TÜVTÜRK'e Büyük Tepki: Yüksek Muayene Ücretleri ve Kredi Kartı Komisyonu İddiaları

Son günlerde TÜVTÜRK'e yönelik tepkiler artıyor. Yüksek muayene ücretlerinin yanı sıra kredi kartı ödemelerinde komisyon alındığı iddiaları, sosyal medya ve halk arasında büyük bir yankı uyandırdı. Bu gelişmeler üzerine TÜVTÜRK, bir açıklama yaparak iddialara yanıt verdi.

Otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı Otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı

Kredi Kartı Komisyonu İddiaları

Araç muayene ücretlerindeki yüksek fiyatlar nedeniyle eleştirilen TÜVTÜRK, kredi kartı ödemelerinde komisyon alındığı iddialarıyla da gündeme geldi. Sosyal medya kullanıcıları ve halkın geniş kesimi, bu duruma tepki gösterdi. TÜVTÜRK, yaptığı açıklamada kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemelerin, 6493 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat gereği, müşterilere tek seferlik ödeme hizmeti sunan bir hizmet sağlayıcı firma üzerinden gerçekleştirildiğini belirtti. Bu hizmet karşılığında hizmet sağlayıcı firma tarafından bir 'hizmet bedeli' tahsil edildiğini açıkladı.

TÜVTÜRK'ün Resmi Açıklaması

TÜVTÜRK, araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde alternatif ödeme aracı olarak sunulan banka kartı ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmadığını vurguladı. Basında yer alan "TÜVTÜRK'ün kredi kartı ile yapılan ödemelerde komisyon aldığı" yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Araç Muayene Ücretleri ve Yasal Düzenlemeler

Açıklamada, araç muayene ücretlerinin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 35'inci maddesine göre 2004 yılında belirlendiği ve o tarihten itibaren her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeniden Değerleme Oranı'na göre artırıldığı belirtildi.

Kredi Kartı ile Ödeme İmkanı

TÜVTÜRK, yoğun talep üzerine araç muayene istasyonlarında nakit ödemeye alternatif olarak kredi kartıyla ödeme imkanının 2021 itibarıyla sunulduğunu açıkladı. Bu açıklama ile TÜVTÜRK, kredi kartı komisyonu alındığına dair çıkan haberlerin yanlış anlaşılmalara yol açabileceğini belirtti.

TÜVTÜRK yetkilileri, ödeme süreçleri ve alınan ücretler konusunda şeffaf olduklarını, tüm işlemlerin yasal mevzuat çerçevesinde gerçekleştiğini vurgulayarak, kamuoyunu yanlış bilgilendiren haberlerin dikkate alınmaması gerektiğini ifade etti

Kaynak: Haber Merkezi