Isparta’da tarihçi ve yazar Bekir Manav, “Atabey Ertokuş ve Isparta’nın Fethi” isimli kitabının çıktığını duyurdu.

Açıklamasında; “Kıymetli hemşehrilerim, Ispartamızın şehrimizdeki en eski ve estetik eseri Atabey ilçemize adını veren, Merhum Atabey Ertokuş’un yaptırdığı ERTOKUŞ MEDRESESİ’dir.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin en güçlü Emîri Atabey Ertokuş Gâzi’dir.

Anadolu Selçuklu Devleti’nde 40’ın üzerinde kale fetheden tek komutan Atabey Ertokuş Gâzi’dir.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin en güçlü ve en parlak dönemini yaşatan 1.Alaeddin Keykubad’ın dahi gücünden çekindiği tek komutan Atabey Ertokuş Gâzi’dir.

Hayatı boyunca 3 eserinin ikisini bir kervansaray ve bir medrese olmak üzere Isparta’ya yaptıran, Atabey Ertokuş Gâzi’dir.

1.Gıyaseddin Keyhüsrev’i Konya’da tekrar tahtına çıkması için Uluborlu’ya çağıran, askerleriyle destek veren Atabey Ertokuş Gâzi’dir.

İlimizde türbesi bulunan tek Selçuklu Emîri Atabey Ertokuş Gâzidir.

Günümüzde böylesine önemli tarihi şahsiyete olan borcumuz, onu tanımak, tanıtmak ve onun adını yaşatmak olmalıdır. Hâli hazırda Ispartalılar içinde en önemli isimlerden biri olan Atabey Ertokuş’u öğrencilerimize tanıtmak amacıyla bir borcumuzu daha memleketimize ödemenin şükrü içindeyim.

Tarihi sevdirerek öğretmek adına, birinci bölümde Atabey Ertokuş’un hayatını romanlaştırdım. Uluborlu, Keçiborlu, Atabey ve Antalya çerçevesinde geçen bir hayatı hikayeleştirdim.

Isparta Kalesi’nin yeri, tespiti, kaynakları ve fethin yorumlamalarıyla ilgili makalemi de ikinci bölümde bulacaksınız.

Konu itibariyle İslamköy, Bayat, Kapıcak, Harmanören, Pembeli gibi köylerimizin 1840 yılına ait köylerde yaşayanların tam listesini de kitabımıza ekledim.

Kitabımız 144 sayfa olup, çok yakında tüm kitap satılan internet sitelerinden tedârik edilebilecektir.

Bu kapsamda desteklerini esirgemeyen, kıymetli hocam Dr.Kansu Ekici’ye, Atabeyli eğitimcilerimize, öğretmenlerimize ve tüm hemşehrilerimize teşekkürü bir borç bilirim.

Isparta'da Pek Çok Yerde Elektrik Kesintisi Yaşanacak Isparta'da Pek Çok Yerde Elektrik Kesintisi Yaşanacak

Bekir MANAV 22.04.2024

Haber Merkezi