CHP Erzincan Milletvekili Sarıgül, yaptığı açıklamada, 1 Nisan'dan itibaren geçiş ücretlerinde araç başına ödenecek tutarların şu şekilde olacağını belirtti: Osmangazi Köprüsü'nde 1.632 TL, Çanakkale Köprüsü'nde 650 TL, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde 176 TL ve Avrasya'da ise 208 TL.

Döviz kurlarındaki yükselişin, Dolar ve Euro olarak belirlenen yap-işlet-devret (YİD) projelerindeki garantilerin artmasına neden olduğu vurgulanıyor. Milletvekili Sarıgül, kur artışının köprü, tünel, havaalanı ve demiryolu projelerindeki garanti faturasını ağırlaştırdığını belirtti. Bu durumun vatandaşa yansıtılan ücret tarifesine gizli bir zam olarak yansıyacağını dile getirdi ve ekledi: "Vatandaş aynı ücreti ödese de, aradaki farkı Hazine ödeyecek."

Sarıgül, köprü ve tünel geçiş ücretlerinin 1 Ocak 2024'te güncellendiğini hatırlatarak, firmalarla yapılan sözleşme gereği fiyatların üç ayda bir güncel kur üzerinden yeniden belirlendiğini vurguladı.

Kur farkının Hazine'ye yük getireceğini vurgulayan Sarıgül, yapılan ücretlerin Dolar ve Euro bazında oldukça yüksek olduğunu ve aradaki farkın Hazine tarafından karşılandığını belirtti.

Başkan Başdeğirmen’den 23 Nisan Mesajı Başkan Başdeğirmen’den 23 Nisan Mesajı

Sarıgül, iktidarın firmaları düşündüğü kadar emekliyi düşünmediğini ifade ederek, "Emekliye gelince 'kaynak yok' diyorlar." dedi.

Bugünkü kuru dikkate alındığında, 1 Nisan'a kadar bir artış olmazsa ve sabit kalırsa, geçiş ücretlerinin yine yüksek olacağını belirten Sarıgül, "İktidar, garantili projelerde işletmeci firmaların kur kayıplarını düşünerek güncelleme yaptığı için seçim sonrasında ilk artışı da bu projelerde göreceğiz." şeklinde konuştu.

Haber Merkezi