Bakan Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın kira geliri elde eden ancak beyanname vermeyen mükellefleri tespit etme konusundaki çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Şimşek, "Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz" dedi.

Burdur'da 156 Araç Trafikten Men Edildi Burdur'da 156 Araç Trafikten Men Edildi

Bakan Şimşek'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekildedir:

"Gelir İdaresi Başkanlığımız, idari kayıtları (tapu, MERNİS vb.) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk.

Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıtdışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz."

Bakan Şimşek'in bu uyarısıyla, kira geliri elde eden mükelleflerin beyanname vermeleri ve vergi yükümlülüklerini yerine getirmeleri konusunda bilgilendirme ve denetimlerin artırılacağı belirtiliyor.

Haber Merkezi