Bu renkli sakin, yemyeşil çam ormanları ve kurak çayırların hâkim olduğu alanlarda yaşamını sürdürüyor.

Eğirdir'de Yangın... Okul binasından dumanlar yükseliyor! Eğirdir'de Yangın... Okul binasından dumanlar yükseliyor!

İlkbaharın gelişiyle birlikte, Anadolu Zıpzıpı'nın tırtılları, adaçayları gibi bitkilerde beslenerek büyüme sürecine başlıyorlar. Erişkinlik dönemlerine geçtiklerinde ise, renkli kanatları ve iri siyah petek gözleriyle dikkat çekiyorlar. Haziran ile Ağustos ayları arasında uçuşa geçen bu zarif kelebekler, tipik bir uçuş stili olan yere yakın ve hızlı hareket etme özellikleriyle tanınıyorlar.

Anadolu Zıpzıpı, diğer kelebek türlerinden kolayca ayırt edilebilen bir yapıya sahip. Kanatlarının üst yüzünde açık kahverengi renkte ve iri beneklerle süslenmiş olan bu kelebekler, alt yüzlerinde ise Akdeniz Zıpzıpı'na benzerlik gösteriyorlar. Ancak arka kanatlarında daha açık kırmızımsı bir renk tonuyla öne çıkıyorlar.

Türkiye'nin Akdeniz ve Ege bölgelerinde sıkça gözlemlenen Anadolu Zıpzıpı, özellikle Afyon, Burdur, Isparta ve Konya gibi illerde bulunabiliyor. Ayrıca dünya genelinde Hollanda, Transkafkasya, Irak, İran ve Lübnan gibi ülkelerde de görülebiliyorlar.

Doğa tutkunlarının ilgisini çeken bu renkli kelebek türü, Toros Dağları'nın eşsiz güzelliklerine katkıda bulunuyor ve biyoçeşitliliğin korunması adına önemli bir role sahip.

Haber/ Nadir Öngören