Vali Aydın Baruş’tan 23 Nisan mesajı Vali Aydın Baruş’tan 23 Nisan mesajı

Bu kararlar doğrultusunda, banka şubeleri ve ATM'lerinde yeni bir dönemin başladığı duyuruldu.

Bankaların yeni kararlarıyla birlikte, banka şubeleri ve ATM'lerinde önemli değişiklikler yapıldığı açıklandı. Birçok banka, şube sayısını azaltarak evden çalışma sistemine geçiş yapmasıyla şubelerin iş yükünü azaltmayı hedefledi. Ayrıca, para çekme ve yatırma limitlerinde değişiklikler yapıldı.

Türkiye'deki yüksek enflasyon nedeniyle, birçok bankanın 10 TL'lik banknotları ATM'lerde kullanım dışı bıraktığı belirtildi. Belirlenen tutarın altında kalan miktarların artık şubelerden çekilip yatırılmasına izin verilmeyeceği, bu işlemlerin sadece ATM'ler aracılığıyla gerçekleştirilebileceği bildirildi. Bu kararın bazı kesimlerden büyük tepki aldığı ve tüketici mahkemelerinin bu karara itiraz edeceği ifade edildi.

Bankalar ayrıca, önceden belirlenen 10 bin TL'lik banka veznelerinden nakit para çekme ve yatırma limitini 20 bin TL'ye çıkardı. Ancak, özellikle okuma yazması olmayan bireyler, teknolojiyle arası iyi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ve emeklilerin bu karara tepki gösterdiği belirtildi. Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, bankaların ATM'lerde işlem yapmayı zorunlu hale getirmesinin tüketici haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Haber Merkezi