Bitlis’in Tatvan ilçesi Anadere köyü kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarının saldırısı sonucu 1 Haziran 2021 tarihinde şehit edilen Jandarma Teğmen Baki Koçak’ın aziz hatırası adına eşi Rabia Burçin Koçak’ın matematik öğretmenliği yaptığı Eğirdir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde oluşturulan Şehit Baki Koçak Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Eğirdir Dağ Komando Okulu Komutanı Tuğgeneral Ahmet Aşık, Eğirdir Belediye Başkanı Mustafa Özer, Eğirdir Cumhuriyet Savcısı Nusret Baler, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İlker Şimşek, askeri erkan, protokol üyeleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan Eğirdir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nilgün Özdemir, Şehit Jandarma Teğmen Baki Koçak’ı rahmet ve minnetle andıklarını belirtti.

Eğirdir’de Maddi Hasarlı Kaza... Eğirdir’de Maddi Hasarlı Kaza...

Şehit Eşi Matematik Öğretmeni Rabia Burçin Koçak, kütüphanede emeği geçen herkese teşekkür etti. Asker eşi olmanın zorluklarını anlatan Koçak, konuşması sırasında duygusal anlar yaşadı. Koçak, “Asker eşi olmak tam manasıyla adanmışlık, bir fedakarlık timsali olsa gerek. Çünkü bizler asker eşi olarak aynı zamanda eşimizin rütbesini, görevini, makamını her şeyini temsil etmekle mükellefiz. Elimizden geldiği, alın terini döktüğü kadarıyla kan ve göz yaşıyla yoğrulan bu vatan için gerçekten emeğimizi sonuna kadar gururla taşımak durumundayız. Sevdiğimiz insanın sık sık göreve gidişi bizler için ne kadar zor olsa dahi bu konuda muktedir olduğumuz kadar aynı zamanda en önemli günlerde bile yalnız kaldığımızı biliyoruz ve ona göre yaşıyoruz. Yaşantımızı buna göre dizayn etmek durumundayız. Bazen öyle anlar oluyor ki, bir gün gelmeyeceğini bile bile onu göreve göndermek zorunda kalıyoruz. Bayrağımız dalgalansın diye, vatanımız, bayrağımız bölünmesin diye onun her daim yanında durmak zorunda kalıyoruz. O bir gün aramızdan ayrılıyor olsa dahi her zaman onun gururuyla, şerefiyle, haysiyetiyle, onuruyla dimdik ayakta duruyor ve onun adını yaşatmak için uğraşıyoruz. Biz şehit eşleri olarak bunun bilincinde ve idrakında olarak yaşamak durumundayız. Ahirette de onunla birlikte olacağımızdan eminim ve onun için yaşamak durumunda olduğumu biliyorum ve farkındayım. Katılım sağlayan herkese çok teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, şehitlerin herkesin kalbinde ve gönlünde yer aldığını belirterek, Şehit Jandarma Teğmen Baki Koçak’ın adına oluşturulan kütüphanenin hayırlı olmasını diledi. Başkan Başdeğirmen, “Şehitlerimiz hepimizin kalbinde, gönlünde her zaman yer alıyor. Ülkemizin tek çakılını dahi düşmana bırakmamak için bayrağımız için ezanımız için toprağımız için kendini feda eden Şehit Baki Koçak gibi yiğitler unutulmaz. Yüreğimizde, kalbimizde her zaman yaşıyorlar. Şehidimizin ismine açacağımız kütüphanenin ismi anlamında ne kadar şerefli olduğunun bilincindeyiz. Kütüphanemizde şerefli, namuslu, fedakar, ülkesi için canını verebilen nice Baki Koçak’lar yetişmesi dileğiyle hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Kabri cennet olsun. Geride kalanlara sabırlar diliyorum” dedi.

Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu ifade eden Başkan Başdeğirmen, “Büyük ülkenin çok büyük zorlukları var. Ülkemize içeriden ve dışarıdan göz koyan çok düşman ve hain var. Bunlar Baki Koçak gibi güzel insanlarımızdan ve güvenlik güçlerimizden korktukları için yaklaşamıyorlar. Bizler şehit veriyoruz ama ülkemizi de koruyoruz. Rabia öğretmenimize ve ailesine tekrar sabırlar diliyorum” diye konuştu.

Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, vatan için her zaman göreve hazır olduklarını belirterek, “Şehidimizin adı burada yaşayacak. Öğrencilerimiz her o kütüphaneye gittiklerinde vatan sevgisiyle bürünmüş bir şekilde oradan çıkacaklar. Bu vatan uğruna şehit olmuş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları ve bütün kıymetli şehitlerimiz, gazilerimizin aziz hatıraları önünde gururla, saygıyla eğiliyoruz. Allah hepsinden razı olsun. Bu kütüphanenin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” görüşlerinde bulundu.

Konuşmaların ardından Şehit Jandarma Teğmen Baki Koçak ve tüm şehitler için dua edildi. Duanın akabinde kütüphanenin açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Protokol üyeleri daha sonra kütüphaneyi gezerek, bilgi aldı.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Şehit Jandarma Teğmen Baki Koçak’ın eşi Rabia Burçin Koçak’a gül tablosu hediye etti.

Kaynak: Belediye Bülten