Son zamanlarda artan ev kiraları ev sahipleri ile kiracılar arasındaki gerilimi fazlasıyla artırmış durumda. Sık sık farklı konulardan anlaşmazlık yaşayan ev sahibi ve kiracılar arasında son zamanlarda yeni bir tartışma çıktı. 'Bu da evin tadilat masraflarını kim ödeyecek?' tartışması oldu. Peki, evin tadilat masraflarını kim öder? İşte tek tek cevabı...

BİNA GİDERLERİNİ KİM KARŞILAR?

Ev sahipleri, acil olmayan ve lüks niteliği taşıyan tamir ve tadilat masraflarını ödemek zorunda değil. Fakat, çatı tadilatı gibi işlemler acil onarım sayıldığı için ev sahibinin bu masraflara katılması şarttır. Kiracılar ise acil onarım kapsamında yaptıkları masrafı, dekont göstererek kiradan düşebiliyor.

Potanın Perileri 3 Yıldır Şampiyonluğu Bırakmıyor Potanın Perileri 3 Yıldır Şampiyonluğu Bırakmıyor

ORTAK KULLANIM ALANLARININ MASRAFI KİME AİT?

Çatı, baca, am teras, yağmur olukları gibi ortak kullanım alanlarının bakım ve onarım masrafları, bütün konut sahiplerinin ortak sorumluluğu altındadır. Kiracı bu masrafları ödedikten sonra yine dekont göstererek kiradan düşme hakkına sahiptir.

KOMBİ VE PETEK BAKIM ONARIM MASRAFLARINI KİM KARŞILAR?

Kombi ve petek bakım ve onarım masrafları tamamen kiracıya aittir. Fakat, kombi arızalanması, parça değişimi, yenilenmesi gibi durumlardaki masrafı konut sahibi öder.

BOZUK ASANSÖR İÇİN KİRACI BAKIM PARASI ÖDER Mİ?

Binadaki ortak kullanım alanlarının tamir ve bakımı, ev sahibinin sorumluluğundadır. Asansör de bu alanlar arasındadır.

Kiracılar, sadece bina temizliği gibi idari masrafları karşılamak zorundadır. Fakat, binanın demirbaşlarına ait masraflar ev sahibine aittir.