Turizm Amaçlı Konut Kiralamalarında Yeni Düzenlemeler Yürürlükte

 Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm amaçlı kiralanacak konutlara yönelik yeni düzenlemeleri içeren bir yönetmelik değişikliğini Resmi Gazete'de yayınlayarak yürürlüğe koydu. İlgili yönetmelik değişikliği, 28/12/2023 tarihli "Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Yönetmelik" başlıklı belgeye eklenen geçici madde ile gerçekleşti.

Değişiklik uyarınca, turizm amaçlı kiralama faaliyetine konu olan müstakil konutlarda önemli bir değişiklik yapıldı. Başvuruların, konut ibaresi içermeyen tapuyla yapıldığı durumlarda, taşınmazda konut bulunduğuna dair yazılı beyanın yanı sıra 5. madde kapsamında istenen diğer bilgi ve belgelerle birlikte tapu değerlendirmeye alınacak.

Isparta'da Yürekleri Ağza Getiren Koşturmaca Isparta'da Yürekleri Ağza Getiren Koşturmaca

Bu kapsamdaki başvurular için, 31 Aralık 2024 tarihine kadar geçerli olacak izin belgeleri düzenlenecek. Bu düzenleme, turizm amaçlı konut kiralamalarını düzenleyerek hem sektöre hem de konut sahiplerine belirli bir düzen ve denetim getirmeyi amaçlamaktadır. Konut sahiplerinin, belirlenen tarih içinde gerekli izin belgesini alması gerektiği vurgulanmaktadır.