EGM Asayiş Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, dolandırıcılık mağduru olmamak için tatil planı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vurgulandı.

Açıklamada, "Tatil fırsatı, indirimli tatil sepeti şeklinde elektronik mesaj ve kısa mesaj yoluyla gelen linklere dikkat edilmesi, rezervasyon yapılacak tesislerle ilgili detaylı araştırma yapılması gerekmektedir" denildi. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda, turizm tesisi belgesinin kamu kurumları nezdinde kayıtlı olup olmadığının ve otelin yıldız sayısı ile varsa otel hakkındaki şikayetlerin tespit edilmesi amacıyla  www.tursab.org.tr ve www.kulturturizm.gov.tr adreslerinden sorgulama yapması, 

önemine dikkat çekildi.

Vatandaşların, seyahat acentesi veya turizm tesisinin internet sitelerindeki adres, unvan ve iletişim bilgilerini kullanarak, internet sitesinin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne (ETBİS) kayıtlı olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiği belirtildi. Ayrıca, otellerin veya seyahat şirketlerine ait internet sitelerinin kopyalanmasına dikkat edilmesi ve bu sitelerin gerçek olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiği vurgulandı.

Burdur'da Yüzlerce Dekar Alan Küle Döndü Burdur'da Yüzlerce Dekar Alan Küle Döndü

Online siteler üzerinden yapılan rezervasyonların ardından ilgili otelin telefon ile aranarak rezervasyon teyidinin alınması gerektiği ifade edildi. Çok düşük fiyatlarla rezervasyon işlemi yapan tesislere yönelik mutlaka araştırma yapılması ve ödemelerin otele giriş yapılırken yerine getirilmesi gerektiği, bu mümkün değilse acente şirketine veya ilgili otele ait hesaplara ödeme yapılması gerektiği belirtildi. Ödemelerin otel yetkilisi olduğunu beyan eden şahıslara ait hesaplara kesinlikle yapılmaması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ