Şimşek, bu kısıtlamaların Türkiye ekonomisine olumlu etkiler sağladığını belirterek, kuyumculuk ve mücevherat sektörü temsilcilerine sert eleştirilerde bulundu.

BAKAN ŞİMŞEK KUYUMCULARI ELEŞTİRDİ

Altın ithalatına getirilen yasakların ve kotaların başlangıçta geçici olarak planlandığını, ancak kuyumculuk ve mücevherat sektörü tarafından yoğun eleştiriler aldığını hatırlatan Bakan Şimşek, bu adımların ülkenin menfaatine olduğunu vurguladı. Şimşek, eleştirilere şu sözlerle yanıt verdi: "Altına yönelik bir kota uygulaması getirdik. Elbette çıkar çevreleri bundan memnun değil. Kusura bakmasınlar, döviz kaynaklarıyla ithal edeceğiniz bir metali burada atıl olarak tutmanın memleketin menfaatine ne faydası var? Vatandaşlarımızın tercihine saygı duyuyorum, bunda hiçbir tereddüt yok. Ancak biz burada kaynaklarımızı ülkemizin menfaatine, yatırıma, üretime, istihdama ve ihracata yönlendireceğiz."

Bu açıklamalar, altın ithalatındaki kısıtlamaların uzun süre boyunca devam edebileceği beklentisini oluştururken, piyasalarda yeni tedbirlerin de eklenebileceği söylentilerini yaydı.

ALTINDA YENİ YASAKLAR YOLDA MI?

Son aylarda altın üretim sürecinde değişiklikler olabileceği konuşulurken, kuyumcular, geçtiğimiz yıl çeyrek ve yarım gram altınlıkların yasaklanmasına benzer şekilde, şimdi de 22 ayar 1 gram altınların üretiminin durdurulabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Türk lirasının reel olarak değer kazanması, altın ve döviz talebini baskılasa da, olası yeni bir ekonomik dalgalanmada vatandaşların fiziki altın bulma konusunda sıkıntı yaşayabileceği belirtiliyor.

Kuyumculuk sektörü temsilcileri, serbest piyasa ekonomisinin gereği olarak altın ithalatına yönelik tedbirlerin sona erdirilmesi çağrısında bulunuyor. Kota uygulaması nedeniyle sarrafiye türü altınlarda yüksek işçilik ücretlerinin ortaya çıktığını belirten kuyumcular, Bakan Şimşek'e normalleşme adımları çerçevesinde yasakların kaldırılması talebini ilettiklerini ifade ediyorlar.

Genç adam besihanede ölü bulundu Genç adam besihanede ölü bulundu

Bakanlık yetkilileri ise altın ithalatına yönelik kısıtlamaların ülke ekonomisine olumlu etkilerini göz önünde bulundurarak, yeni adımlar atmayı planladıklarını belirtiyor. Yeni tedbirlerin ne olacağı ve piyasalara nasıl yansıyacağı merakla bekleniyor

Kaynak: Haber Merkezi