Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Orman Fakültesi’nin açıklamasında, küresel ısınmanın etkisiyle yaz döneminde ekstrem kuraklık ve sıcak hava periyotlarının arttığına vurgu yapıldı.

Günümüzde nüfus artışı ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ulaşım araçlarının yaygınlaşması, insanların ormanlık alanlara daha kolay erişimini sağlamış ve bu durum insan-orman etkileşimini artırmış durumda. Bu etkileşim, ormanlardaki baskıyı ve dolayısıyla orman yangınları riskini de artırıyor.

Fakülte yetkilileri, bireylerin sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri gerektiğini belirterek, orman yangınlarının çıkma ve büyüme potansiyelini azaltmak için alınması gereken önlemleri sıraladı. Yangın sezonunun zarar vermeden atlatılabilmesi için orman içinde ve yakınında ateş yakılmaması, yanıcı materyallerin temizlenmesi ve yangın emareleri fark edildiğinde acilen 112'nin aranması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, orman yangınlarının sınır yerleşim yerlerine sirayetini engellemek için bireysel tedbirler alınması gerektiği dile getirilerek, "Cennet ormanlarımızın ve geleceğimizin kül olmaması için daha fazla sorumluluk, duyarlılık ve dikkat!" çağrısı yapıldı.

SDÜ'de BETONART Yaz Okulu Sona Erdi SDÜ'de BETONART Yaz Okulu Sona Erdi

ISUBÜ Orman Fakültesi, yemyeşil bir dünya ve ülkemiz için mümkün olan en az yıkım ve kayıpla, hatta hiç yangınsız bir yangın sezonu geçirmeyi temenni ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi