TÜRKİYE'DE ÜST SOLUNUM YOLU VİRÜSLERİ ALARM VERİYOR!

Son günlerde üst solunum yolu şikayetlerinde yaşanan artış, Türkiye genelinde hastanelerde ve acil servislerde yoğunluğa neden oluyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

YOĞUNLUK ARTIYOR:

Üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki belirgin artış, sağlık sistemini zorlarken, hastaların acil müdahaleye ihtiyaç duyduğu bir süreci beraberinde getiriyor.

BİRLEŞEN 3 VİRÜS:

Prof. Dr. Ateş Kara'nın vurguladığı üzere, ülkemizi etkisi altına alan üç ana virüs şunlardır: RSV virüsü, influenza (grip) ve koronavirüs. Özellikle çocuklarda daha fazla görülen hastalıklar, toplumun geneline yayılarak hastane başvurularında artışa sebep olmaktadır.

Aliköy'de deprem meydana geldi Aliköy'de deprem meydana geldi

ÖNEMLİ UYARILAR:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabında Prof. Dr. Ateş Kara'nın paylaştığı videoyu takipçileriyle paylaşarak, halkı bilgilendirdi. Prof. Dr. Kara'nın uyarıları doğrultusunda, halka şu önemli hatırlatmalar yapılmıştır:

  • Ellerin sık sık yıkanması,
  • Kalabalık ortamlarda dikkatli olunması,
  • Maske kullanımının önemi,
  • Grip aşısının etkili bir koruma sağlayabileceği.

KAMUOYUNA DUYURU:

Sağlık Bakanlığı ve uzmanların uyarılarına riayet etmek, birey ve toplum sağlığı adına büyük önem taşımaktadır. Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sürdürülmesi, hepimizin sorumluluğudur. Unutmayalım ki sağlıklı günler, toplumsal bir çaba ile mümkündür.

Sağlıkla kalın!