banner121

Gündemin nabzı AA Editör Masası'nda atıyor

AA'nın 100. yıl dönümü hedefi kapsamında yaptığı atılımlar çerçevesinde oluşturulan yenilikten biri olan Editör Masası, yerli ve yabancı konukları ağırlamaya devam ediyor.

Isparta 19.02.2012, 14:12 19.02.2012, 15:56
Gündemin nabzı AA Editör Masası'nda atıyor
banner123

Anadolu Ajansı'nın kuruluşunun 100. yıl dönümü hedefi kapsamında yaptığı atılımlar çerçevesinde oluşturulan yenilikten biri olan Editör Masası, yerli ve yabancı konukları ağırlamaya devam ediyor.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından hizmete açılan AA Editör Masası'nda, Türkiye ve dünyadaki gelişmelerin ele alınarak, analizlerin yapıldığı, abonelere gün içinde sunulacak haberlerin başlık ve içeriklerinin değerlendirildiği gündem toplantıları yapılıyor.
 

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk'ün başkanlık ettiği Editör Masası'nda, video konferans sistemi aracılığıyla AA'nın Washington, Pekin, Berlin, Paris, Londra ve Kahire'nin de aralarında bulunduğu yurt dışı temsilcileri, 18 bölge müdürü ile birimlerin editörlerinin katılımıyla Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler değerlendiriliyor.
 

İlk gündem toplantısı Çağlayan'ın katılımıyla yapılan Editör Masası'na, bir hafta içerisinde sırasıyla Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek konuk oldu.

TBMM Başkanı Çiçek, yeni anayasa çalışmalarını anlattı
 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Editör Masası'nda, Meclis İçtüzük değişikliğinde bir orta yol bulmak için çaba sarf ettiğini anlatarak şunları söylemişti:
 

''Maalesef, 'ya olur, ya olur' tarzındaki bir yaklaşım sonucu bir orta yol bulunamadı. Mutabakat bir gün evvel de olabilirdi. Yani herkes sorunu idrak edip, bir gün evvel bu mutabakata varabilirlerdi veya bir orta yol bulunabilirdi, fatura da lüzumsuz yere bana çıkmazdı. Fatura almaktan imtina ettiğimden değil, Meclis'te o görüntülerin vatandaşta bıraktığı intiba beni rahatsız eder.
 

CMK 250'ye göre kurulan mahkemeler, ihtisaslaşma zaruretinden kaynaklanıyor. Olaya sorumlu, sağlıklı bakan kesim, bunların lüzumuna inanıyor ama uygulamadaki bir kısım hususlar sebebiyle itirazlar var.

Türkiye'de hukuk eğitiminin kalitesi uygulamaya yansıyor. Hukuki yorum yerine kanuni yorum yapılıyor. Kanun yorumu yapılınca da arka arkaya bir sürü hukuki sorun yaşıyoruz. Türkiye, yorum farkından kaynaklanan gerilimleri yaşıyor.''

Başbakan Yardımcısı Arınç

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AA Editör Masası'nda gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile AA'nın yurtiçi ve yurtdışı temsilcilerinin sorularını yanıtlamıştı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve 4 kişinin ifadeye çağrılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Arınç, ''Şüpheli sıfatıyla KCK içerisinde bu 3 kişi nasıl yer alır, aklımla izah edemiyorum. Ben ancak 'tanıklıklarına başvurulabilir' diye düşünüyorum'' diye konuşmuştu.

Suriye'de halka yöneltilen şiddet hareketlerinin bir an önce durması ve bu konuda uluslararası camianın da anlayış birliğine varması gerektiğini vurgulayan Arınç, BM Güvenlik Konseyi'ndeki veto yetkisinin, ''çok haksız ve yersiz biçimde kullandığını'' kaydetti.
 

Uludere'deki olaylara da değinen Arınç, şunları söylemişti:
''Terörle mücadelenin en başarılı ve en sonuç alıcı zamanında, halkla hükümetin, devletin kucaklaştığı, bir güven havasının oluştuğu, terör örgütünün eylemlerinin neredeyse durma noktasına geldiği bir zamanda, sivil yurttaşlarımızın bombalanmış olması bence o sürecin önüne geçmek, süreci boşa çıkarmak, o sürecin olumlu olarak devam etmemesi için kurulan bir tuzak, yapılan bir yanlış, yönlendirme, ne derseniz deyin, sanki işin içerisinde henüz tespit edemediğimiz ama mutlaka ortaya çıkaracağımız, çıkarmak zorunda olduğumuz bir olay olarak tahmin ediyorum.

PKK kendi içinde yüzlerce insanı katletti. Hem de çok acı, çok vahşi bir şekilde... Kürt aydınları da PKK'nın cinayetlerinin araştırılmasını ve bu konular üzerinde artık durulmasını istiyorlar. Çünkü PKK'nın en büyük cinayetleri Kürt halkına karşı da olmuştur.''

Çağlayan, açılış yaptı, soruları yanıtladı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kurdelesini keserek açılışını yaptığı Editör Masası'nda, AA editörlerinin, yurt dışı temsilcilerinin ve bölge müdürlerinin sorularını yanıtlayan ilk bakan olmuştu.

Yeni teşvik sisteminin kısa süre sonra açıklanacağını belirten Çağlayan, şunları kaydetmişti:
 

''Biz neden ithalat yapıyoruz? Ya o konuda üretimimiz zayıf, ya hiç üretimimiz yok veya teknolojimiz, kalitemiz yeterli değil veya TL'nin aşırı değerlenmesinden dolayı yurt dışından yapılan ithalatın daha cazip hale gelmesi... Nedir bunun yolu? Tabii ki onun yolu önünü kesmek değil. Elbette tedbirlerimizi alacağız, DTÖ'nün bana verdiği tüm yetkileri kullanmak benim bakan olarak görevim ama biz bunu yaparken de teşvik sisteminde çok önemli değişimler, çok önemli açılımlar yapıyoruz. Adeta yeni yaptığımız teşvik sistemi cari açığın panzehiri olacak.

Panzehiri hazırlıyoruz. 6 sektörde 2010 rakamlarına göre 33 milyar dolar enerji dışı bizim toplam dış ticaret açığımız vardı. 30 milyar dolar sadece bu 6 sektörden kaynaklanıyor, enerji dışı... Burada biz bu 6 sektörü masaya yatırarak bunlarla ilgili çok önemli tespitler yaptık. Ne Türkiye'de yapılıyor, ne yapılmıyor. Türkiye'de yapılmayışının sebebi ne?''

Yıldırım, köprü trafiğine açıklık getirdi

AA Editör Masası'nın konuğu olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Boğaz Köprüsü'nün 40'ıncı yıl bakımı çok konuşuldu. ''Bu konuda bir iletişim kazası olduğunu düşünüyor musunuz? 3. köprünün yapım maliyeti genel bütçeden karşılanacak. Bu, diğer projelerin ötelenmesine ya da iptal edilmesine yol açabilir mi?'' şeklindeki sorulara şöyle yanıt vermişti:
''Birinci köprü 1973'de hizmete girdi, 2013'de 40'ıncı yılını doldurmuş oluyor.

En basitinden, bir otomobilde belirli kilometrelerde, belirli bakımların yapılması nasıl icap ediyorsa, köprünün de ömrü boyunca yapılması gereken bakımları var. 40'ıncı yıl bakımı da oldukça kapsamlı bir bakım... 'Büyük bakım' diye tabir ediliyor. O çerçevede tabii ki 'trafik hiç aksamayacak' dememiz mümkün değil, gerçekçi de değil. Trafiğin en az olumsuz etkileneceği şekilde bütün tedbirleri alarak bu bakımı gerçekleştireceğiz. Amacımız köprüyü kapatmak değil, köprünün daha uzun yıllar eksiksiz hizmet vermesini sağlayacak gerekli bakımları yapmak.

Burada mümkün mertebe gece trafiğin seyrek olduğu saatlerde çalışılacak ama mecbur kalınırsa gündüz de çalışmalarımız olacak. Orada da yine sabah-akşam yoğun trafik dışında, öğlen-ikindi vakitlerinde ağırlıklı olarak çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Belki şerit kısıtlamasına gidilebilir ama kesinlikle tamamen kapatmayı öngörmüyoruz.''

İzzetbegoviç, AA'nın Boşnakça yayına başlayacak olmasını değerlendirdi
 

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, AA'nın Boşnakça yayını için, Türklerin her halükarda ve her şekilde Bosna'da varlıklarını sürdürmek zorunda olduklarını belirterek, ''Aynı zamanda Bosna'daki medya alanında muhakkak Türk etkisi bir şekilde hissedilmeli'' dedi.
AA Editör Masası'nda soruları yanıtlayan İzzetbegoviç, AA Saraybosna temsilcilisinin, Anadolu Ajansı'nın Boşnakça yayınının yakında başlayacağını hatırlatarak, Boşnakça servisinde çalışacaklara hangi tavsiyelerde bulunabileceğini sorması üzerine, Bosna Hersek'te profesyonel ve iyi medyaya büyük ihtiyaç duyduklarını söyledi. İzzetbegoviç, ''Türkler her halükarda ve her şekilde Bosna'da varlıklarını sürdürmek zorundalar ve aynı zamanda Bosna'daki medya alanında muhakkak Türk etkisi bir şekilde hissedilmeli'' dedi.

Cumhurbaşkanı İzzetbegoviç, Bosna Hersek'in doğu ve batı arasında önemli bir yer teşkil ettiğini belirterek, dünyanın Türkiye'nin bulunduğu bu coğrafyasından iyi haberler duymak istediklerini kaydetti. Bosna'dan dünyaya olumlu ve gerçek haberleri gönderecek olan bir ajansa da ihtiyaçları olduğunu vurgulayan İzzetbegoviç, hiç şüphesiz Anadolu Ajansı'nın bu iki hususu başarıyla yerine getireceğini söyledi.

Son teknoloji ile donatıldı
Video konferans sistemi ile 100 ayrı noktadan canlı bağlantı imkanına sahip Editör Masası, son teknoloji ürünü ses ve görüntü sistemleri ile donatıldı.
Yurtdışı bağlantılar için 4 ayrı uydu yayınının entegre edildiği Editör Masası'ndaki video konferans görüşmeleri, yüksek çözünürlüğe sahip görüntü ve ses yayını ile sağlanıyor.
Toplantıya canlı bağlanan AA temsilcileri ve bölge müdürlerinin görüntüleri ''videowall'' adı verilen ekranla toplantı salonuna yansıtılıyor. Masa üzerindeki LCD bilgisayar ekranları ise aynı anda veya her bir temsilci ile ayrı ayrı görüşme imkanı sunarken, sistem dokunmatik olarak kumanda ediliyor.
Hafta içi her gün saat 09.00'da başlayan gündem toplantısının yapıldığı Editör Masası, olağanüstü durumlarda ''Kriz Yönetim Merkezi'' olarak da kullanılıyor.

haber32
haber32
Yorumlar (1)
MUSTAFA KİRİŞ 8 yıl önce
Sayın ARINÇ Bey buyurmuşlar : " MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve 4 kişinin ifadeye çağrılmasına ilişkinin ifadeye çağrılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Arınç, ''Şüpheli sıfatıyla KCK içerisinde bu 3 kişi nasıl yer alır, aklımla izah edemiyorum. Ben ancak 'tanıklıklarına başvurulabilir' diye düşünüyorum'' diye konuşmuştu " Sayın ARINÇ ve yoldaşlarına şunları öneriyorum !... 1- Öncelikle OSLO kasetlerini hatırlatıyorum... 2- Sonrada T.B.M.M. den çıkarttığınız yasayı hatırlatıyorum ! 3-Gördüğünü ve bildiğini anlatan, bilgi veren kimse. Duruşmada bilgisine, görgüsüne başvurulan kimse, TANIK denir !... 4-5271 sayılı ceza muhakemesi kanununa göre; soruşturma evresinde, suç şüphesi altında bulunan kişidir.... ŞİMDİ SATIN ARIÇ'LAR A SORUYORUM... " MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve 4 kişinin ifadeye çağrılmasını " AKLI İLE İZAH EDEMİYORMUŞ ! TÜK GENEL KURMAY BAŞKANININ TERÖR ÖRĞÜTÜNÜN BAŞI ! DOLAYISI İLE YÜZBİNLERCE MEHMETCİĞİN DE TERERİST OLDUĞUNA " AKIL İLE İZAH EDEBİLİYORMUSUNUZ ? Hani diyordunuz " KİŞİLERİN ÜSTÜNLÜĞÜ BİTECEK ! HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ OLACAK " tı ! Siz HUKUKTAN ÜSTÜNMÜSÜNÜZ ? VE " MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve 4 kişi " MELEK Mİ Kİ ! Aklınız almıyor ?.... SAYIN ARINÇ' LAR ! SON OLARAK AŞAGIDAKİ AYETİ OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUM ! Yüce ALLAH (c.c.) Kur'an-ı Kerimde: "Ey iman edenler! KENDİNİZ ana-babanız ve en yakınlarınızın aleyhinde de olsa ALLAH için şahitlik yaparak ADALETİ titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü ALLAH ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır). Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz ALLAH yaptıklarınızdan haberdardır.." (Nisa suresi 135) buyurulmaktadır.... VE SİZLER BU AYET TEKİ GİBİ HAREKET ETMEDİĞİNİZ SÜRECE ! HAKKIMI HELAL ETMİYORUM....!
haber32 haber32 haber32
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:32
Güneş 06:04
Öğle 13:08
İkindi 16:54
Akşam 20:02
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@