İddianamede, 202 kişinin mağdur ve müşteki olduğu, Türkiye genelinde henüz belirlenemeyen on binlerce mağdurun bulunduğu ifade edildi.

Şüpheliler hakkında toplamda 594'er yıldan 1945'er yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede, bir kargo firmasının ihbarcı olarak yer aldığı belirtildi.

Dolandırıcılık yöntemleri arasında, güvenilir olmayan alışveriş siteleri üzerinden ürün reklamı verilerek mağdurların kişisel bilgilerinin ele geçirildiği, sipariş verilmese de oluşturulmuş gibi gösterilerek kargo iade işlemi yapılmasının sağlandığı belirtildi. Ayrıca, farklı firmalardan verilen siparişler sonrasında teslim alınmayan ve iade edilen kargo bilgilerinin de kullanıldığı tespit edildi.

İddianamede, şüphelilerin avukatlık ofisi isimleri ve telefon numaralarıyla mağdurlara "icra takibi başlatılması için hukuk ofisine devredilmiştir." mesajları gönderdikleri ve bu şekilde mağdurlardan para talep ettikleri belirtildi. Mağdurların şikayette bulunması üzerine soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Şüpheliler arasında yer alan avukatların da suçlamalara maruz kaldığına dair belirtiler bulunuyor. Şüpheli avukatların, mağdurlardan para almaları için verdikleri hesap numaralarının tespit edildiği ve suçlamalarla ilgili olarak soruşturma izni alındığı vurgulandı.

Olgunlaşmamış Karpuz ve Kavun Ayıplı Ürün Statüsünde Olgunlaşmamış Karpuz ve Kavun Ayıplı Ürün Statüsünde

İddianamede, suç örgütünün elebaşlarının H. Ü. ve H. Ü. olduğu, onlara bağlı olarak M. A. ile B. B.'nin çağrı merkezlerinin kontrolünü sağladığı ifade edildi.

Şüphelilere yönelik ceza istemleri arasında, örgüt liderleri için 712'er yıldan 1945'er yıla kadar hapis cezası talep edilirken, diğer şüpheliler için de benzer şekilde yüksek cezalar istendiği belirtildi.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, şüphelilerin yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacağı ifade edildi.

Haber Merkezi