Isparta Çünür Mahallesinde 2010 yılında, yaşları 62 ile 85 arasında değişen 6 kişi, cami, mescit ve Kur'an kursu yapılması için bağış olarak verdikleri kıymetli arazinin FETÖ mensubu olduğunu öğrendikleri iş adamlarına geçtiğini öğrenen arazi sahipleri, arazinin amacı dışında ticari olarak değerlendilip, Fetö'ye finansman sağlandığını düşünerek arsayı geri istemeleri üzerine, 20 milyon lira değerindeki arazilerinin bir kaç kez satılarak terör örgütüne finansman olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

FETÖ ARAZİ SAHİPLERİNİ NASIL KANDIRDI?

Çünür Mahallesinde ileri yaştaki müştekiler Ali Osman A., Şükrü A. ve Adile A.nın, vekilleri aracılığıyla verdikleri 27/05/2016 tarihli şikayet dilekçelerinde özetle;  Bekir B. ve Kemal K. isimli FETÖ/PDY mensuplarının kendilerine cemaat bünyesindeki öğrenciler için Isparta Çünür mahallesine öğrenci yurdu, kuran kursu ve cami yapacaklarını söyleyerek, kendilerinden bu bölgedeki arsalarını bağışlamalarını ve bu sayede büyük sevaba gireceklerini söylediler.

Çünür'de 6 Milyon Liralık Vurgun Yapmışlar

 Yaşları ilerlemiş olan bu 3 kişi ise Dini ve Hayri konulara destek olmak amacıyla safiyane duygularla hiçbir bedel almadan bu arsaları bu şahıslar aracılığıyla bu konuda kurduklarını söyledikleri vakıf/derneğe bağışladılar ancak, aradan 5-6 yıl geçmesine rağmen bu arsalar üzerinde hiçbir inşaat çalışması yapılmadığını ve bu kişilerin ortadan kaybolduklarını, daha sonra yaptıkları araştırmalarda ilgili arsaların cemaatle bağlantılı Ç.T.E. ve Ticaret A.Ş. 'ye satış gösterildiğini, daha sonra bu şirketin de yine cemaatle bağlantılı S.G.Ü.Limidet Şirketine sattığını, bir kısım arsaların da ipotek gösterilerek krediler çekildiğini, arsaların toplam değerinin 2010 Yılında  5-6 milyon TL civarında olduğunu ve bu yöntemle dolandırıldıklarını ifade ederek ilgililerden şikayetçi oldular.

 Dosya Isparta'da görülmeye başlanan Fetö/PDY dosyasıyla birleştirildi.

O TARİHTE ARAZİ SAHİPLERİNİN TALEBİYLE DEVLET EL KOYDU

Isparta'da yaşayan 62 yaşındaki Halil İbrahim Akyol, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dünyada kendi adına bir vakıf veya cami bırakmak için Çünür Mahallesi'ndeki arazisini hayır işlerinde kullanılması amacıyla 2010 yılında bağışlama kararı aldığını söyledi.

Bu kararını çevresindekilere söylediğini dile getiren Akyol, sonradan FETÖ mensubu olduğunu öğrendiği iş adamlarının bunu duyduğunu ve yanına gelerek bağışlayacağı arazi üzerine adına cami ve yurt yapmak istediklerini söylediklerini anlattı.

Bu kişilerin terör örgütünü desteklediğini bilmeden manevi bir yatırım olması için arsasını tapusuyla verdiğini dile getiren Akyol, süreç içerisinde arazi üzerine hiçbir şey yapılmadığını, görüşmeye gittiklerinde de bu kişilerin kendisini oyaladıklarını ifade etti.

"17-25 Aralık hadiselerindeki ifadeler, bizi uyandırdı"

Akyol, Gezi Parkı olayları ve özellikle 17-25 Aralık olaylarının ardından bunların ne olduğunu kavradığını söyleyerek, şöyle konuştu:

"17-25 Aralık hadiselerindeki ifadeler, bizi uyandırdı. Ben bunu fark eder etmez gittim, 'Benim arsamı iade edin, burada hayırlı bir iş yapılacağına kanaatimiz yok' diyerek arsamı geri istedim. Onlar 'Veremeyiz' anlamında ifadeler kullandılar ve beni geçiştirerek gönderdiler."

Arazilerin Çamdağı adındaki şirket üzerinde bulunduğunu bildiğini ancak 3 ay önce arsanın şirket üzerinden başka bir kişiye satıldığını öğrenildiğini ifade eden Akyol, bunun üzerine mahkemeye başvurarak satışa tedbir koydurduklarını belirtti.

"Aldatılmış olmanın ızdırabını çekiyoruz"

Akyol, daha sonra emniyete şikayette bulunduklarına işaret ederek, şöyle dedi:

"15 Temmuz darbe girişiminin ardından biz duyduk ki devlet bunların mal varlıklarına arsalarına el koymuş, artık gönlümüz rahatladı. Bunların niyetlerinin iyi olmadığını anladık. Hele 15 Temmuz hadisesi bunların tamamen maksatlı bir yapı olduğunu bize gösterdi. 15 Temmuz’dan önce bizden yalvararak aldıkları arsaları satışa çıkardılar. Bu satıştan biz iyice muzdarip olduk. Ruhumuz incindi çünkü maksadımız o arsaların bizden alınıp satılması değildi. Orada hayırlı müesseselerin kurulması, camilerin, Kur'an kursların, talebe yurtlarının kurulmasıydı, insanlara, insanlığa, Müslümanlara hizmet etmesiydi ama bunların gayesi bu değildi. Gayelerinin, arsalarımızı toplayıp değerinden aşağıya satarak para kazanmak olduğunu anladık.

İşte Isparta'da Yapılabilecekler İşte Isparta'da Yapılabilecekler

Allah, bunların niyetlerinin kötü olduğunu milletimize gösterdi. Şu anda biz ilimiz Valiliğinin mülklerimize el koymasından, Emniyetimizin bizim ellerimizden tutuşundan memnunuz. Valiliğimizin ve Emniyetimiz başta olmak üzere bu tür faaliyetleri önlemek için gayret gösteren bütün kurumlara teşekkür ediyoruz."

Kendisiyle birlikte 6 kişinin arazisini bağışladığını, 12 dönüm arazilerin değerinin 20 milyon lira civarında olduğunu ifade eden Akyol, "Aldatılmış olmanın ızdırabını çekiyoruz. Bize bunları yapanların cezalandırılmasını istiyoruz." diye konuştu.

"Cami yapılması için verdiğim arazide apart yapılıyor"

Ali Osman Akyol da tapusuyla birlikte verdiği arazi üzerinde 3-4 yıl bir şey yapılmadığını, bunun nedenin sormaya gittiklerinde karşı tarafın kendilerini oyaladığını aktardı.

Gezi olayları ve 17-25 Aralık olaylarında FETÖ'cülerin izleri çıkınca bu kişilerden iyice şüphelendiklerini dile getiren Akyol, "Yaptığımız hayrın bize tersine döneceğini düşündük bunlardan geri istedik. geri vermediler, verme taraftarı da olmadılar. Bu arada bizim yerimizi satışa çıkarmışlar mahkemeye verdik, o satış işini durdurduk. İyi niyetli olmadığını hissettik. Bu darbe girişiminde niyetlerinin kötü olduğunu iyice anladık. Biz bu arsamızı geri almak için mahkemelerde uğraşacağız." sözlerine yer verdi.

Hasan Hüseyin Can da kendisinin Allah rızası için bir şeyler yapılması için arsasını bağışladığını ancak daha sonra buranın satıldığını öğrendiğini söyledi.

Cami yapılması için verdiği arazisine apart inşa edildiğini anlatan Can, olayı mahkemeye taşıdıklarını ve terör örgütü üyelerinin kendi arazilerinden maddi bir kazanç sağlamalarını istemediklerini vurguladı.

6 iş adamı gözaltına alınmıştı

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şubesi ekiplerince gerçekleştirilen FETÖ operasyonu kapsamında, örgüte ait bazı dernek ve vakıfların Mali Suçları Araştırma Kurulundan alınan raporla şüpheli finans hareketleri olduğu belirlenmişti.

İnceleme sonucunda FETÖ'ye ait Sarıkaynak ve Çamdağı Turizm şirket yöneticilerinin "bağışlayacakları arazi üzerine öğrenci yurdu ve cami yapılacağını söyleyerek, yaşlı vatandaşları kandırdıkları, bu yöntemle toplam değeri 20 milyon lira olan arazi aldıkları" tespit edilmişti.

Ekipler, önceki gün gerçekleştirdikleri operasyonda 6 iş adamını gözaltına almıştı.

ŞİMDİ O ARAZİ MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNCE SATIŞA ÇIKIYOR

Arazi sahiplerinin talebiyle devletin el koyduğu Çünür Mahallesi, 8391 ada, 8 parselde kayıtlı, 3,117,96 metrekare, olan arazi 35 milyon 78 bin tl bedelle 31.11.2023 tarihinde satışa çıkıyor.

Haber32 - Nadir Öngören