banner121

YÖK Atlası’nda detaylı araştırma yapın

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sürecini başlattı. Üniversite adayları 14 Ağustos’a kadar tercihlerini tamamlayacak. SDÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi, aday öğrencilere ve ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Isparta 10.08.2018, 10:07
YÖK Atlası’nda detaylı araştırma yapın
banner123

-Faydalı ve mutlu olacağınız alanı seçin

Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi: ‘Puan heba olmasın’ diye istemediğiniz bölümü yazmayın. En önemli problemlerden biri ailelerin baskıları sonucu istemediği bölüme yerleşen mutsuz öğrencilerdir. Yüzdelik dilimleri, geçen yılki puanları optimize etmelerini, “YÖK Atlası”nı çok iyi incelemelerini öneriyoruz. Ayrıca mutlaka rehberlik hizmeti almalarını tavsiye ediyoruz.”

-Faydalı ve mutlu olacağınız alanda seçim yapın

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre tercih süreci başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamaya göre üniversite adayları tercihlerini 14 Ağustos’a kadar tamamlayacak.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi, ‘mutsuz öğrenci’ problemini tamamen ortadan kaldırmak için adaylar ve ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Çömlekçi, üniversite adayı öğrencilerin, Yükseköğretim Kurulu’nun çok önemli bir hizmeti olan “YÖK Atlası”ndan faydalanmasını önerdi. Öğrencilerin yüzdelik dilimine yakın bölümleri tercih etmesi gerektiğini anlatan Çömlekçi, bu noktada rehberlik hizmeti almanın da değerli olacağını kaydetti.

Aynı zamanda SDÜ Mühendislik Fakültesi Telekomünikasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi öğrenciler ve ailelerine şu uyarılarda bulundu:

“Gençlerimizin önünde zorlu bir süreç var. Gerçekten emekle, zorluklarla kazanılmış puanların boşa gitmemesi, işe yarar hale gelmesi için önemli bir karar vermek durumundalar. Biz hiç kimsenin puanının heder olmasını istemeyiz.  Süleyman Demirel Üniversitesi ve özelde Mühendislik Fakültesi olarak öğrencilerimizin emeklerinin karşılığını en doğru şekilde almalarını umut ediyoruz. Bu bağlamda da değerli bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz.

Çocuklarımız öncelikle realist olmalıdır. Gerçekçi düşünmeliler. İşin matematiğinde olabilecek kontenjan boşluklarını da iyi hesaplamalılar.

-Tercih sürecinde mutlaka rehberlik hizmeti alın

Öncelikle faydalı ve mutlu olabilecekleri bir meslek seçmeleri gerekiyor. Tercih yaparken meslek çeşitliliği çok geniş bir spektrumda olmamalıdır.

Tercih sıralamasını yaparken bir önceki yılın tercih trendi için çok iyi gözlem yapmaları gerekir. İçinde bulundukları yüzdelik dilim ve girmek istedikleri o bölümün son yıl almış olduğu en düşük puanı da göz önüne almalılar ki başarılı olsunlar

Mutlaka yüzdelik dilimlerine yakın bölümler olsun. Ancak sadece ve doğrudan yüzdelik dilimlerine göre seçim yapmak yanlış olur. Ayrıca puanların da bir yüzde katkısı olmalı. Kendi puanını da göz önüne almalı. Girmek istediği bölümün geçen yılki puanını mutlaka göz önüne alsın. Tercih sürecinde rehberlik hizmeti mutlaka alsınlar. Çünkü öğrenciler bazen gerçekten yeterli analitik düşünceye sahip olup olmadıklarını göremiyorlar. Bu bakımdan rehberlik hizmeti çok önemlidir.

Öğrenci sadece maddi kaygı taşımamalıdır. Gelecekte faydalı ve mutlu olabileceğini düşündüğü alana yönelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yıllara bağlı olarak değişen trendler tabiî ki oluyor. Buna göre tercih yapılmamalı. Onun yerine doğuştan getirdiği yeteneklerine bağlı olarak seçim yapılmalı. Örneğin analitik zekâsı yüksek bir öğrenci mühendislikleri seçmeli. Sanatsal yönü kuvvetli öğrenci bu alana yönelmeli. Sosyal zekâsı yüksek bir öğrenci de kendi alanlarına uygun branşları seçmelidir.”

-Aileler çocuklarına baskı yapmamalıdır

Eğitimci oldukları için, ailelerin çocuklarına yönlendirme yapmaya çalıştıklarını da bazen gördüklerini kaydeden Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi, uyarılarına şöyle devam etti:

“Aileler ‘çocuklarının puanı boşa gitmesin’ düşüncesi ile birbiriyle alakalı olmayan bölümleri peş peşe yazdırdıklarını görüyoruz. Bizce en tehlikeli durum budur. Mutsuz öğrenciler görüyoruz. İstemeden yazdığı bölümü kazanan öğrenciler ile karşılaşıyoruz.

Anne ve babalara da şunu söylemek isterim: Evlatlarımız bizim en önemli varlıklarımız. Puan boşa gitmesin kaygısı ile baskı yapmasınlar. Mutlaka çocuklarına güvensinler. Sadece çocukları istediği zaman yardımcı olmaya çalışsınlar. Aileler, çocuklarını zorlamasın. Puan boşa gitmesin diye seçilen ve sonuçta mutsuz olan öğrenciler var. Bunlara sebebiyet verilmemeli.

Çok önemli bir husus daha var. YÖK Atlası. Bu da yeni bir uygulama. YÖK Atlası, bizim YÖKSİS dediğimiz özel bir programın içerisinden her bölümün akademik olarak yetkinliğini ortaya çıkaran bir platform. YÖK Atlası içerisinde o bölümün hocaları, imkânları, projeleri ve diğer sayısal değerleri bulunmaktadır. Aslında bizim teklifimiz YÖK Atlası’nı da göz önünde bulundurarak gerçekçi bir seçim yapılmasıdır. Klavuzların mutlaka iyi incelenmesini öneriyoruz. Hazırlık zorunluğu, burs koşulları, eğitimde İngilizce’nin ağırlığı gibi bilgileri de göz önünde bulundurmakta yarar var.”

Adaylar, tercih işlemlerini T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile 14 Ağustos'a kadar ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden bireysel olarak gerçekleştirecek.

Adayların, işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerini kontrol etmesi ve yazıcıdan listelerini alması gerekiyor.

Yerleştirme Sonuçları "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden adaylara duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

-Çok önemli gelişme: Barajlar öğrenci lehine genişletildi

Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) barajlar konusunda çok önemli bir gelişme yaşandığına atıf yaptı. YÖK’ün önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının kalite önceliğinden sarfınazar edilmeksizin genişletilmesinin uygun görüldüğünü anlatan Çömlekçi, tercih için gerekli olan asgari başarı sıralaması sınırlarının çok iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade etti.

-Analitik düşünmeyi seven öğrencileri bekliyoruz

Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi, analitik düşünmeyi seven, fizikten, matematikten hoşlanan öğrencileri de SDÜ Mühendislik Fakültesi’ne beklediklerini söyledi. SDÜ Mühendislik Fakültesi’nin ‘okul’ olmaktan ‘ekol’e dönüştüğünü vurgulayan Çömlekçi, şu bilgileri paylaştı:

“Mühendislik Fakültesi, Batı Akdeniz Bölgesi’ne 40 yılı aşan bir süredir fayda sağlıyor, değer üretiyor. Isparta Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi (IDMMA) 21 Şubat 1976 tarihinde kuruldu. 11 Temmuz 1992’de Süleyman Demirel Üniversitesi’nin (SDÜ) çok önemli yapı taşlarından biri haline geldi.

Mühendislik Fakültesi tarihten gelen bilgi ve birikimi ile ekol oldu. Özellikle makine, inşaat, yer bilimleri gibi temel mühendislik alanlarında çok eski bir kültüre sahiptir. Bu nedenle Mühendislik Fakültesi Batı Akdeniz’in sanayisinden altyapısına kadar her alanına faydalı şekilde hizmet etmektedir. Aynı zamanda dışarıdan gelen öğrencilerimiz için de iyi bir meslek edindirme okulu hüviyetini taşımaktadır.

SDÜ Mühendislik Fakültesi olarak okulluktan ekollüğe geçtiğimizi düşünüyoruz. Süleyman Demirel Üniversitesi’nin bir eğitim kültürü var. Dolayısıyla hâlihazırda 13 bölümde hizmet veriyoruz. Batı Akdeniz’in inşaat, makine ve temel mühendislik alanlarında insan gücünü karşılıyor, yetiştiriyoruz. Aynı zamanda içinde bulunduğumuz toplum için bilirkişiliklerimizle, sanayiye yol göstermelerimizle, danışmanlıklarımızla hizmet etmeye çalışıyoruz.

Biz gelen öğrencilerimizi kendi çocuğumuz gibi düşünüyoruz. Onlar da bu yörenin, kültürünün içerisinde meslek edinecekler. Tabiî ki bizim çocuklarımız da aynı aşamalardan geçiyorlar. Ama biz diyoruz ki Batı Akdeniz’in bu bölümü bulunduğu coğrafi özelliklerini çok iyi şekilde içerisinde barındırıyor. Sanayi ve tarımsal altyapısına hizmet eden önemli bir kurumsal eğitim- öğretim kurumuyuz.

SDÜ Mühendislik Fakültesi’nin 13 aktif bölümü var. Makine, jeoloji, maden, jeofizik, elektronik, haberleşme, bilgisayar, gıda, çevre, tekstil, kimya, endüstri ve otomotiv mühendisliği bölümlerimiz var.

Herkesin bilgisi olduğu üzere SDÜ’de Türkiye’de ilk ve tek Yer Bilimleri Mühendisliği bölümü açıldı. Jeoloji, Maden ve Jeofizik mühendisliği bölümleri birleştirilerek Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü kuruldu. Öğrencilerimiz ilk yıl bu 3 alanı okuyor. İkinci yıl hangisini isterse ona yönelebiliyor. Eğer öğrencilerimiz bu bölümleri ilk 9 tercih içerisinde yaparlarsa aynı zamanda YÖK Destek Bursu’nu almaya hak kazanıyorlar. Ve koşulları sağladığı takdirde 4 yıl boyunca bu karşılıksız bursu alabiliyorlar. Bu devrim niteliğinde bir destek programıdır.”

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32 haber32
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:35
Güneş 06:06
Öğle 13:08
İkindi 16:53
Akşam 19:59
Yatsı 21:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@