DİSK'in araştırma verileri, genç işsizliğin artarak devam ettiğini gösteriyor.

Yoldan Çıkan Otomobil Araziye Savruldu Yoldan Çıkan Otomobil Araziye Savruldu

TÜİK'in Ekim-Aralık 2023 raporuna göre, Türkiye'deki 15-24 yaş arası genç nüfusun 11 milyon 796 bin kişilik bir kısmı işgücü olarak kabul ediliyor. Ancak, bu işgücü içinde istihdam edilenlerin sayısı sadece 4 milyon 538 bin kişiyle sınırlı. Bu durum, gençlerin istihdam edilme olanaklarının sınırlı olduğunu gösteriyor.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 15,9'a ulaşmış durumda ve Türkiye genelinde işsizlik oranı 8,8 seviyesinde. Genç işsizlerin toplam işsizlik verilerindeki oranı ise yüzde 28'e kadar çıkıyor. Bu oran, özellikle kadın gençler arasında yüzde 41,1'e kadar yükseliyor.

DİSK Araştırma Merkezi'nin hesaplamalarına göre, gençler arasında işsiz sayısı 2 milyon 16 bin kişiye ulaşıyor ve işsizlik oranı yüzde 32,3'e çıkıyor. İŞKUR verilerine göre ise işsizlik ödeneği başvuruları 15-24 yaş arasında 235 bin 800 kişi olarak kaydediliyor.

Bu endişe verici tablo içinde, ne istihdamda ne de eğitimde olan gençlerin sayısı da oldukça yüksek. 15-24 yaş arası "boşta gezen" gençlerin sayısı 2 milyon 525 bin kişiyi buluyor. Bu durum, gençlerin işgücüne katılımının ve istihdam edilme olanaklarının ciddi şekilde kısıtlandığını gösteriyor.

Haber Merkezi