Milyonlarca müşterinin aylardır süren taleplerine yanıt veren bankalar, Kurban Bayramı sonrasında para çekme limitlerini artırma kararı aldı. 50 bin liralık para yatırma limiti içinse yeni banknot haberi beklenecek.

Türkiye'nin 81 ilinde on binlerce ATM, bu günlerde banknot sıkıntısı yaşıyor. 10 bin lira altındaki harcamalar için banka gişeleri kapatılırken, nakit ihtiyaçları nedeniyle ATM'leri sıkça kullanan milyonlarca vatandaş, Türkiye'deki yüksek enflasyon nedeniyle günlük çekim limitlerinden şikayetçi. Birçok banka için günlük 10 bin lira olarak belirlenen sınır, artan maliyetler ve fiyatlar karşısında yetersiz kalıyor. Kurban Bayramı'nın ardından bankalar limitlerde değişikliğe gidecek.

Sayaç Yönetmeliği Değişti Uymayanlara Cezalar Geliyor Sayaç Yönetmeliği Değişti Uymayanlara Cezalar Geliyor

ATM'lerde Para Çekme ve Yatırma Limitleri Değişecek

Geçtiğimiz aylarda kamu bankalarının "TAM" adı verilen sistemde birleştiği duyurulmuş ve bu bankalar arasında komisyon kesintisi yapılmayacağı belirtilmişti. Türkiye'deki milyonlarca özel banka için BDDK tarafından herhangi bir adım atılmasa da, bankalar müşterilerin ısrarlı taleplerinin ardından harekete geçti ve para çekme limitini değiştirme kararı aldı. Bayram sonrasında günlük 10 bin TL olarak belirlenen sınırın 20 bin liraya çıkarılması planlanırken, halihazırda bazı bankalar için 7 bin 500 TL olarak belirlenen komisyonsuz para çekme limiti ise 15 bin liraya yükseltilecek.

Para Yatırma Sınırının Değişmesi Yeni Banknotlara Bağlı

Türkiye'de görülen yüksek enflasyona rağmen yıllardır yeni banknot talebine kulaklarını kapatan ekonomi yönetimi, ilk kez geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile ihtiyacın olup olmadığının araştırıldığını belirtmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan tarafından piyasalara yönelik paylaşılan bu mesaj, yeni banknotların eli kulağında olduğu şeklinde yorumlanırken, ATM'lerde belirlenen 50 bin liralık para yatırma limitinin 500 ve 1000 liralık banknotların çıkması halinde değişmesi planlanıyor.

Bu değişikliklerin, bankacılık hizmetlerinin daha verimli hale getirilmesi ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması açısından önemli olduğu belirtiliyor. Kurban Bayramı sonrasında yapılacak bu düzenlemelerle birlikte, ATM'lerdeki işlem limitleri daha kullanışlı hale gelecek ve vatandaşların nakit ihtiyaçları daha kolay karşılanacak

Kaynak: Haber Merkezi