3 Temmuz itibariyle emekli ve memurlar zamlı maaşlarına kavuşurken, araç sahipleri ise dev akaryakıt zammına maruz kalacak. Araç sahipleri benzin, motorin ve LPG gibi akaryakıtları zamlı fiyattan almak zorunda kalacaklar.

Temmuz ayında yapılacak Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) yapılacak yüzde 20'lik zam, benzin, motorin ve LPG gibi akaryakıt ürünlerinin fiyatlarını belirgin oranda artıracak. Bu zam, döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki artışın dışında bir zam olacak.

ITSO Başkanı Çelik’ten Bayram Mesajı ITSO Başkanı Çelik’ten Bayram Mesajı

Zam Sadece Akaryakıt Ürünlerine Olmayacak

Yüzde 20'lik ÖTV zammı aynı zamanda tütün ürünleri ve alkollü içeceklerin de zamlanmasına neden olacak. TÜİK'in Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla birlikte, yılın ilk 6 ayına ait Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranları kesinleşecek. Bu veriler ışığında, çok tüketilen birçok ürüne ortalama yüzde 20 oranında ÖTV zammı gelecek. Bu zam ile birlikte, şu anki benzin ve dizel akaryakıt fiyatlarında en az 8 liralık bir artış görülmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ay içinde herhangi bir vergi indirimi açıklaması yapmaması durumunda, akaryakıt, alkollü içkiler ve sigara fiyatları aynı oranda zamlanacak

Editör: Ali Rıza Cesur