Balıklı Mahallesi'nde yer alan atölyesinde 45 yıldır kilim, paspas, yolluk, heybe ve çanta gibi ürünler üreten 70 yaşındaki Akkan, bu geleneği Almanlar tarafından 1800'lü yılların sonlarında üretilen bir makineyle yaşatıyor.

B Sınıfı Ehliyet Sahiplerinin Kapsamı Genişliyor B Sınıfı Ehliyet Sahiplerinin Kapsamı Genişliyor

İşine çocukluğundan beri adanmış bir usta olan Akkan, Isparta'nın Yalvaç ilçesinde genç yaşta bir ustadan dokumacılığı öğrendiğini ifade ediyor. El dokumacılığının bir sanat ve zanaat olduğunu vurgulayan Akkan, atölyesinde halı tamiri, kilim dokuma, overlok yapma gibi işlerle geçimini sağlıyor.

Ancak, Akkan'ın gözü gibi baktığı 100 yıllık Alman yapımı dokuma tezgahı, zamanla yaşadığı sorunlarla mücadele ediyor. Geçtiğimiz yıl atölyesine hırsızlar girdiğinde makineden bazı parçalarını çalanlar, Akkan'ın tezgahını tam randımanla kullanmasını engelledi. Ancak, bu durum onun dokuma tutkusunu zayıflatmıyor. Hala büyük bir keyifle çalıştığını belirten Akkan, bu eski makineyle yaptığı işlerin kalitesinden ve özgünlüğünden gurur duyuyor.

Veli Akkan, dokuma ustalarının sayısının azaldığını ve yetiştirecek çırak bulamadığını ifade ediyor. Ancak, gelecek nesillere bu sanatı aktarmak için umutlu. Eğer bir gün kendisine çırak yetiştiremezse, dokuma tezgahını bir müzede sergilenmesi için devlete bırakacağını vasiyet ediyor.

Haber Merkezi

Editör: Ali Rıza Cesur