Türkiye’de son yıllarda sigaraya her zam geçişinde bakkallarla ve tiryakiler arasında sorun yaşanıyor.

Eğirdir Belediyesi 6 adet işyerini kiraya veriyor Eğirdir Belediyesi 6 adet işyerini kiraya veriyor

Tiryakiler, esnafı sigara stoklamak ile suçlarken market ve bakkal işletmecileri de böyle bir durumun söz konusu olmadığını, asıl sorunun firmalardan yani tedarikçilerden kaynaklandığını ifade ediyorlar.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Isparta Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Sinan Aydın: ‘Sigaraya ardı ardına gelen zamlar en çok bakkal ve marketleri zarara uğratıyor. Ülkemizde sigara dağıtımını üstlenen çeşitli firmalar zamları aynı anda yapmadığı için piyasada market ve bakkallara olumsuz gözle bakılıyor.

Bizim esnafımız tedarikçi firma yüzünden tütün ve tütün mamullerine ulaşımda zorluk yaşıyor. Zam geçişinin duyulacağı andan itibaren market ve bakkallara bir yönelim ortaya çıkıyor. Buda üyelerimizi zor durumda bırakıyor. Bizim üyelerimiz hiçbir şekilde stokçu değildir. Zaten ekonomik sebepler nedeniyle market ve bakkallar kısıtlı sigara alabilmektedirler. Asıl sorun tedariktedir. Belirttiğim üzere her hangi bir marka sigaraya zam yaptığı anda, diğer markalarda ürünlerinde satış kısıtlamasına gidiyor. Bu sebepten dolayı esnaflarımız zor durumda kalıyor. Yetkililerin ivedilikle zam olayına çare bulması gerekiyor” dedi.