banner121

Recep Özel: "Delillerimiz Sağlam, Seçimler Yenilecek"

Yüksek Seçim Kurulu AK Parti temsilcisi ve AK Parti Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı Recep Özel: Oyların tamamı sayılsaydı Binali Bey ipi göğüslemişti. Yeni bir seçimde yine kazanacağına inanıyorum.

Isparta 06.05.2019, 17:48
Recep Özel: "Delillerimiz Sağlam, Seçimler Yenilecek"
banner123

Türkiye nefesini tuttu; YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri hakkında vereceği kararı bekliyor. AK Parti'nin 9 başlıkta yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunun 8'ini gündemine alan YSK, 6 Mayıs Pazartesi (bugün) görüşmelere başlayacak. AK Parti çevresi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, verilecek karara saygılı olduklarının sürekli olarak altını çizerken, CHP yönetiminde hızla yükselen tehdit dili, kurulun vereceği karara müdahale olarak görülüyor. İstanbul'daki itiraz sürecini ilk günden bu yana takip eden Yüksek Seçim Kurulu AK Parti temsilcisi ve AK Parti Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı Recep Özel ile son gelişmeleri konuştuk. Yapılan başvurular, ortaya konulan deliller ışığında İstanbul seçimlerinin mutlaka yenileneceğini düşünen Recep Özel "Oyların tamamı sayılsaydı İstanbul seçimlerinde Binali Bey ipi göğüslemişti. Yenilenmesi durumunda yine kazanacağına inanıyorum."

"TAMAMI SAYILSAYDI BİNALİ BEY KAZANMIŞTI"

-Recep Bey, İstanbul seçimlerinde yaşanan usulsüzlükler, seçim sonuçlarını da şaibeli hale getirdi ve şimdi YSK'dan gelecek son sözü bekliyoruz. Eğer bütün sandıklar açılsaydı tartışma bu noktaya gelir miydi?

YSK'ya birçok kez dilekçe verdik. Maalesef 4 ilçede tamamen sayıldı. İki ilçede ise sadece bir seçim kurulunda yeniden sayılma kararı alabildik. Oyların sadece yüzde 10'a yakın bir bölümü yeniden sayıldı. Farkın hızla nasıl kapandığını bütün Türkiye gördü. İddia ediyorum, oyların tamamı yeniden sayılsaydı fark bizim lehimize olacaktı ve Sayın Binali Yıldırım İstanbul'da ipi göğüslemişti.

-AK Parti olağanüstü başvurusunu yaptı. Artık gözler YSK'da. Yaptığınız başvuruların tamamı gündeme alındı mı?

Biz 9 ana başlıkta olağanüstü itiraz başvurumuzu yaptık. Kısıtlı, zihinsel engelli seçmenler vardı. Tutuklu ve hükümlü seçmenler vardı. Boş sayım-döküm cetvelleri ve boş oy pusulaları vardı. Bir de kamu görevlisi olmayan sandık görevlileri vardı. 9 talebimizin 8'i YSK gündemine alındı. Sadece KHK'lılarla ilgili yaptığımız başvuru reddedildi. Biz bu talebimizi de yenileyeceğiz.

YSK'NIN KARARINA SAYGILIYIZ

-CHP'nin sık sık gündeme getirdiği hatta bunu tehdide vardırdığı bir argüman var. "AK Parti YSK üzerinde baskı kuruyor" deniliyor. Gerçekten baskı kuruyor musunuz?

Nerede ve ne şekilde baskı kurmuşuz? Bu iddiayı ortaya atanlar bunu da ispat etmeli. Yoksa müfreti durumuna düşerler. Önce kendileri tehdidi bıraksınlar. Bakın biz kamuoyunda sık sık vurguluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'mız da bunun altını çizdi. YSK'nın vereceği karar bizi üzse de, şeriatın kestiği parmak acımaz düsturu ile her karara saygılıyız, diyoruz. Kararı beğensek de beğenmesek de. Aynısını CHP söyleyebiliyor mu?

"CHP YSK'YI ETKİLEYEME ÇALIŞIYOR"

-Başta Engin Altay ve Seyit Torun olmak üzere CHP'li yöneticilerin YSK hakkında tehdit dili kullandığına şahit oluyoruz. Bu bir çelişki değil mi?

Evet bunları üzülerek takip ediyoruz. "Kızılay'da dolaşamazlar, yüzlerine tükürürler" şeklinde tehdit içerikli sözlere şahit oluyoruz. CHP bu sözlerle kendi gerçek yüzünü ortaya koymuş oluyor. Biz bu tahriklere kapılmayacağız. Yargı kararlarını elbette eleştirebilirsiniz. Ama şantaj ve tehdit bir siyasetçiye yakışmaz. CHP tehdit dili ile YSK'yı etkilemeye çalışıyor.

-Geçmiş içtihatlara baktığınızda yaptığınız başvuruların bir seçim iptaline gerekçe oluşturabileceğini düşünüyor musunuz?

Bakın sandık başkanlarının kamu görevlileri arasından seçilmesi meselesi 2018 yılından bu yana uygulanıyor. Burada yeni bir uygulama var. Geçmiş sandık kurulları ile mukayese etmek mümkün değil. Anayasa Mahkemesi'nin bu konuda bir kararı var. Bu iptal sebebidir. Seçimin yenilenmesinden başka bir yolu ya da formülü yok bu işin.

"SEÇİMLERİN YENİLENECEĞİNE EMİNİM"

-YSK artık karar için toplanıyor. Siz süreci en başından bu yana takip eden bir isim olarak YSK'nın vereceği karardan ümitli misiniz?

Müracaat sahibi biziz ve hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Delillerimiz ve argümanlarımız sağlam. 19 bin kişi kamu görevlisi değil. Bunu tek tek ispat ettik. Bu gerçeği gölgelemek için ellerinden gelen oyunu oynuyorlar. Seçim üzerindeki şaibe bütün yoğunluğu ile oluşmuştur. Bu konuda en ufak bir şüphemiz yok. Verilecek karara elbette saygımız var. Ancak ben elimizdeki delillerden yola çıkarak seçimlerin yenileneceğine eminim.

-CHP'li belediyeler seçimlerden önce bir çok vaatte bulunmuştu. Bunların arasında işten çıkarmalarla ilgili açıklamalar da vardı. CHP'li belediyeler sizce iyi bir sınav veriyor mu?

CHP hiçbir zaman milletin yanında yer almadı. Seçim öncesi verdikleri sözleri tutmak bir yana taban tabana zıt uygulamalarına hep birlikte şahit olacağız. İşten çıkarmalar bunun en büyük delili. CHP demek kadrolaşma demektir. Bunlar hafızalarımızda duruyor. Sendika değiştirme baskısı bunu göstergesi. CHP hangi sözlerinde durdu ki bu sözünde dursun.

"PKK'NIN DAĞ KADROSU İLE İŞBİRLİĞİ YAPTILAR"

-İstanbul Belediyesi'ne "T.C" başlığı eklenmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sen HDP ile gizli işbirliği yap, belediye bürokrasisinde koltuk pazarlığı yap. Sonra İstanbul Belediyesi'ne "T.C" ibaresini ekledim diye reklam yap. Sizin PKK'nın dağ kadrosu ile nasıl bürokrat pazarlığı yaptığınızı hep birlikte göreceğiz. HDP ile anlaşma yaptılar ve bu anlaşmanın gereğini yerine getirecekler. HDP Eş Başkanı Sezai Temelli'nin söylediği gibi siz Ekrem İmamoğlu'nun o koltukta rahat oturacağını mı düşünüyorsunuz. Bazı yerlere finans aktarılacak, kadrolar paylaştırılacak. CHP demek şekilcilik demektir. T.C ekleyince ne oldu siz bir düşman mevzisini mi kazandınız? Orası Türkiye Cumhuriyeti'nin belediyesi değil mi? HDP/PKK ile kolkola gezip sonra bu tür ucuz reklam yapacaksınız. Samimi değilsiniz.

"YENİLENİRSE FARKLI KAZANIRIZ"

-İstanbul seçimlerinin yenileneceğini söylediniz. CHP çevresi ise yine kazanırız ve oylarımızı arttırırız diyor. Siz yenilenmesi durumunda AK Parti'nin kazanacağına inanıyor musunuz?

CHP gerçekten seçimlerin yenilenmesi durumunda oyunu arttıracağını düşünüyor. O zaman hodri meydan. Bu kadar şaibeli bir seçimin yenilenmesi noktasında engelleyici olmasınlar. YSK üyelerini tehdit etmesinler. Ortada yolsuzluk ve şaibele bulaşmış bir seçim var. Biz iddialıyız ve seçimin tekrarlanması durumunda farklı olarak kazanacağımızı düşünüyoruz. İstanbul'u zaten kazanmıştık, yenilenirse yine kazanacağız. Milletin hakemliğine gidilecek ve verilecek kararın başımızın üzerinde yeri var. Süreç inşallah kısa sürede sonuçlanır. YSK hızlı bir şekilde hareket edecektir.

haber32
haber32
Yorumlar (14)
zafer 9 ay önce
niye sadece istanbulda ? ve büyük şehir için uğraşıyorsunuz.. 1 oy yeterken secilmek için 10k+ üzeri oyu nasil görmezden gelebilirsiniz. hile hurda varsa secim sisteminde sorun vardır başkan secimlerindede sorunvardır üstüne birde mühürsüz oyları kabul ettiler. ıspartadada vardır böyle bir sorun yenileyin burayıda secim secim secim her sene ayıp ya biraz ekonomimizle ilgilenin artık
kul hakkı 9 ay önce
aynı kurullar diğer seçimlerde de var... o zaman cumhurbaşkanı seçimleri de tekrar gözden geçirilsin... kafaya göre karar alıyorlar... o yskdaki 7 kişi,yediğiniz haklardan toprak kabul etmez sizi inşAllah...
zafer 9 ay önce
@vatandaş gecin onları valiz maliz ergenekondada benzer bir durum vardı millet aklanana kadar öldü adamlar. hiç hoş bir sonuç olmadı bu yenileme %10 farkirledik
Vatandaş 9 ay önce
evet seçilmek için +1 oy yeterlidir. ancak şuanda ortada bir sonuç yok. 29 bin olan fark 12 bine düştüyse orda bir iş var demektir. tutanaklar ortada. sandık başkanlarının kimlerden seçildiği ortada. 3 valiz dolusu belge var. tekrar seçim olsun kazanan net bir şekilde ortaya çıksın. kazandıysanız korkmazsınız zaten bu telaş niye?
hak yediniz. 9 ay önce
afiyet olsun ramazanın ilk gününde milyonların hakkını yediniz...
araslı 9 ay önce
yıne yapacanı yaptın recep
yediğiniz haklar... 9 ay önce
aynı zarfta 4 oy pusulası, 3 geçerli biri hileli, bak sen ya! yazık bu milleti salak yerine koymayın artık. rant uğruna yediğiniz haklar cehenneme yol oldu.
iyi haber izle... 9 ay önce
etti zaten itiraz...
Vatandaş 9 ay önce
madem öyle chp i̇ti̇raz etsi̇n o zaman? kusura bakmayın da asıl chp sizi salak yerine koyuyor
. 9 ay önce
ilçe belediye başkanlıkları belediye meclisi ve muhtarlık seçimleri de iptal ediecek mi sadece büyükşehir belediye seçimi mi. diğer oylar da aynı zarfın içinden çıktı çünkü
Vatandaş 9 ay önce
hayır sadece i̇bb sonuçları iptal.
... 9 ay önce
kedi girmiş kedi.
Vatandaş 9 ay önce
Biz İstanbul'u falan kaybetmezdik ama şımardık.
eyyy recep 9 ay önce
eyy Allahın recebi, delilleriniz sağlam olduğu için değil, hırsızlığınız, sahtekarlığınız, arsızlığınız, hukuksuzluğunuz, adaletsizliğiniz sağlam olduğu için seçimi iptal ettirdiniz. bu yaptıklarınızın hesabını elbet bir gün vereceksiniz.keser dönecek sap dönecek, o sapta münasip bir yerinize girecek, bunu unutmayın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 21 Ocak 2020
İmsak 06:38
Güneş 08:02
Öğle 13:14
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü