AKP Grup Başkanı Abdullah Güler'in başkanlığında yürütülen çalışmalar sonucunda hazırlanan ve yargı alanında çeşitli düzenlemeler içeren kanun teklifinde sona gelindi. Önümüzdeki hafta TBMM'ye sunulması planlanan teklif, cezasızlık algısını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavında Değişiklikler

Teklif, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ve İdari Yargı Ön Sınavı'nda önemli değişiklikler içeriyor. Konu ve soru sayısının artırılacağı düzenlemelerle, sosyal güvenlik hukuku, milletlerarası hukuk, milletlerarası özel hukuk ve genel kamu hukuku konularında da sorular sorulacak. Adaylara yöneltilen soru sayısı 100'den 120'ye çıkarılacak.

Hükümlülerin Eğitim Hakları Genişletiliyor

Hükümlülerin örgün ve yaygın öğretim hakkının kapsamı genişletilecek. Kapalı cezaevlerindeki iyi halli hükümlüler, kurum disiplinini, düzenini ve güvenliğini tehlikeye atmadan örgün öğretim programlarına devam edebilecek. Ayrıca, kapalı cezaevlerindeki hükümlülerin sınavları çevrim içi ve yüz yüze yapılabilecek. Hükümlüler, merkezi sınav ve açık öğretim kurumları sınavlarına ceza infaz kurumlarında katılacak. Eğitim esasları, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Emeklilere Müjde: Ödenecek Para Yüzde 500 Arttı Emeklilere Müjde: Ödenecek Para Yüzde 500 Arttı

Yeni Casusluk Düzenlemeleri

Casusluk faaliyetleriyle etkin mücadele amacıyla Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yeni suç tanımlamaları getiriliyor. TCK'nin "Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk" bölümüne eklenen yeni maddeler, devletin güvenliği veya siyasal yararları aleyhine suç işleyenlere yönelik cezaları içeriyor. Bu suçları işleyenler, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Fiil, savaş sırasında işlenmişse veya devletin savaş hazırlıklarını, etkinliğini veya askeri hareketlerini tehlikeye atmışsa ceza 8 yıldan 12 yıla kadar çıkacak. Milli güvenlik açısından stratejik öneme sahip birimlerde çalışanların işlediği suçlarda ceza bir kat artırılacak. Bu suçlar için kovuşturma yapılması Adalet Bakanı'nın iznine tabi olacak.

Öğretmenler İçin Yeni Düzenlemeler

Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifi de gelecek hafta TBMM'ye sunulacak. Bu teklifle Milli Eğitim Akademisi kurulacak. Öğretmenler, atama öncesinde belirlenen sürelerde Akademide eğitim alacak ve başarılı olanlar ilk görev yerlerine atanacak. Ayrıca, öğretmenlere yönelik şiddet olaylarında cezaların artırılmasına ilişkin düzenlemeler de teklifte yer alacak.

AKP'nin hazırladığı 9. Yargı Paketi, birçok alanda yenilikler ve düzenlemeler getirirken, özellikle casusluk faaliyetlerine karşı mücadelede daha sert önlemler alınmasını öngörüyor. Yargı ve eğitim alanında yapılacak bu değişiklikler, önümüzdeki günlerde TBMM'de detaylı olarak ele alınacak

Kaynak: Haber Merkezi