haber32
banner77
04 Eylül 2011 Pazar 17:28
Vatandaş Bariyere Sıcak Bakmıyor
haber32

Dönemin Valisi Ali Haydar Öner, caddenin kısa süreli araç parkına açık olması, uzun süreli araç parkının yasaklanması yönünde, genişletilmiş trafik komisyonunda alınan kararları, uygulama yoluna gitmişti.

Aradan geçen zaman içinde caddede emniyet müdürlüğü tarafından konulan geçici bariyerler kaldırıldığı gibi, eski görüntü yine geri geldi. Yani ne kalıcı bariyer yapıldı ne de araçlara kısa süreli park yasağı tam olarak uygulandı.

**Vali Oğuz: “Halk ne isterse ben onu yaparım”
Mimar Sinan Caddesi ile ilgili son kararı, elbette ilin en büyük mülki amiri Vali Memduh Oğuz verecek. Vali Oğuz, haber ekibimizle düşüncelerini paylaşırken, caddenin araç parkına ya da araç trafiğine kapatılması yönünde hiçbir talep gelmediğini söyledi. 8 aydır Isparta’da görev yapan Vali Oğuz, “İlin en büyük mülki amiri olarak bana gelen bir talep yok” dedi.

Göreve geldiği 8 aydan bu yana sadece 1001.caddenin trafiğe açılması talebi geldiğini, bunu da uygun gördüğünü söyleyen Vali Oğuz, “bu karardan esnaf da memnun kaldı” dedi.

Vali Oğuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaklaşık yedi ay bitti buradaki görev sürecimde. Bu dönem içerisinde bu konu ile ilgi baha hiçbir müracaat olmadı. Yani araç parkına kapatılsın mı? Yoksa serbest mi bırakılsın? Bu konu da ne yerel yönetimden ne sivil toplum kuruluşlarından bir talep bir şikayet yada bir öneri gelmedi. Sadece aradaki bir caddenin araç trafiğine açılması konusu il emniyet müdürü tarafından bana getirildi. Bir öneri olarak ta orada araç parkını engelleyici aynı zamanda da trafik akışını saylayacak bir önlem olarak ta yaya kaldırımlarını genişletelim, tek araç geçişi söz konusu olsun. Dolayısı ile fiziki olarak araç parkı mümkün olmasın şeklinde bir öneri ile geldiler. Bende mevzu bahis yeri mahallinde inceledim. Bana da mantıklı geldi ve bu uygulama yapıldı. Bu konu esnaf tarafından da bana iletildi. Hatta esnaf bu uygulamadan o kadar memnun oldu ki geleneklere uygun olarak bir helva kardılar ve efendim buyurun size burada helva ikram edelim diyerek bu uygulamadan memnuniyetlerini dile getirdiler. Halkta memnun esnafta memnun, burada bir ortak çözüm bulundu.

Mimar Sinan ile ilgili elbette idarenin devamlılığı söz konusu. Alınmış olan kararlar hepsi elbette geçerli. Ama Vali Memduh Oğuz olarak bana yoğunlaşmış bir talep yoğunlaşmış bir geri dönüş arzusu hiç olmadı.

Ben sonuç olarak şunu söylemek isterim. Demokratik hayatımızdaki anlayışımız çok çağdaş hale geldi artık. Şimdi katılımcı ve gerçek demokrasiyi yaşamak istiyoruz. Yani vilayet idaresinin tepeden yapılan dayatmaları artık kabul etmiyoruz. Bende kabul etmiyorum. Halkın fikrini almadan, halk kabul etmeden kendi kendine hatta bazen güzel uygulama da olsa çok hoş olmuyor.

Konuyu tekrar düşünmek istiyorum. Elbette ben bir birey olarak orada çıkıp yürümem lazım. Zaman zaman eşim ile o caddede yürüyorum. Bazı sıkıntılar görülüyor ama halkın bu konuda talebi önemli. Ayrıca bu konuda belediyeden de bize talep gelmedi. Tabi bu konuda en üst merci olan vilayet, il trafik komisyonunun başkanı olarak vali, gerektiğinde devletin bütün gücünü alınan kararları tatbik etmek için kullanılır. Ama bunu halkı rahatsız etmek yada dayatma için kullanmayız.”

**Günaydın, caddeyi açık AVM yapmayı planlıyor
Caddenin bundan sonraki haliyle ilgili söz sahibi isimlerden Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, caddenin yaya için açık AVM olması yönünde projesi olduğunu söyledi.

Başkan Günaydın, şehir içi yolcu taşıyan otobüslerin de güzergahlarını değiştireceğini ifade ederek, “Mimar Sinan Caddesi, tamamen açık AVM olacak” dedi.

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, “Biz bir buçuk yıl önceden bu projelerimizi çizdik hazır vaziyette bekliyor şu andan. Fakat bizim kapalı otoparklarımız olması gerekiyor. Bu şehrin batı tarafı yani kapatacağımız bölgenin batı tarafında bizim bir projemiz var. Bu projemizde 1700 araçlık otoparkımız var. AVM’nin bitmesini sağlıyoruz. İşte buranın doğusunda da valiliğin, özel idarenin otel yapma projesi var. Buranın şehir katlı otopark yapılması için hatta projelerini de çizdim, valiliğe de gönderdim. Valilik açısından buranın otopark yapılmasının, otelcilikten daha karlı olacağını düşünmeme rağmen bu fikre pek sıcak bakılmadı. Kapatılacak alanın dört kenarında otopark olması durumda, bu alan kolaylıkla trafiğe kapatılır.

Bu aylarda bu konu netleşecek. Eğer burası kapatılmayacaksa, çiçek saksıları ile caddeyi süsleyeceğim. Bariyerlerden daha insancıl daha medeni görünüyor. Bariyerlerin ihalesini de yaptık. Ancak rekabet ortamı yaratılamadığı için Allah’tan iptal ettik. Sonra da bu fikirler ortaya çıktı. Ben alüminyum bariyerleri ilkel görüyorum. Bu yüzden bu caddeyi çiçeklerle süsleyelim düşüncesindeyim. Kaldırımlarımızın da genişliği fena değil. Uç kısmına da güzel çiçeklikler, gerçi biraz bakımı zordur ama, o zorluğa karşı geleceğiz.

Artık şehrin bütün otobüs durakları değişecek. Beklide araç parkları oralarda olmayacak, biraz önce bahsettiğim otoparklarda olacak veya şehrin birazda dışındaki yerlerde araçların parkı sağlanmaya çalışılacak. İçeride geçiş önceliği olan araçların dışında girmemeye başlayacak. Ama beklide gecenin belirli bir saatinde bir servis yolu da düşünebiliriz. Artık burada yaya hakim olacak, yayalar istediği gibi dolaşacak, istediği gibi alışveriş yapıp istediği gibi meydanlarda oturabilecek. Yani bir nevi açık AVM gibi olacak” diye konuştu.

Son Güncelleme: 04.09.2011 18:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mb 2011-09-04 17:57:31

Caddelerde ikinci hatta utanmadan üçüncü parkı yapan utanmazları eğitemedikten sonra hiç bir caddede sorunlar bitmez.mimar sinan caddesi ancak bir araçlık geçiş verilerek,yol daraltılıp kaldırımlar genişletilerek bir düzelme sağlanabilir.

Avatar
Araslı... 2011-09-04 19:27:33

Çünür trafik ışıklarını geçince S.D.Ü Tıp Fakültesi çıkışı yani Isparta'ya geliş ara refüj kapatılacaktı,ne oldu acaba? S.D.Ü ye ışıklar konulduğu zaman hemen kapatılacaktı,hatta bildiğim kadar İl Trafik komisyonu kararıda alındı o zamanlar sanırım.Sayın Valim,Sayın Emniyet Müdürüm,Sayın Belediye Başkanım lütfen bu konuyu göz ardı etmeyelim.Saygılarımla...

Avatar
ıspartalı32 2011-09-04 20:22:17

günaydın ve proje ha ha hi ho.. sadece gülünür...

Avatar
RealistB 2011-09-04 21:55:30

Vali Oğuz: “Halk ne isterse ben onu yaparım” demiş. Peki ben de dahil olmak üzere halk her zaman doğru kararlar mı alır acaba? Sn AYBATILI zamanında Ispartaya havuzlar yaptı şimdi insanlar oturup yanında serinliyor halk karşı çıktı Havuzcu Mehmet dedi, Sn BALABAN battı çıktı tabir edilen alt geçidi yaptı halk karşı çıktı ama çok güzel oldu, Sn GÜNAYDIN ara sokakların kaldırımlarını genişleterek tek araç geçecek şekle getirdi süper oldu ama halk homurdandı. Ama yok biz de futbol takımını teknik direktöründen daha iyi yöneten bir halk, maçı hakemden daha iyi yöneten bir halk, siyasetçiden daha iyi siyasetçi bir halk, trafik komisyonundan daha doğru kararlar alan bir halk var ya… Biz bu kafayla gidersek halka şirin görüneceğiz diye doğru kararları alamayan bir toplum olmaya devam edeceğiz gibi. Bir çözüm önerim var gelin herkes kendi işini yapsın ama en iyi şekilde yapsın. Heee gelelim Mimar Sinan Caddesine. Benim Mimar Sinan Caddesinde bir mağazam ya da dükkanım yok(bazıları o zaman sen işkembeden atarsın tabi diyebilir), akrabam da yok. Yol kapansa da kapanmasa da beni etkilemez. Ama bir gerçek var ki o yol da her zaman 2li parklar var her zaman trafik karmakarışık ambulanslar her zaman acı acı bağırır ama yol kapalıdır. Yani trafik sorunu mutlak ve acilen çözülmeli. Güzel Ispartamız bu sorunun da üstesinden gelecektir. Herkese saygılar sevgiler.

Avatar
bariyer şart 2011-09-04 22:19:30

Mimar Sinan caddesi üzerinde bulunan kaldırımların çiçeklendirilerek yaya geçişini engelleyeceğini sanmıyorum. ayrıca elektrik direklerine bağlanan saksılardaki çiçeklerin bakımsızlıktan yer yer kuruduğunu gözlemledim. bu caddemizin çiçekten ziyade kalıcı bariyer sistemi ile kapatılması gerektiğini düşünüyorum. yapılacak bu bariyerlerin yaya geçidi yakınında olacak kısımlarının reklam için kiraya verilerek gelir elde edilebileceği, bariyerlerin diğer kısımlarına ise ısparta gülü figürü işlenmesinin şehir merkezimize ayrı bir görünüm kazandıracağı hususunu yetkililerimizin değerlendirmesi dileğiyle... herşey güller diyarı Isparta'mız için...

Avatar
misafir 2011-09-05 01:43:47

Özkanlar kavşağından batan yer altı geçidi müftülüğe kadar uzatılmadıkça diğer bütün öneriler soruna kısa vadeli çözümler olacaktır.

Avatar
işlevsiz tabelalar. 2011-09-05 07:13:44

Baskın size bir örnek. Basmacıoğlu Otelin önünde araç park yasağı tabelası ve altında çekim bölgesi tabelası var. Ama emniyet burada birşey yapmıyor olaki değnekçi para topluyor. Bazı yetkililer burada iş yoğunluğundan olsa gerek bu durumu farkedemiyor. Aynı durum Bolat oteli önündede geçerli. İlk önce yetkililer karar vermeli kural var mı yok mu? Bir çocuğun babası bir türlü anası bir trülü konuşursa çocukta işte ona göre davranır her ikisinide takmaz. Isparta trafiğide aynen böyle. Vali bey sormak isterim vatandaş ne isterse onu yaparım diyor.Vatandaş doğruyu karar verecek diye birşey mi var. Şimdi verirsin sağda solda gazı milletin aklına yatar bir fikir onu savunur.

Avatar
Ağla 2011-09-05 12:34:52

Vatandaş Ispartanın kirliliğine de sıcak bakmıyor...

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi