Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle brent petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, benzin ve motorin fiyatlarını sürekli olarak değişken hale getiriyor. Son gelen haberlere göre ise benzin fiyatlarında sevindirici bir gelişme yaşanacak.

31 Ağustos Perşembe gününden itibaren geçerli olacak şekilde, benzine büyük bir indirim geliyor. Bu indirimle birlikte benzin fiyatları 97 kuruş aşağı çekilecek. Ancak motorin fiyatlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

Isparta Belediye Meclisinde 12 Madde Görüşüldü Isparta Belediye Meclisinde 12 Madde Görüşüldü

Benzin ve motorin fiyatlarını etkileyen faktörler arasında brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar ön plana çıkıyor. Vatandaşlar, bu değişkenlikleri yakından takip ederek akaryakıt fiyatlarındaki gelişmeleri gözlemlemeye devam ediyor.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, İstanbul'da motorin litre fiyatı 37.89 liradan satılırken, benzinin litresi ise ortalama 37.78 liradan alıcı buluyor.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanmasında ise, Gümrüksüz Rafineri Fiyatı üzerine ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri Satış Fiyatı belirleniyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplaması ise Akdeniz-İtalyan piyasasında günlük olarak yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları ve Dolar kuru gibi faktörlerin dikkate alınmasıyla gerçekleşiyor.