banner121

Izban Açılış Töreni

Bilal Yakınbaş - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, EGERAY Sistemi İZBAN Bölümü'nün AK Parti Hükümetinin partizanlığa asla tevessül etmediğinin, 81 vilayet arasında ayrım yapmadığının, 74 milyonu bir ve beraber olarak kucakladığının somut bir eseri

Türkiye 06.03.2011, 17:13 06.03.2011, 19:39
Izban Açılış Töreni
banner123

Bilal Yakınbaş - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, EGERAY Sistemi İZBAN Bölümü'nün AK Parti Hükümetinin partizanlığa asla tevessül etmediğinin, 81 vilayet arasında ayrım yapmadığının, 74 milyonu bir ve beraber olarak kucakladığının somut bir eseri olduğunu belirterek, ''Biz, seçim sandıkları açılıp oylar sayıldıktan, sonuç ortaya çıktıktan sonra önümüzdeki oy dağılımlarını rafa kaldırıyor, 81 vilayetin tamamına eşit mesafede durarak, her birine aynı oranda hizmet götürmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz'' dedi.
     Erdoğan, EGERAY Sisteminin İZBAN Bölümü açılış töreninde yaptığı konuşmada, sistemin İzmirli vatandaşlara hayırlı olması dileğinde bulundu.
     İzmir trafiğine nefes aldıracak bu projeyi başarıyla tamamlayan Ulaştırma Bakanlığını, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğünü, İzmir Büyükşehir Belediyesini ve İZBAN'ı tebrik eden Başbakan Erdoğan, proje aşamasından inşaatın tamamlanmasına kadar, bu eserin ortaya çıkmasına emek veren mühendisleri, mimarları ve işçileri de kutladı.
     Türkiye'nin, demiryoluyla bundan 155 yıl önce yine burada, 1856 yılında İzmir Aydın hattına ilk kazmanın vurulmasıyla tanıştığını anlatan Başbakan Erdoğan, ''155 yıl sonra, Türkiye'nin ilk tren hattının döşendiği İzmir?de, metro standartlarında bir Banliyö hattını inşa etmiş olmanın haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz'' dedi.
     Projenin Türkiye'nin en büyük şehir içi toplu taşıma projesi olma özelliğini taşıdığını ifade eden Erdoğan, Aliağa'dan başlayarak kuzeyde Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Alsancak, güneyde ise Şirinyer, Gaziemir, Adnan Menderes Havaalanı ve Cumaovası'na kadar uzanan bir hatta, günde ortalama 550 bin yolcunun güvenle ve konforla seyahat edeceğini söyledi. Erdoğan, toplam 31 istasyon ve 79 kilometrelik çift hattan oluşan bu sistemin Alsancak ile Aliağa arasını 60 dakikaya, Alsancak ile Cumaovası arasını ise 26 dakikaya düşürdüğünü kaydetti. Banliyö hattını, Cumaovası'ndan Torbalı?ya kadar uzatacaklarını, çalışmaların başladığını belirten Erdoğan, daha sonraki aşamada ise hattı, Torbalı'dan Selçuk'a kadar uzatmayı planladıklarını bildirdi. Erdoğan, kuzeydeki hattı ise Menemen'den Manisa'ya, Aliağa'dan da Bergama'ya kadar uzatacaklarını, böylece, sadece İzmir'in şehir içi ulaşımına değil, bölgenin tamamının ulaşım sorununa köklü çözüm üretileceğini belirtti. Erdoğan, şöyle konuştu:
     ''Birinci Dünya Savaşı günlerinde bizim en büyük handikapımız maalesef ulaşımdı. Anadolu'nun derinliklerinde, bırakınız demiryolu hatlarını, at arabalarının dahi ilerleyeceği yollar yapılmamıştı. İstanbul'dan Doğu cephesine sevkedilen askerlerimiz, üç gün, üç gece trenle yolculuk yapıyor, sonra da Ulukışla'dan Erzurum'a, 900 kilometrelik yolu yayan olarak geçiyorlardı. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Cumhuriyetimizin banileri, bu handikapı ziyadesiyle yaşadıkları için, ulaştırmaya çok büyük önem verdiler, büyük yatırımlar yaptılar. Ne yazık ki o seferberlik devam etmedi. Ne yazık ki dünyada ulaşım imkanları, ulaşım teknolojisi hızla ilerlerken Türkiye gelişmeleri ancak uzaktan izleyebildi. Viyana, New York, Moskova, Paris gibi şehirler, yerin altında adeta bir ağ gibi metro hatları kurarken İstanbul modern anlamda metroyu ancak 15 yıl önce görebildi, Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Bursa, Kayseri şu son yıllarda metroyla tanıştı. Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Bursa, Kayseri şu son yıllarda metroyla tanıştı. İşte bugün, yılların ihmalini telafi etmenin, Türkiye'yi ulaşım noktasında en çağdaş, en modern araç ve imkanlarla buluşturmanın, tanıştırmanın gayreti içindeyiz. Tabii şimdi İzmir, hafif metro sistemi ile tanışıyor, temenni ederiz ki en kısa zamanda İzmir metro ağıyla da tanışma imkanını bulur.''
     2002 yılına kadar, 79 yılda ülkede toplam 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, AK Parti iktidarının ise sekiz yılda 13 bin 600 kilometre yol inşa ettiğini anlatan Erdoğan, Türkiye'nin bölünmüş yol uzunluğunun 19 bin 700 kilometreye ulaştığını söyledi. Erdoğan, ''Demiryollarımızı iyileştirmenin, modernleştirmenin yanında, 2007 yılında Ankara-Eskişehir hızlı tren hattını tamamlayarak, Türkiye'yi ilk defa hızlı trenle biz tanıştırdık. Bugüne kadar bu yoktu ama şimdi tanıştırdık. Tabii şimdi Ankara'dan Türkiye'ye bir de böyle bakış var. Hızlı trenle bakış. Önce Eskişehir, İstanbul, oradan Konya, Sivas, Sivas'tan aynı şekilde Erzincan buralara bakış var. Şimdi demir ağlarla örüyoruz Türkiye'yi bunu biz yapıyoruz. Bu adımları atıyoruz. Bunu göreceğiz'' diye konuştu.
     Eskişehir-İstanbul hattı çalışmalarının devam ettiğini bildiren Başbakan Erdoğan, Ankara-Konya hattının tamamlandığını, Mayıs ayında hizmete gireceğini söyledi. Bu hizmetlerle modern dünyanın standartlarının yakalandığını belirten Erdoğan, ''Ankara -Sivas, Ankara-Bursa hatlarında çalışmalar sürerken İzmir, Erzincan, Trabzon hızlı tren hatları için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. İstanbul Boğazının altına tüp yerleştirmek yoluyla inşa ettiğimiz asrın projesi Marmaray, 2013 yılında bitiyor. Oradan Londra'ya bakıyorum, Paris'e bakıyorum. Çünkü Marmaray, Londra ile Pekin'i birbirine bağlıyor. Ona paralel olarak, yine boğaz altından karayolu ulaşımını sağlayacak tüp geçidin temelini attık ve inşaatını başlattık. Boğaz'da üçüncü köprünün hazırlıkları devam ederken İzmit Körfezi üzerine inşa edeceğimiz dünyanın en uzun ikinci asma köprüsüyle İstanbul'u buraya İzmir'e bağlıyoruz. İstanbul'dan İzmir'e bakış, İzmir'den İstanbul'a bakış temelleri attık'' dedi.
    
     -''HİÇBİR ŞEHRİMİZİ KENDİ KADERİNE TERK ETMİYORUZ''-
    
     Erdoğan, Türkiye'nin demiryolu, karayolu, hava ve deniz ulaşımına yapılan yatırımlarla Londra ile Pekin arasında bir merkez haline dönüştüğünü söyledi.
     İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın yapılması ile hava taşımacılığının yüzde 200 arttığını aktaran Erdoğan, hava yolunun artık halk yolu haline dönüştüğünü söyledi. En ücra, en uzak iller, ilçe ve köyler ile Ankara arasındaki mesafenin kısaldığını, devlet-millet kaynaşmasında artık farklı bir sürecin böylece başlamış olduğunu dile getiren Erdoğan, ''Biz, şehirler arası ve uluslararası olduğu kadar, şehir içi ulaşımın da güçlü bir ekonominin, güçlü bir devletin, eğitimli, sağlıklı nesillerin, yani medeniyetin ön şartı olduğuna inandık ve bunun gereğini yerine getiriyoruz. Ulaşımı, medeniyetin olduğu kadar, demokrasinin, insanca yaşamın da önemli bir aracı olarak görüyor, otobanlar inşa ederken demokrasi otobanını da güçlendirmek, genişletmek, ileri standartlara ulaştırmak için gayret gösteriyoruz'' şeklinde konuştu.
     Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği İZBAN'ın, İzmir adına gerçekten önemli bir projenin gerçekleşmesini sağladığını belirten Başbakan Erdoğan, sözlerini, ''Bu proje, bugün açılışını yaptığımız bu modern tren hattı, esasen, Hükümetimizin partizanlığa asla tevessül etmediğinin, birlikte bir şeylerin yapılabileceğini göstermenin en önemli adı olmuştur. 81 vilayet arasında ayrım yapmadığının, 74 milyonu bir ve beraber olarak kucakladığının adeta bir anıtı, somut bir eseri olmuştur'' şeklinde sürdürdü.

     AK Parti'yi kurdukları dönemde kendilerine katılan pek çok belediyenin, borçları nedeniyle mevcut iktidardan haklarını alamamaktan şikayet ettiğini anlatan Erdoğan, iktidarları döneminde bunu değiştirdiklerini, kesintiyi yüzde 40 oranında tutarak, yüzde 60'ını belediyelere verdiklerini ifade etti. Yüzde 40'ı da daha sonra yüzde 25'e indirdiklerini belirten Erdoğan, belediyenin yoluna devam edebilmesi için bunun zorunlu olduğunu söyledi. Erdoğan, ''Biz, seçim sandıkları açılıp oylar sayıldıktan, sonuç ortaya çıktıktan sonra önümüzdeki oy dağılımlarını rafa kaldırıyor, 81 vilayetin tamamına eşit mesafede durarak, her birine aynı oranda hizmet götürmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İstanbul'a yaptığımız yatırımları, aynı oranda Tunceli'ye, aynı oranda Diyarbakır'a, Antalya'ya, Mersin'e, İzmir'e yapıyor, 81 vilayeti aynı anda, eş zamanlı olarak kalkındırmanın mücadelesini veriyoruz'' dedi.
     Spor organizasyonlarında, fuarlarda, uluslararası kongrelerde, sadece İstanbul'u değil, İzmir'i, Trabzon'u, Antalya'yı, en son da Akdeniz Oyunlarıyla Mersin'i bir merkez haline getirdiklerini kaydeden Erdoğan, Yunanistan'ın mali imkansızlıklar nedeniyle Akdeniz oyunlarını yapamayacağını söylediğini, çeşitli lobi faaliyetleriyle bu organizasyonun Mersin'e kazandırıldığını belirtti. Erdoğan, ''Burada CHP'li belediye var, diye bir şey düşünmedik. Bu vilayetlerimiz içinde şu anda Mersin'e yakışır, dedik ve 2013'e kadar Mersin'de ciddi bir hazırlığın içerisine gireceğiz'' dedi. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
     ''8 yılda inşa ettiğimiz 483 bin konut, 81 vilayetimizde eşit oranda yükseliyor. İşte burada İzmirimizde 13 bin konut inşası var. Sadece şu anda Limontepe, Değirmendere o bölgeden geçerken bakıyorsunuz bir tarafta yükselen TOKİ konutları -ki şu anda Büyükşehir belediyesine devredildi- yüzde ellisi zannediyorum taşınmış vaziyette ama aynı şehirde karşı tarafta Limontepe'ye bakıyorsunuz orada bir ucube var. Temenni ediyorum ki en kısa zamanda kentsel dönüşüm değişim çerçevesinde onlar da ikna edilir ve oralar yıkılmak suretiyle oralarda da bu modern binalar yapılarak İzmirimize yakışan bir güzelliği Kadifekale'de Limontepe'de görmüş oluruz. Çünkü eğer İzmir bizim bir yıldız kentimizse bu yıldız şehrimizin alt ve üst yapısını görüntüsüyle herşeyiyle çok farklı bir konuma taşımak durumundayız. Elbirliğiyle bu adımları atacağız.''
     AK Parti Hükümetinin hizmetlerini anlatan ve bunların 81 ilde devlet millet kaynaşmasını güçlendirdiğini kaydeden Erdoğan, ''Hiçbir şehrimizi kendi kaderine terk etmedik, etmeyeceğiz. Hiçbir şehrimizi yatırımlardan mahrum bırakmıyoruz. Zira, bu ülke hepimizin. 74 milyon biziz, beraberiz, kardeşiz ve öyle yürüyeceğiz. 780 bin kilometrelik vatan toprakları bizim. Batıda ne varsa doğuda o olacak, kuzeyde ne varsa güneyde o olacak. Bunu başarmak zorundayız. Bütün alt yapısıyla üst yapısıyla. Eksiklerimiz var mı? Var. Ama başarıyoruz'' şeklinde konuştu.
     Yeniden ''Büyük Türkiye'' idealine ulaşmak için her alanda büyük düşünmek, yerelden yola çıkarak küreseli yakalamak gerektiğini belirten Erdoğan, kendilerinin bu anlayıştan yola çıktığını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:
     ''Bu anlayıştan yola çıkarak, Kızılay ile Haiti'ye, Şili'ye, Filistin'e, Endonezya'ya ulaşıyoruz. TİKA ile Moğolistan'a, Bosna'ya, Sudan'a ulaşıyoruz. TOKİ ile Kırım'a, Pakistan'a, barış gücü askerlerimizle Afganistan'a, Lübnan'a, Kosova'ya, barış çağrılarımızla Balkanlar'a, Kafkasya'ya, Ortadoğu'ya ulaşıyoruz. Melbourne'den Toronto'ya kadar dünya sathına yayılmış vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza sahip çıkıyor, en son Libya'da olduğu gibi, imdat bekleyen vatandaşlarımızın hızla yardımına koşuyor, dünyaya örnek teşkil edecek, dünyanın takdir ve hayranlığını kazanacak şekilde vatandaşlarımızın, bizden yardım isteyen ülkelerin vatandaşları da dahil elimizi uzattık, onların tahliyesini sağladık. Tarihimizin, kültürümüzün ve medeniyetimizin bize yüklediği sorumlulukla 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' diyerek içerde kardeşliği yüceltirken barış, adalet, hukuk, medeniyetler ittifakı diyerek dışarıda bölgesel ve küresel ölçekte hakkı savunuyoruz. Şu anda da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümüne, 2023 yılına ilişkin belirlediğimiz büyük hedeflere doğru emin adımlarla ilerliyoruz.''
     Hükümetlerinin, bütün kentlere aynı mesafede durduğunu belirten Erdoğan, her ile hizmet götürmenin hükümet olmanın sorumluluğu olduğunu vurguladı.
     Akdeniz'in incisi, ticaretin, sanayinin, tarımın ve turizmin küresel ölçekte adresi İzmir'e, kendisine yaraşan, büyüklüğüne ve potansiyeline denk düşen bir büyük yatırımın da Çandarlı Limanı olacağını belirten Erdoğan, bununla ilgili olarak da çalışmaların başladığını söyledi. Erdoğan, İzmir'de tesis edilen bu örnek işbirliğinin daha da geliştirilmesini, İzmir'in mevcut sorunlarının da hızla çözümüne örnek teşkil etmesini yürekten arzu ettiğini söyledi.
    
     -ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU BİRLİKTE TRENE BİNDİ-
    
     Erdoğan ve törene katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmaların ardından birlikte banliyö trenin bindi. Makinist odasına geçen iki lider bir süre trenle seyahat etti.
     Başbakan Erdoğan daha sonra Turan durağında trenden indi. Duraktaki vatandaşların sevgi gösterinde bulunmaları üzerine Erdoğan, Başbakanlık otobüsünün üzerine çıkarak vatandaşlara kısa bir selamlama konuşması yaptı.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi ile el ele, omuz omuza bir eser ortaya koyduklarını dile getiren Erdoğan, bir süre sonra yeni eserlerin açılışı için, bunun ardından seçim mitingi için tekrar İzmir'e geleceğini söyledi.

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 21 Ocak 2020
İmsak 06:38
Güneş 08:02
Öğle 13:14
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü