İddialara göre, 22 ayar gram altının üretiminin yasaklanacağı ve bu altının artık piyasada bulunamayacağı yönünde mesajlar kuyumculara ulaşmaya başladı. Bu durum, gram altın fiyatlarının hızla yükselmesine neden oldu. Gram altına olan talep artarken, kuyumcuların elindeki stokların hızla erimesiyle fiyatlar da yukarı yönlü bir seyir izliyor.

Kuyumculara gönderilen mesajlarda, 22 ayar gram altının üretiminin yasaklandığı ve sadece 13 firmanın bakanlıktan izin aldığı belirtiliyor. Bu 13 firma dışında üretilen gram altınların darphaneye alınabileceği ve satışının yasak olduğu ifade ediliyor. İslam Memiş, bu konuda endişelerini dile getirerek, yapılan düzenlemelerin ülke ekonomisine destek olmadığını, aksine köstek olduğunu savunuyor. Özellikle dar gelirli vatandaşların tercih ettiği 22 ayar 1 gram altının üretimindeki yasakların piyasada tedirginlik yarattığını belirtiyor ve bu kararlardan vazgeçilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bu gelişmelerle birlikte altın piyasasında belirsizlik hakimken, İslam Memiş'in açıklamaları piyasalardaki dalgalanmayı artırıyor. Talep gören ve popüler olan bir ürünün üretimine getirilen yasakların ekonomik dengeleri nasıl etkileyeceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Nisan Ayı Sonuna Kadar Beklenen Yağışların Alması Temennimiz Nisan Ayı Sonuna Kadar Beklenen Yağışların Alması Temennimiz

Haber Merkezi