"Türk Devletleri'nden Yerli Otomobil TOGG'a Yoğun Talep"

ATM'de İşi Olanın Cebi Yanıyor ATM'de İşi Olanın Cebi Yanıyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk Devletleri Rekabet Konseyi 1. Toplantısı ve Seromonisi programında yaptığı açıklamada, Türk Devletleri Teşkilatı'nın (TDT) dayanışmasının üye ülkelerin kalkınmasına katkı sağlayacağını vurgulayarak, bu kapsamda TOGG araçlarına gösterilen yoğun ilgi ve talebin Türkiye adına önemli bir örnek olduğunu belirtti.

Bakan Bolat, TDT'ye üye ülkeler arasındaki ihracatın 2022 yılında 33 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatarak, 2023'te bu rakamın 42 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Bu artışın, üye ülkeler arasındaki ticaretin güçlenmesine işaret ettiğini dile getiren Bolat, hedeflerinin bu rakamı yüzde 10'a ulaştırmak olduğunu ifade etti.

Bakan Bolat, Türk Devletleri'nin dayanışmasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, Türk dünyasının birliğinin güç olduğunu belirtti. Türk Devletleri Teşkilatı'nın genç nüfusu, istikrarlı ekonomisi ve zengin doğal kaynaklarıyla ticaret ve ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Programda alınan kararlara da değinen Bolat, 8. Devlet Başkanları Zirvesi'nde oluşturulan "Türk Yatırım Fonu" ile KOBİ'lerin desteklenmesi, üretim kapasitesinin genişletilmesi, dijital altyapının güçlendirilmesi gibi hedeflerin belirlendiğini açıkladı. Bu fonun, teşkilat üyesi ülkelerin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamayı amaçladığını ifade etti.

Bakan Bolat, teşkilat üyelerinin TOGG'a gösterdiği yoğun ilgiyi Türkiye adına önemli bir örnek olarak sundu. Ayrıca, Türk devletlerinin ekonomik ilişkilerini derinleştirmek adına özel ekonomi bölgelerinin kurulmasının hedeflendiğini ve bu çerçevede Turan Özel Ekonomik Bölgesi'nin önemine vurgu yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Rekabet Kurumu ev sahipliğinde TDT koordinasyonuyla üye ülkelerin imza atmasıyla kurulan Rekabet Konseyi hakkında da konuşan Bakan Bolat, bu konseyin ekonomik iş birliğini daha da ileri taşıyacak bir adım olduğunu belirtti. Rekabet Konseyi'nin, üye ülkeler arasında dayanışmayı güçlendireceğini ve rekabet hukuku sorunlarının çözümlenmesine katkı sağlayacağını ifade etti.