haber32
banner77
10 Ağustos 2018 Cuma 10:07
YÖK Atlası’nda detaylı araştırma yapın
haber32

-Faydalı ve mutlu olacağınız alanı seçin

Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi: ‘Puan heba olmasın’ diye istemediğiniz bölümü yazmayın. En önemli problemlerden biri ailelerin baskıları sonucu istemediği bölüme yerleşen mutsuz öğrencilerdir. Yüzdelik dilimleri, geçen yılki puanları optimize etmelerini, “YÖK Atlası”nı çok iyi incelemelerini öneriyoruz. Ayrıca mutlaka rehberlik hizmeti almalarını tavsiye ediyoruz.”

-Faydalı ve mutlu olacağınız alanda seçim yapın

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre tercih süreci başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamaya göre üniversite adayları tercihlerini 14 Ağustos’a kadar tamamlayacak.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi, ‘mutsuz öğrenci’ problemini tamamen ortadan kaldırmak için adaylar ve ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Çömlekçi, üniversite adayı öğrencilerin, Yükseköğretim Kurulu’nun çok önemli bir hizmeti olan “YÖK Atlası”ndan faydalanmasını önerdi. Öğrencilerin yüzdelik dilimine yakın bölümleri tercih etmesi gerektiğini anlatan Çömlekçi, bu noktada rehberlik hizmeti almanın da değerli olacağını kaydetti.

Aynı zamanda SDÜ Mühendislik Fakültesi Telekomünikasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi öğrenciler ve ailelerine şu uyarılarda bulundu:

“Gençlerimizin önünde zorlu bir süreç var. Gerçekten emekle, zorluklarla kazanılmış puanların boşa gitmemesi, işe yarar hale gelmesi için önemli bir karar vermek durumundalar. Biz hiç kimsenin puanının heder olmasını istemeyiz.  Süleyman Demirel Üniversitesi ve özelde Mühendislik Fakültesi olarak öğrencilerimizin emeklerinin karşılığını en doğru şekilde almalarını umut ediyoruz. Bu bağlamda da değerli bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz.

Çocuklarımız öncelikle realist olmalıdır. Gerçekçi düşünmeliler. İşin matematiğinde olabilecek kontenjan boşluklarını da iyi hesaplamalılar.

-Tercih sürecinde mutlaka rehberlik hizmeti alın

Öncelikle faydalı ve mutlu olabilecekleri bir meslek seçmeleri gerekiyor. Tercih yaparken meslek çeşitliliği çok geniş bir spektrumda olmamalıdır.

Tercih sıralamasını yaparken bir önceki yılın tercih trendi için çok iyi gözlem yapmaları gerekir. İçinde bulundukları yüzdelik dilim ve girmek istedikleri o bölümün son yıl almış olduğu en düşük puanı da göz önüne almalılar ki başarılı olsunlar

Mutlaka yüzdelik dilimlerine yakın bölümler olsun. Ancak sadece ve doğrudan yüzdelik dilimlerine göre seçim yapmak yanlış olur. Ayrıca puanların da bir yüzde katkısı olmalı. Kendi puanını da göz önüne almalı. Girmek istediği bölümün geçen yılki puanını mutlaka göz önüne alsın. Tercih sürecinde rehberlik hizmeti mutlaka alsınlar. Çünkü öğrenciler bazen gerçekten yeterli analitik düşünceye sahip olup olmadıklarını göremiyorlar. Bu bakımdan rehberlik hizmeti çok önemlidir.

Öğrenci sadece maddi kaygı taşımamalıdır. Gelecekte faydalı ve mutlu olabileceğini düşündüğü alana yönelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yıllara bağlı olarak değişen trendler tabiî ki oluyor. Buna göre tercih yapılmamalı. Onun yerine doğuştan getirdiği yeteneklerine bağlı olarak seçim yapılmalı. Örneğin analitik zekâsı yüksek bir öğrenci mühendislikleri seçmeli. Sanatsal yönü kuvvetli öğrenci bu alana yönelmeli. Sosyal zekâsı yüksek bir öğrenci de kendi alanlarına uygun branşları seçmelidir.”

-Aileler çocuklarına baskı yapmamalıdır

Eğitimci oldukları için, ailelerin çocuklarına yönlendirme yapmaya çalıştıklarını da bazen gördüklerini kaydeden Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi, uyarılarına şöyle devam etti:

“Aileler ‘çocuklarının puanı boşa gitmesin’ düşüncesi ile birbiriyle alakalı olmayan bölümleri peş peşe yazdırdıklarını görüyoruz. Bizce en tehlikeli durum budur. Mutsuz öğrenciler görüyoruz. İstemeden yazdığı bölümü kazanan öğrenciler ile karşılaşıyoruz.

Anne ve babalara da şunu söylemek isterim: Evlatlarımız bizim en önemli varlıklarımız. Puan boşa gitmesin kaygısı ile baskı yapmasınlar. Mutlaka çocuklarına güvensinler. Sadece çocukları istediği zaman yardımcı olmaya çalışsınlar. Aileler, çocuklarını zorlamasın. Puan boşa gitmesin diye seçilen ve sonuçta mutsuz olan öğrenciler var. Bunlara sebebiyet verilmemeli.

Çok önemli bir husus daha var. YÖK Atlası. Bu da yeni bir uygulama. YÖK Atlası, bizim YÖKSİS dediğimiz özel bir programın içerisinden her bölümün akademik olarak yetkinliğini ortaya çıkaran bir platform. YÖK Atlası içerisinde o bölümün hocaları, imkânları, projeleri ve diğer sayısal değerleri bulunmaktadır. Aslında bizim teklifimiz YÖK Atlası’nı da göz önünde bulundurarak gerçekçi bir seçim yapılmasıdır. Klavuzların mutlaka iyi incelenmesini öneriyoruz. Hazırlık zorunluğu, burs koşulları, eğitimde İngilizce’nin ağırlığı gibi bilgileri de göz önünde bulundurmakta yarar var.”

Adaylar, tercih işlemlerini T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile 14 Ağustos'a kadar ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden bireysel olarak gerçekleştirecek.

Adayların, işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerini kontrol etmesi ve yazıcıdan listelerini alması gerekiyor.

Yerleştirme Sonuçları "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden adaylara duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

-Çok önemli gelişme: Barajlar öğrenci lehine genişletildi

Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) barajlar konusunda çok önemli bir gelişme yaşandığına atıf yaptı. YÖK’ün önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının kalite önceliğinden sarfınazar edilmeksizin genişletilmesinin uygun görüldüğünü anlatan Çömlekçi, tercih için gerekli olan asgari başarı sıralaması sınırlarının çok iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade etti.

-Analitik düşünmeyi seven öğrencileri bekliyoruz

Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi, analitik düşünmeyi seven, fizikten, matematikten hoşlanan öğrencileri de SDÜ Mühendislik Fakültesi’ne beklediklerini söyledi. SDÜ Mühendislik Fakültesi’nin ‘okul’ olmaktan ‘ekol’e dönüştüğünü vurgulayan Çömlekçi, şu bilgileri paylaştı:

“Mühendislik Fakültesi, Batı Akdeniz Bölgesi’ne 40 yılı aşan bir süredir fayda sağlıyor, değer üretiyor. Isparta Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi (IDMMA) 21 Şubat 1976 tarihinde kuruldu. 11 Temmuz 1992’de Süleyman Demirel Üniversitesi’nin (SDÜ) çok önemli yapı taşlarından biri haline geldi.

Mühendislik Fakültesi tarihten gelen bilgi ve birikimi ile ekol oldu. Özellikle makine, inşaat, yer bilimleri gibi temel mühendislik alanlarında çok eski bir kültüre sahiptir. Bu nedenle Mühendislik Fakültesi Batı Akdeniz’in sanayisinden altyapısına kadar her alanına faydalı şekilde hizmet etmektedir. Aynı zamanda dışarıdan gelen öğrencilerimiz için de iyi bir meslek edindirme okulu hüviyetini taşımaktadır.

SDÜ Mühendislik Fakültesi olarak okulluktan ekollüğe geçtiğimizi düşünüyoruz. Süleyman Demirel Üniversitesi’nin bir eğitim kültürü var. Dolayısıyla hâlihazırda 13 bölümde hizmet veriyoruz. Batı Akdeniz’in inşaat, makine ve temel mühendislik alanlarında insan gücünü karşılıyor, yetiştiriyoruz. Aynı zamanda içinde bulunduğumuz toplum için bilirkişiliklerimizle, sanayiye yol göstermelerimizle, danışmanlıklarımızla hizmet etmeye çalışıyoruz.

Biz gelen öğrencilerimizi kendi çocuğumuz gibi düşünüyoruz. Onlar da bu yörenin, kültürünün içerisinde meslek edinecekler. Tabiî ki bizim çocuklarımız da aynı aşamalardan geçiyorlar. Ama biz diyoruz ki Batı Akdeniz’in bu bölümü bulunduğu coğrafi özelliklerini çok iyi şekilde içerisinde barındırıyor. Sanayi ve tarımsal altyapısına hizmet eden önemli bir kurumsal eğitim- öğretim kurumuyuz.

SDÜ Mühendislik Fakültesi’nin 13 aktif bölümü var. Makine, jeoloji, maden, jeofizik, elektronik, haberleşme, bilgisayar, gıda, çevre, tekstil, kimya, endüstri ve otomotiv mühendisliği bölümlerimiz var.

Herkesin bilgisi olduğu üzere SDÜ’de Türkiye’de ilk ve tek Yer Bilimleri Mühendisliği bölümü açıldı. Jeoloji, Maden ve Jeofizik mühendisliği bölümleri birleştirilerek Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü kuruldu. Öğrencilerimiz ilk yıl bu 3 alanı okuyor. İkinci yıl hangisini isterse ona yönelebiliyor. Eğer öğrencilerimiz bu bölümleri ilk 9 tercih içerisinde yaparlarsa aynı zamanda YÖK Destek Bursu’nu almaya hak kazanıyorlar. Ve koşulları sağladığı takdirde 4 yıl boyunca bu karşılıksız bursu alabiliyorlar. Bu devrim niteliğinde bir destek programıdır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi