Yapılan açıklamada, bu yeni kuralların tüm yeni araçların çeşitli ileri sürücü destek sistemleri sunmasını zorunlu kılacağı ve bu adımın yol güvenliğini artıracağı vurgulandı.

2022'den bu yana geliştirilen genel güvenlik kurallarının yeni araç türleri için geçerli olduğu belirtilen açıklamada, önlemlerin AB genelinde yolcuları, yayaları ve bisikletlileri daha iyi koruduğu ifade edildi. Yeni tedbirlerin 2038 yılına kadar 25 binin üzerinde hayat kurtarması ve en az 140 bin ağır yaralanmayı önlemesi bekleniyor.

Uzman İsim Konuştu Altında Yükseliş Kalıcı Olacak Uzman İsim Konuştu Altında Yükseliş Kalıcı Olacak

AB kuralları çerçevesinde, 7 Temmuz'dan itibaren otomobiller, kamyonetler, kamyonlar ve otobüsler de dahil olmak üzere tüm yeni motorlu taşıtlarda akıllı hız yardımı sistemi, geri görüş kamerası veya arka park mesafe sensörü, sürücü yorgunluk algılama sistemi, acil durum frenleme asistanı gibi özelliklerin bulunması gerekecek. Ayrıca otomobil ve kamyonetlerin şerit takip asistanı, acil durum frenleme sistemi ve kaza veri kaydedicisi ile donatılacağı bildirildi.

Açıklamada, otobüs ve kamyonların ise yayalara veya bisikletlilere çarpmayı önlemek için kör nokta belirleme teknolojisi, çarpışmaları önlemek için uyarılar ve lastik basıncı izleme sistemi gibi donanımlara sahip olması gerektiği vurgulandı

Kaynak: Haber Merkezi