DESTAN YARATMA HUYUMUZ

Yazımın esas konusuna girmeden önce; 31 Mayıs-1, 2 Haziran memleketimizin ekonomik, turizm yapısına, tanıtımına gayet yararlı olacak “2024 Uluslararası Isparta Gül Festivali” hazırlıklarının hızla devam ettiğini hatırlatarak başlamak istiyorum.

                                                                  ***

Biliyorsunuz, 18 No’ l u Isparta Belediyesi adına şehir içi yolcu taşıma işini yüklenmiş bir özel sayılabilecek kooperatifimiz var. Belediye Halk otobüslerimizin camlarında bir aydır takılı duran ilanları okuyor, yorum yapıyoruz. İşte: “ Mayıs 2024 yirmisine kadar artık kimlik kartlarınızla değil; kooperatifimizce verilecek elektronik kartlarla 65 yaş üstü emekli vatandaşlarımız binmeye devam edecekler” denilmekte.

İşin aslı 18 No’ lu Halk otobüsleri yönetim kurulu bir karara varmış. Kararda: (ki haklılar) şehir içinde taşınacak 65 yaş üstü insanımızın kanundan kaynaklanan haklarının devam etmesi açısından yararlı olabileceği düşünülmüş.

Sayısal miktarın belirlenmesi amaçlanmış. Ona göre güzergâhlara otobüs sayısı artırılması düşünülmüş. Yine otobüs sürücülerinin trafikte bir yanlışlığa düşmemeleri anlamında yolcuların özel kimliklerinin kontrolü dar zaman ve trafik şartlarında zor olduğu uygulamada görülmüş. Yine otobüslerin saatli zaman kısıklığı, özel kimliklerinin sürücülerce tam kontrol edilememesi ve kaçak binişlerin çoğalması görülmüş.

Her ne kadar kanunda: 65 Yaş üstü emeklilerimizin özel kimlikleriyle ulaşım aracına binerler” denilse de; özel kimliklerini kontrolde zaman darlığı, biniş esnasında kapıda yolcu sırasındaki akışkanlığında sıkışıklıklar nedeniyle elektronik kartla emeklilerimizin otobüslere binmeleri uygun görülmüş, düşünülmüş.

Bu durum çıkarılan kanunda aykırılık görülse de; uygulamadaki olumsuzluklar 65 yaş üstü emeklilerimizin aleyhine olması, elektronik kart usulünün emekli lehine olması nedeniyle “kanuna aykırılık” olgusuna ters olmayacağı düşünülmüş.

Bundan böyle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın elektronik biniş kartı almaları zorunlu hale gelmesi gerçeği ortada değil mi?

Diğer yandan sayısı az da olsa; bazı artçı insanlarımız:” Yok 65 yaş üstü bedava taşınması sonlandırılıyor” gibilerden yalan yanlış hükûmetimize, belediyemize18 No’ lu halk otobüslerimizin saygıdeğer yönetimine karşı hayali hikâyeler düzülmeye başlanmış. Türk ve Müslüman geleneğinde bu gibi abartıların olmadığını hatırlatalım.

Biz Türkler destan toplumundan gelmekteyiz. Ninnilerle büyüdük. Keloğlan, ejderha, Battal gazi hikâyeleriyle uykuya yatırıldık. Bir konuyu abartılı, hayali yere çekme gibi bir alışkanlığımız çocukluktan beri var.  Biraz insaflı olmak gerekmez mi?

                                                                ***

18 No’ lu Halk Otobüsleri Taşıyıcı Kooperatifi Sayın Başkanı Faruk Daşdöer bir süre önce açıkladılar.

Genç adam besihanede ölü bulundu Genç adam besihanede ölü bulundu

Bu olay 65 yaş üstü bedava taşınmasının sonlandırılması olayı değildir. Bu konu elektronik kart alarak 65 yaş üstü vatandaşlarımızın haklarını gasp eden artçı bazı insanların yaş bakımından henüz 65 ‘e gelmeden kurnazlıkla vatandaşlık kartlarıyla otobüslerden bedava faydalanma girişimlerini önlemek içindir.

Bundan böyle de 65 yaş üstü vatandaşlarımız yeni düzenlemeyi TBMM yapıncaya kadar devam edecektir. 65 Yaş üstü bedava biniş sonlandırılmadı. Dedikodu yapanlar hata ediyorlar. Birlikteliğimize zarar vermekteler. Yeni yasa hazırlıkları var. Tüm yurtta ortak kart getiriliyor. Bir yıla varmaz kanun çıkar.

                                                                   ***

Isparta’nın sevilen Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’ in kararlarıyla 18 No’ lu Halk otobüslerine yönelik destekleri devam ediyor, etmektedir, edecektir. Başkan Başdeğirmen insanımızı yolda bırakmaz. Bu gerçeği anlayın artık!

                                                                   ***

Emeklilerden bazı 65 yaş üstü vatandaşlarımızın keyfi, işi olmadan binişlerine son vermeleri gerekmekte. Bizim dinimizde “kul hakkı” diye Yüce Allah’ımızın bir emri var!

Bazı vatandaşlarımız bu işin suyunu çıkarmasınlar. İş olduğunda halk otobüslerinden yararlanalım. Keyfi binişlerden vazgeçelim. Ahlâken, dinen, insanlık olarak bir şeylere dikkat edelim, birbirimize uyarmak yine Yüce İslamiyet’in emri değil mi?

Saygıdeğer 65 yaş üstü insanlarımız siyasete varan dedikodulara inanmasınlar.

Her bir insanımızın yanında olma gibi bir insani anlayışa soyunmuş, davranış haline getirmiş bir Belediye Başkanımızın olması Isparta için bir şanstır. Bu gerçekten hareketle, 65 yaş üstü insanlarımızın tedirgin olmalarına gerek olmadığıdır.

Bayram AYGÜN-Isparta 2024

Editör: Özge Çelik