Yeni Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren İşletmede usta başı Mustafa Toker, 100 yıllık ağaçlardan elde edilen kerestenin nasıl tahta haline geldiğini anlattı. Toker, ormanlardan çeşitli ihalelerle satın alınan ağaçların, kereste fabrikasında fork lift yardımıyla gelerek işleme alındığını belirtti. İlk adımın kesiciye giriş olduğunu söyleyen Toker, ağaçların istenilen ebata göre şekillendirildiğini ifade etti.

Karakola Giderek Cinayeti İtiraf Ettiler Karakola Giderek Cinayeti İtiraf Ettiler

Isparta'da kerestede yaşanan talep patlaması, işletmenin sürekli bir hareketlilik içinde olmasına neden oluyor. Çalışan ustaların başını kaşıyacak hali yok. Türlü işlemlerden bu ağaçlar en çok inşaatlarda beton kalıbı çakmak için kullanılıyor. Bu nedenle yoğun bir talep olmuş durumda. Ayrıca vatandaşlar da çatının iskeletini oluşturmak ve çeşitli yerlerde kullanmak için kereste arayışında. Bu durum, işletmedeki 6 işçinin gününü yoğun bir tempoda geçirmesine sebep oluyor.

Usta başı Mustafa Toker, sektördeki talep artışının işletmeye olumlu bir ivme kazandığını belirterek, "Bu işin bitmeyeceğini düşünüyoruz. Her geçen gün talep artıyor ve biz de buna ayak uydurarak üretimimizi sürdürüyoruz. Ancak çalışakcak kimse bulamıyoruz. Çünkü herkes masa başı iş arıyor. Isparta’da çalışmak isteyen varsa burada işi hazır. Göründüğünün aksine herhangi bir zorluğu da yok" dedi.

Haber/ Ali RIza Cesur