Yunanlı Yazar, Isparta’ lı Rum torun Stavros P. Kaplanoglou bir süre önce Isparta’ mızın televizyonu Kanal 32’ de yayınlanan “İz Bırakanlar” programının komşu Yunanistan VE Güney Makedonya da oturan Osmanlı dönemi Isparta,  Burdur’ dan göç eden Lozan mübadili insanlarımızca merakla izlenmesini yorumlamışlar.

Yunanistan’ın Atina, Selanik, Kozani gibi şehirlerinde yayınlanan gazetelerde Yunanlı yazarın resimli yorumu geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Kanal 32 televizyonunun dış Lozan Mübadilleri torunlarınca her daim izlendiğini özetleyen yazar Stavros kanal 32 ve haber müdürü İsmail Altunbaş’ ın övülmesi dikkat çekici. Yazar Kaplanoğlu’nun resimli gazetelerde yayınlanan makalesinden bir bölümü Türkçe’mize çevirerek vermek istedim.

                                               “HOŞ BİR SÜRPRİZ”

“SON 32” GAZETESİNDE DE VE Kanal32 TELEVİZYONUNDA KÜÇÜK ASYA SPARTA' sı Stavrou P. Kaplanoglou olarak çok çok keyif aldım, aldık.

Sağdan soldan telefonlar aldım. Sparta şehrinin TV’si Kanal 32 kanalını açmam istendi. Beni ve gönülleri Sparta da olanlara hoş bir sürpriz bekliyormuş olması sevindirici oldu.

Babamın memleketi Sparta' nın en büyük basın grubu (gazete-televizyon-internet) gurubundan Kanal 32 ve Son 32 tarafından sunulan bir gösteriydi; bu şehir, Ekim 1922'de Rumların göçlerinden birkaç yıl önce Rumların toplam nüfusu Sparta ve Burdur’da 8000' i aşmıştı (o zaman Sparta: 35000 kişi). Şehirdir ve bugün nüfusu 400.000' e yaklaşan bir şehirdir. Ve 680.000 nüfuslu bölge.

https://www.youtube.com/watch?v=NG3tUndiSfM

Yayın arka planı Rumların 1922 öncesi Sparta' daki yaşamları, ekonomiye, kültüre, sanata ve genel olarak entelektüel ve ekonomik gelişmelerine neden olan faaliyetlerine katkıları anlatılıyor ve Lozan mübadelesinden 100 yıl sonra bile izleri hala görülebiliyor.

1923 anlaşması ve Küçük Asya felaketi.

Ispartalılar dikkat! Gök gürültülü sağanak geliyor Ispartalılar dikkat! Gök gürültülü sağanak geliyor

Türkçeyi iyi bilen kişiler bana içeriğinin genel resmini aktardı ki bu da kitaba ve şahsım adına övgü dolu sözlerden başka bir şey değil. Kitaptan birçok fotoğraf sunuluyor.

Benim hakkımda söylediklerine dair bir şey söylemeyeceğim ama babam Ispartalı Pantelis' in ölümünden 45 yıl sonra imajının, adının doğduğu yere geri döndüğü ve 12 yaşında diğer akrabalarla birlikte göç edildiği gerçeği üzerinde duracağım.

Fotoğraflardan bazılarına bakın. 100 Yıl öncesinin Ispartalı Rumlara bakın!

Kitabın sonunda yer alan ve 1922 yılında Yunanistan'a gelen Kaplanoglou ailesinin üyeleri Pantelis ve annesi Andronikis, erkek kardeşi Kyriakos ve kız kardeşleri Evangelia' nın ailesi ve ortaya çıkan çocuklarının anısına ithaf edilen fotoğraflar aktarılan videoda kitabın tanıtımı, içinde anlatılanlardan bazı bölümler özetlendi. Yüz yıldır kalpleri Sparta ve Burdur’da olan Rum Lozan mübadil torunları da televizyon KANAL 32’de yayınlanan “İz Bırakanlar” programından çok hoşlandılar.

Türkiye Küçük Asya Pisidia Sapartası (Isparta) TV Kanalı Kanal 32 de Haber Müdürü İsmail Altunbaş koordinesinde önemli bir kültürel program yayınlandı. 2023’ün son haftasında ve 2024’ün ilk haftalarında, geçen Cuma akşamı yayınlanan program Yunanistan ve Kuzey Makedonya ‘da yaşayan Isparta ve Burdurlu Rum torunlar arasında büyük bir beğeni topladı.

Birinci defa yayınının ardından Yunanistan’daki Lozan Mübadili Rumlar bir birleriyle haberleşerek Sparta Kanal 32 TV’nin aynı programın ikinci, üçüncü tekrar yayını Isparta’dan giden Rum mübadil torunlarınca ilgi ve beğeniyle izlendi.

İkinci kez yayına sokulan programı tüm Yunanistan topraklarında bulunan mübadil torunları merakla izlediler. Isparta Burdur, Barla, Adada, Eğirdir Nis Ada, Gelendost- Avşar, Uluborlu, Gönen ‘den Yunanistan’a yerleşen Pisidia Isparta’sı Rum torunları Kanal 32 programını Ispartalı Öğretmen Yazar Bayram Aygün ile Ispartalı Rum torun şahsımın (Stavros P. Kaplanoğlu) hazırladığımız Tarihin İçinden Gelen Isparta (Sparta) adlı ve Yunanistan da Rumca yayınlanan kitabımız tanıtıldı.

2024 yılı içinde söz konusu ortak kitabımızın Küçük Asya Pisidia Isparta’sında da Türkçe olarak yayınlanmasını beklemekteyiz.

Başarılı Haber Müdürü İsmail Altunbaş efendinin biz Lozan Mübadili Isparta ve Burdur Rumlarının kültürel anlamlı yeni programlar yapmasını beklemekteyiz.

Geçtiğimiz yıllarda Öğretmen Yazar Bayram Aygun’ ün Selanik üniversitesinden de bazı hocaların katılımıyla Mübadil Rum torunların yaşadıkları köy ve kasabalara giderek tarihi Osmanlı Isparta’sındaki kültürel yaşamı konusunda derlemelerde bulunmuşlardı. Osmanlı Isparta’sında ve burdur da yaşayan Osmanlı Rumlarının zamanında tuttukları hatıra notlarından derlenen Tarihin İçinden Gelen Isparta adlı kitapla ilgili kültürel bilgilere ek olarak Ispartalı Yazar Rum torun Stavros P. Kaplanoğlu olarak katkılarında büyüktür.”  

Sparta Küçük Asya araştırmacısı yazar Stavros P. Kaplanoğlu

Editör: Özge Çelik