Isparta'da hasadı devam eden domates, verimi ve fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürüyor. Örtü altında yetiştirilen tonlarca domates ve dış pazara sunuluyor.

İlimizde 2 bin 406 dekar alanda örtüaltı domates üretimi yapılıyor. Bu üretimin 1250 dekarlık alanı Merkez İlçe ve köylerinde yapılıyor. Başta Deregümü Köyü olmak üzere Yakaören, Gelincik, Kuleönü, Büyükgökçeli ve Küçükgökçeli köylerinde örtüaltında domates yetiştiriciliği yaygın. Ayrıca Aksu İlçesi Karağı Köyü, Sütçüler İlçesi Çandır, Yeşilyurt, Şeyhler Köyü, Yalvaç İlçesi Çetince, Bahtiyar Köyü, Gelendost İlçesi Çaltı, Hacılar Köyü, Atabey İlçesi Harmanören, İslamköy ve Bayat Köyü'nde de örtüaltı domates yetiştiriciliği yapılıyor. Çeşit olarak genellikle Torry, Tybif ve Kratos çeşitleri kullanılıyor.

İlimizde, 2022 TÜİK verilerine göre 2 bin 406 dekar alanda 39 bin 944 ton örtüaltında domates üretimi gerçekleştirildi. Üretimin büyük bölümü İstanbul, Ankara, İzmir illerine gönderilmekte olup ayrıca Romanya ve Ortadoğu ülkelerine ihracat gerçekleştiriliyor.

İl Müdürlüğü tarafından üreticilere her konuda teknik destek veriliyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından seralara Tuta Absoluta Tuzakları konulmakta olup bu tuzaklar rutin bir şekilde takip ediliyor. Bu sayede üreticilere ilaçlama zamanları konusunda bilgi veriliyor.

Elektrik Abonelerinde Yeni Sistem Sayaçlar Değişiyor Elektrik Abonelerinde Yeni Sistem Sayaçlar Değişiyor