferdi ALAKUŞ, “Robot sektörü giderek endüstri sektörüne, bizler de endüstri şirketlerine dönüşüyoruz. Teknolojiye giden ve maddiyatın her geçen gün arttığı yolda, bizler de teknolojinin altyapılarını oluşturarak hem ekonomik hemde zaman açısından teknoloji oluşturuyoruz. Bu nedenle Ar-Ge’nin öneminin, bu alanda yapılan çalışmalarının çok değerli olduğunun farkındayız. Sanayi Bakanlığı’nın başvurumuzu kabul etmesi ile birlikte bu yolda attığımız adımları çok daha hızlandıracağız” diye konuştu.

Sektöre yön vermede ki erişilmez pozisyonunu koruyan I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Şti.’in “Ar-Ge Merkezi”; Ar-Ge merkezlerinin en önemli ihtiyacı olan üst yönetim ve ekip olarak çalışma iradesine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Şti. Ar-Ge Merkezi, hastahaneler için otomatik yönlendirmeli araç sistmi 2, EMG kontrollü yerli biyonik el, yönlendirmeli ve bilgilendirme amaçlı insansı robot, akıllı depolama ve taşıma sistemleri,yapay zeka gibi sistemlere yönelik bilgi, teknoloji ve yazılımları kendi Ar-Ge merkezinde üretiyor. I-TECH Robotik Otomasyon Ltd., hayata geçirdiği Ar-Ge merkezi bünyesinde gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği  projeler ile; sektöre yön vererek, sektörün kaynak ve süreçlerini optimize etmeyi ve global çapta sürdürülebilirliği sağlamayı hedefliyor.   
I-TECH robotik otomasyon ltd.şti. hakkında bilgi veren ALAKUŞ:” I-TECH robot ve elektrik sektörü başta olmak üzere, birçok sektöre yönelik otomasyon sistemleri, teknolojik hizmetler, donanım ve yazılım çözümleri üretmekte, ürettiği tüm ürün ve hizmetlerin, imalat, montaj ve satış sonrası hizmetlerini vermektedir. Esnek yapısı sayesinde robot ve elektrik sektörünün ihtiyaçlarına cevap vermesinin yanı sıra okullardada robotik kodlama eğitim hizmetleride sunabilmektedir. “dedi.

Ürünlerimizi kendi üretim bantlarında hazırlayarak yerli üretimin artmasına destek olmaktayız. 2015 yılında hizmete açtığımız, 5746 no’lu Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin desteklenmesine ilişkin kanun kapsamında Ar-Ge Merkezi olarak tescil edilmiş Göller Bölgesinin ilk Ar-Ge Merkezi binası ile teknolojiden üretime tüm süreçleri kendi bünyemizde gerçekleştirmekteyiz. Robot ve elektrik sektörüne sunduğumuz yazılım ve donanımların yanı sıra yalnızca tüm sektörlere hitap edecek buluş, icat ve çalışmalar yapmaktayız. 
Biz, teknoloji üretiyoruz. Ürünlerimizin hepsini yenilikçi teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak üretmekteyiz. Türkiye’de göstermiş olduğumuz başarıyı uluslararası platformda da başarmak adına faaliyetlerimizi artan bir ivmede sürdürmekteyiz”dedi.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına değinen ALAKUŞ,bu konuda da;
“İnovasyon, doğru yerde ve doğru ihtiyaca yönelik kullanılması gereken aslında çok da karışık olması gerekmeyen bir kavram. Kullanılmakta olan veya kullanıma sunulan ürün ve hizmetlerde kolaylaştırıcı yaklaşımlar sunmaktır. Bu tanım bir kazan-kazan durumu ortaya çıkarıyor. Hem inovatif yaklaşımlar ile insanlığa hizmet edebiliyorsunuz hem de ticari kazanç elde etmenin imkânı ortaya çıkıyor. 
I-TECH olarak Ar-Ge’yi iki ana yaklaşımla değerlendirmekteyiz. Bunlardan ilki dünyada yaşanan teknolojik gelişimlerin millileştirilmesidir. Devinen ve sürekli gelişen dünya teknolojilerine Türkiye olarak gereken önemi vermeyi, hızla koşan bu yenilikleri yakalamak ve bu teknolojilerin millileştirilmesinin sağlanmasını bir vatanseverlik görevi olarak addediyoruz. Millileştirme çalışmaları mühendislerimiz tarafından dikkatlice incelenen sektörel ihtiyaçlar baz alınarak ve TÜBİTAK yönergeleri izlenerek yapılmaktadır.
Diğer yaklaşımımızda ise buluş niteliğinde, geleceğe yönelik ve çok disiplinli bilimsel temellere sahip çalışmalar yapmaktayız. Böylelikle dünya teknolojisini takip eden değil, dünya teknolojisine yön veren olarak var olmak istiyoruz. Bizi de en çok heyecanlandıran bu tarz uzun soluklu ve çok disiplinli projeler. Bunlara en iyi örnek Robot teknolojisidir. Robotics; en yeni ve en karmaşık algoritmaların içinde olduğu bu algoritmaları mekanik ihtiyaçlarla beraber yönlendirildiği ve yönetildiği, mekanik, elektronik, yazılım mühendisliğinin yanı sıra matematik ve fizik bilim insanlarının da beraber çalıştığı muhteşem bir teknoloji Aurora’sı gibidir. Bu Aurora’nın içinde görsel, ses, sensörler, mekanik muhteşem çözümler ve en önemlisi derin öğrenme ve yapay zeka algoritmalarıdır. Bilimsel olarak muhteşem bir bilgi aurora’sını yöneterek robot projeleri geliştiriyoruz. Şirketimizin ve ülkemizin geleceğini Ar-Ge çalışmalarında ve bu çalışmaların getireceği ara ve hedef sonuçlarında görüyorum.”şeklinde konuştu.

Aynı zamanda;bu çalışmalar sayesinde teknolojideki son gelişmeler robot sektörüne uyarlanacak. Üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri,Küsi çalışma grupları ile iş birliği yapılarak, akademik çevre ve sanayiyi bir araya getiren projeler hayata geçirilecek. Doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin yapacağı tez çalışmalarına uygulama alanı yaratılacak.Sanayi 4.0 çevresinde gelişen değer zincirlerinin doğal olarak robot sektöründe de dönüşümü tetiklediğini belirten I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Genel Müdürü Ferdi ALAKUŞ, başarılı bir Sanayi 4.0 yolculuğu için yurtiçi ve yurtdışı  şirketlerine önemli görevler düştüğüne dikkat çekti. ALAKUŞ, bu bakış açısıyla I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Ar-Ge Merkezi’ni hayata geçirdiklerini hazırlık aşamalarının Bakanlık denetiminden  başarıyla geçmesinden ve göller bölgesine kalkınma sağlayacaklarından  dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.

I-Tech Robotik Otomasyon Ltd.Şti Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi ALAKUŞ 2010 yılından itibaren önce öğrenci olarak 2015 yılı itibari ilede I-Tech Robotik Şirketi Genel Müdürü olarak sürdürdüğünü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hep söylediği gibi hem lider hem girişimci olmaya çalıştıklarını yeni mesleklere Endüstri 4.0  ve yapay zeka alanında ciddi çalışmaların yapılacağına inandıklarını bundan dolayı şirketimizde İŞKUR ile ortak çalışmalar,Üniversite ile staj programları,ilkokul ve lise gruplarıyla robotik kodlama eğitim derslerinin  verildiğini ve bu bağlamda şirket bünyesinde yapacakları çalışmaların detaylarını göstermek için en kısa sürede yapacağımız açılışla tüm halkımıza kapılarımız açacağız diye belirtti.

Aynı zamanda AR-GE merkezinin sürecinin tamamlanmasında,bu hayalin hayata geçirilmesinde hummalı bir şekilde hazırlık sürecini yöneten kıymetli ekibime ,akabinde bu sürecin başlaması noktasında Isparta için vizyon ortaya koyan ve bu vizyonu devam etmesi hususunda onay süreci alınana kadar süreci bir fiil yakından takip eden ve yönlendiren Bilim ve Sanayi İl Müdürü Tufan UYSAL’a,her daim yanımızda olan ilimiz bürokratlarına,Üniversitelerimizin kıymetli Rektörlerine,süreçte desteklerini esirgemeyen siyasilerimize canı gönülden teşekkür eder,öncelikle Ispartamıza,akabinde ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”diye konuşmalarını sonlandırdı.

haber32
haber32
Yorumlar (2)
18 cm 1 yıl önce
güzel bir gelişme
ALİ VAROL 1 yıl önce
memleketimiz adına güzel bir adım. nicelerine inşAllah...
haber32 haber32 haber32
29°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:30
Güneş 06:02
Öğle 13:08
İkindi 16:55
Akşam 20:04
Yatsı 21:30
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@