BMW, Mercedes gibi lüks otomobil markalarının yanı sıra Uzak Doğu üretimi araçların da Türkiye’deki otomobil satışlarına damga vurduğu düşünülse de, asıl gerçek ikinci el piyasasında ortaya çıkıyor.

Özel Halk Otobüsleri Kooperatifinden Başkan Başdeğirmen’e ziyaret Özel Halk Otobüsleri Kooperatifinden Başkan Başdeğirmen’e ziyaret

Bugün Türkiye’de, ikinci el piyasasında fiyatları 200 bin TL’nin üzerine çıkan 30 yaşındaki Şahin ve Toros modelleri, otomobil tutkunlarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Ülke genelinde 15.2 milyon adetlik otomobil parkının %28’i, 21 yaş üzerindeki bu efsanevi modellerden oluşuyor.

En çok tercih edilen modeller arasında Kartal, Şahin ve Doğan ilk sıralarda yer alıyor. Kartal, Şahin ve Doğan modelleri toplamda 820 bin 962 adetle yollarda en çok karşılaşılan otomobiller olarak öne çıkıyor. R12-Toros ise 553 bin 164 adetlik satışıyla üçüncü sırada parkta yer alıyor.

Türkiye’de bu efsanevi otomobillerin hala bu kadar popüler olmasının, kullanıcıların dayanıklılığı, ekonomik olması ve kolay bulunabilir yedek parçaları gibi faktörlerle bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Haber Merkezi