banner121

Vakıfbank Yılın Fotoğrafları

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) tarafından düzenlenen ''Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2010'' yarışmasında dereceye giren foto muhabirlerine ödülleri takdim edildi.

Türkiye 08.03.2011, 07:18 08.03.2011, 08:06
Vakıfbank Yılın Fotoğrafları
banner123

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) tarafından düzenlenen ''Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2010'' yarışmasında dereceye giren foto muhabirlerine ödülleri takdim edildi.
     Rixos Otel'de düzenlenen ödül törenine, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, bazı milletvekilleri, basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
     Tören, sanatçı Gökhan Kırdar'ın ''Yerine Sevemem'' adlı parçasını seslendirmesi ve ödüle layık görülen fotoğrafların, Kırdar'ın müzikleri eşliğinde sunumuyla başladı.
     TBMM Başkanı Şahin, törende yaptığı konuşmada, TFMD'nin basın meslek örgütleri içinde gerçekten istikrarlı bir tarzda faaliyetlerini yürüttüğünü ifade ederek, ödül töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Şahin, ''Basın demokrasimizin vazgeçilmez kurumlarından biridir, hatta başında gelir. Hangi olumsuzluklar yaşanırsa yaşansın bu gerçek hiçbir zaman değişmez'' diye konuştu.
     Foto muhabirlerinin çektikleri bir kare ile olayları adeta hafızalara nakşettiklerini ve tarihe not düştüklerini belirten Şahin, ''Hiçbir gazete, hiçbir dergi fotoğrafsız düşünülemez. Doğrusu ben düşünemiyorum fotoğrafın olmadığı hiçbir gazeteyi, dergiyi düşünemiyorum'' ifadelerini kullandı.
     Basında köşe yazarlığı ve habercilik alanlarında çok az da olsa bir olayın olduğundan daha fazla büyütüldüğünün veya küçültüldüğünün görüldüğüne dikkati çeken Şahin, ''Ama foto muhabirleri hep düz ayna kullanırlar, her şeyi olduğu gibi kamuoyuna yansıtırlar. O bakımdan foto muhabirliği mesleğinin böyle bir farkı olduğunu, ayrıcalığı olduğunu ifade etmek istiyorum'' şeklinde konuştu.
     Foto muhabirlerinin çok zor şartlar altına bu mesleği icra ettiklerini kaydeden Şahin, ödül almaya hak kazananları seçen jüri üyelerinin Türkiye'de kendi alanlarında kendilerini en iyi şekilde yetiştirmiş duayenlerden oluştuğunu da belirtti.
     Etkinlikte iki sanatın sentezinin izlenebildiğini ifade eden Şahin, ''Gökhan kardeşim de müzikleriyle fotoğraf sanatını adeta sentez yaptı. Çok zevkli anlar yaşadık'' değerlendirmesinde bulundu.
     Etkinliğe destek veren Vakıfbank'a teşekkür eden Şahin, Vakıfbank'ın ülkenin geçmişini yaşatmaya da destek verdiğini Bakanlık yaptığı dönemden bildiğini söyledi.
    
     -BÜLENT ARINÇ: ''HAYATIN TA KENDİSİ BURADA''-
    
     Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuşmasında ''hayatın ta kendisinin burada var olduğunu, hayatın içinden tüm karelerin çok şey hatırlattığını ve gösterdiğini'' söyledi.
     Fotoğrafçılık sanatının önemli olduğunu vurgulayan Arınç, ''Bu işi layıkıyla yapan çok değerli arkadaşlarımız var. Anadolu Ajansının zaman zaman açtığı sergilere katılıyorum. Gerçekten hepimizin çok beğeni ile takip ettiğimiz güzel fotoğraflar yayımlanıyor'' dedi.
     Gökhan Kırdar'ın müziklerini sinema ve dizi filmlerinden takip ettiğini de belirten Arınç, ''Meşhur bir dizi var. Oradaki müzik başlayınca da böyle çok duygulanırdım, severdim. Arkadaşımın yaptığı müziklerin pek çoğunun mobil telefonlara aktarıldığını da biliyorum. Bu akşam bütün fotoğraflar onun müziği eşliğinde takdim edildi. Bizzat kendisini tanımaktan ve müziğini dinlemekten de ayrıca mutlu oldum'' diye konuştu.
     TFMD'nin büyük bir özveri ile çalıştığını, kendilerinin de onlara destek olduğunu anlatan Arınç, ''Benim ilgili bulunduğum kurumlarda da bu görevi yapan çok değerli arkadaşlarımız var. Şüphesiz bu konuda Anadolu Ajansı, görüntülü haberde de önde gelen kurumlarımızdan birisidir. İnşallah burada ödül aldıkları gibi pek çok konularda da hep başarılı olacaklardır'' değerlendirmesinde bulundu.
     MHP Grup Başkanvekili Vural, Türkiye'de basının büyük çaba sarf ettiğini ifade etti. Basının kullandığı objektifin, milletin objektifi olduğunu söyleyen Vural, ''Bastığınız her bir deklanşör, çektiğiniz her bir şey, yazdığınız her bir yazı, yaptığınız her bir yorum ya da topladığınız her bir bilgi aleyhinize delil teşkil edebilir, o bakımdan sizi uyarıyorum. Millet iradesinin serbest ve hür şekilde tecelli etmesinin en önemli kaynağı medyadır. İnadına basın hürriyeti'' şeklinde konuştu.
     TFMD Başkanı Rıza Özel, basın mensuplarının mikrofonu ellerine alınca sorunlarından bahsettiğini ancak kendisinin bu gece bunu yapmayacağını söyledi. Mesleğin olumlu yanlarının çok olduğunu anlatan Özel, foto muhabirlerinin bir kare fotoğrafla okuyucunun olaya bakış açısını belirlediklerini söyledi.
     Foto muhabirlerinin hayatın her anında yer aldığını ifade eden Özel, kendisinin, hiç kimsenin giremediği Merkez Bankasına girerek her şeyi görüntülediğini kaydetti.
     Rıza Özel, konuşmasını Büyük Önder Atatürk'ün 1923 yılında yaptığı bir konuşmada söylediği ''Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz'' sözleriyle tamamladı.
    
     -TÖRENDEN NOTLAR-
    
     Şahin, Mavi Marmara gemisine İsrail baskını sırasında çektiği ''Mavi Marmara'' isimli fotoğrafıyla ''Yılın Haber Fotoğrafı'' birincisi olan Habertürk'ten Şefik Dinç'e ödülünü verdi.
     Dinç, baskında fotoğrafları nasıl koruduğunun sorulması üzerine, çektiği fotoğrafları diske kaydettiğini, bunu da astarını yırttığı çantasının içine yapıştırdığını anlattı.
     Fotoğraf makinesi ile salondan bir kare çekmesi istenen Şahin, makineyi boynuna taktı ve diz çökerek fotoğraf çekti. Şahin, karşısında foto muhabirlerini işaret ederek, ''Onlar da beni çekiyordu, flaşlar nedeniyle net çıkmamış olabilir'' dedi.
     Mehmet Ali Şahin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kullandığı makam odasındaki özel eşyalarının istifasının ardından toplanmasını görüntüleyerek ''Yılın Siyaset Fotoğrafı'' ikincisi seçilen Habertürk gazetesinden Ümit Turpçu'ya da ödülünü verdi. Şahin, ayrıca Gökhan Kırdar'a da etkinliğe katkılarından dolayı plaket sundu.
     Başbakan Yardımcısı Arınç, eserleriyle ''Yılın Haber Fotoğrafı'' dalında ikinciliğe layık görülen Anadolu Ajansı foto muhabiri Zekeriya Albayrak ile üçüncü seçilen Anadolu Ajansı foto muhabiri Sinan Gül'e ödüllerini takdim etti. Ödüle layık görülen Sinan Gül'ün Libya'daki olayları takip etmek üzere görevlendirildiğini ve hala bu ülkede bulunduğunu bildiren Arınç, ödülünü Gül'e iletmek üzere AA Görsel Haberler Daire Başkanı Ömer Tekdal'a sunacağını kaydetti.
     Arınç, ayrıca ''Yılın Serbest Fotoğrafı'' ödülüne layık görülen Zaman gazetesinden Ali Ünal'a ödülünü verdi. Bülent Arınç da kendisine uzatılan fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekti.
     Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Türkiye'de Anayasa'' konulu konferansta öğrencilerin yumurtalı saldırısına maruz kaldığı anı fotoğraflayarak ''Yılın Siyaset Fotoğrafı'' birincisi olan Hurriyet Daily News'ten Selahattin Sönmez'e ödülünü, Oktay Vural sundu. Vural ayrıca, ''Çevre'' dalında ikinci olan Zaman'dan Ali Ünal'a da ödülünü verdi.
     Fotoğraf çekmesi için fotoğraf makinesi uzatılan Vural, basın mensuplarının bazı olaylara tepki göstermek için fotoğraf makinelerini ya da kameralarını bıraktıklarını anımsatarak, makineyi yere bıraktı.
     Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi, ''Çevre'' dalında birinci olan AA foto muhabiri Erhan Sevenler'e ödülünü verdi. Fotoğraf çekmesi istenen Bengi, Erhan Sevenler'i, kendisine ödül kazandıran fotoğrafı ile görüntüledi.
     Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, ''Yılın Fotoropörtajı'' üçüncüsü Zaman'dan Mehmet Ali Poyraz'a ödülünü verdi.
     Vakıfbank Özel Ödülü'ne Reuters'dan Emre Tazegül layık görüldü. Tazegül'e ödülünü, Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan sundu.
     Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.
    
     -ÖDÜLLER-
    
     Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nda, Anadolu Ajansı muhabir ve foto muhabirlerinin çektiği fotoğraflar 7 dalda dokuz ödül aldı.
     Yarışmada, Zekeriya Albayrak Yılın Haber Fotoğrafı kategorisinde ikinciliğe, Sinan Gül aynı kategoride üçüncülüğe, Erhan Sevenler Yılın Çevre Fotoğrafı dalında birinciliğe, Yılın Serbest Fotoğrafı dalında üçüncülüğe, İbrahim Yakut Yılın Spor Fotoğrafı dalında ikinciliğe, Aziz Uzun aynı kategoride üçüncülüğe, Burak Akbulut Rafet Hüner Özel Ödülü'ne, Ahmet Dumanlı TFMD Özel Ödülüne, Fazıl Saraç ise Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.
    
     Haber, Serbest, Spor, Çevre, Foto Röportaj ve Siyaset kategorilerinde gerçekleştirilen yarışmada ödül alan isimler şöyle:
    

     Yılın Haber Fotoğrafı
     1. Şefik Dinç (Habertürk Gazetesi)
     2. Zekeriya Albayrak (Anadolu Ajansı)
     3. Sinan Gül (Anadolu Ajansı)
    
     Yılın Serbest Fotoğrafı
     1. Ali Ünal (Zaman Gazetesi)
     2. Bünyamin Aygün (Milliyet Gazetesi)
     3. Erhan Sevenler (Anadolu Ajansı)
    
     Yılın Spor Fotoğrafı
     1. Ödüle layık eser bulunamadı
     2. İbrahim Yakut (Anadolu Ajansı)
     3. Aziz Uzun (Anadolu Ajansı)
    
     Yılın Çevre Fotoğrafı
     1. Erhan Sevenler (Anadolu Ajansı)
     2. Ali Ünal (Zaman Gazetesi)
     3. İbrahim Laleli (Doğan Haber Ajansı)
    
     Yılın Siyaset Fotoğrafı
     1. Selahattin Sönmez (Hurriyet Daily News)
     2. Ümit Turpçu (Habertürk Gazetesi)
     3. Fahir Arıkan (Hürriyet Gazetesi)
    
     Yılın Foto Röportajı
     1. Ali Ünal (Zaman Gazetesi)
     2. Mustafa Özer (AFP)
     3. Mehmet Ali Poyraz (Zaman Gazetesi)
    
     Rafet Hüner Özel Ödülü
     Burak Akbulut (Anadolu Ajansı)
    
     Mustafa Pekcan Özel Ödülü
     Necati Savaş (Cumhuriyet Gazetesi)
    
     Vakıfbank Özel Ödülü
     Emre Tazegül (Reuters)
    
     TFMD Özel Ödülü
     Ahmet Dumanlı (Anadolu Ajansı)
    
     Jüri Özel Ödülü
     Fazıl Saraç (Anadolu Ajansı)

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 19 Ocak 2020
İmsak 06:39
Güneş 08:03
Öğle 13:14
İkindi 15:51
Akşam 18:14
Yatsı 19:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 17 37
2. Başakşehir 18 36
3. Fenerbahçe 18 34
4. Alanyaspor 18 32
5. Trabzonspor 17 32
6. Beşiktaş 17 30
7. Galatasaray 17 27
8. Malatyaspor 18 24
9. Gaziantep FK 18 24
10. Göztepe 17 23
11. Denizlispor 17 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 17 15
16. Antalyaspor 17 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 17 30
3. Keçiörengücü 17 28
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Ümraniye 18 28
6. Menemen Belediyespor 18 28
7. Bursaspor 17 27
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 17 23
13. İstanbulspor 17 19
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 17 13
16. Boluspor 17 13
17. Adanaspor 18 13
18. Eskişehirspor 17 6
Takımlar O P
1. Liverpool 21 61
2. Man City 23 48
3. Leicester City 22 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 22 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Brighton 23 25
15. Burnley 22 24
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 20 43
2. Barcelona 19 40
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 19 31
7. Valencia 19 31
8. Athletic Bilbao 19 29
9. Villarreal 19 28
10. Granada 19 27
11. Levante 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Real Betis 19 24
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Celta de Vigo 19 15
18. Mallorca 19 15
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 19 11
Günün Karikatürü Tümü