Ancak, bir in diğerinin telefonunu izinsizce karıştırması ciddi sonuçlar doğurabilir. Yargıtay'ın özel hayatın gizliliğini ihlal olarak değerlendirdiği bu tür olaylar, hukuki açıdan ciddi bir sorun teşkil ediyor.

Ünlü avukat Oğuz Yavuz konuya ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Yavuz, "Eşlerden biri, diğer eşin telefonunu habersizce karıştırıyor. Ancak telefon içeriğindeki konuşmalar, mesajlar, sosyal medya yazışmaları gibi bilgiler tamamen özel hayatın gizliliği kapsamında ve yasal olarak korunmaktadır. 'Eşimle aramızda saklanacak bir şey yoktur' gibi düşünülse bile bu, özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal etmektedir" şeklinde konuştu.

Yavuz, Yargıtay'ın TCK 134 kapsamında verdiği kararla, bu gizliliği ihlal eden kişinin 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası alabileceğini belirtti. Ayrıca, bu bilgilerin başkalarıyla paylaşılması durumunda cezanın daha da ağırlaşabileceğini vurguladı.

Karo Halı Seçenekleri ile Ofisinize Estetik Bir Dokunuş Karo Halı Seçenekleri ile Ofisinize Estetik Bir Dokunuş

İstisna durumlarının olduğunu ancak bir telefona bakılması gerekiyorsa, izin alınarak bakılmasının daha sağlıklı olacağını belirten Yavuz, "Eşler arasındaki güven ve gizlilik ilişkilerin temel taşlarındandır. Bu nedenle kişisel alanlara saygı göstermek önemlidir" dedi.

Haber Merkezi