SGK Emeklileri Kaplıca Tatiline Gönderiyor SGK Emeklileri Kaplıca Tatiline Gönderiyor

Sönmez Atasoy, 1944 yılında Kars'ta doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümü mezunudur. 1968 yılında Devlet Tiyatroları'nda çalışmaya başladı. 40 yıl oyuncu ve yönetmen olarak bu kurumda hizmet verdi. Sanat kurumu tarafından iki defa en iyi oyuncu (Sesem Kocanın Kurnaz Karısı, 1973; Kanlı Nigar) ve en iyi yönetmen (Ana Hanım Kız Hanım) seçildi.

Yönettiği oyunlar: 1982 Dünya Tiyatro Festivalinde Sofya'da (Ana Hanım Kız Hanım), 1987 Balkan Tiyatro Festivali'nde (Misafir) ve 1992 Taşkent Festivali'nde (Bir Ben Verdır Bende) sergilendi. 2008 yılında 'Turkish Art Sosiete Of NewYork' Türk tiyatrosunu kurdu. Kızı, Fadik Sevin Atasoy'un oynadığı 'Kanlı Nigar' oyununu City Hall'de yönetti.

Sönmez Atasoy, 1975 yılında Cüneyt Gökçer'in asistanı olarak başladığı sahne öğretmenliğini Ankara ve İzmir Devlet Konservatuarlarında, İstanbul'da MSM okulu, Yeditepe ve Haliç üniversitelerinde sürdürdü.

Kurtlar Vadisi dizisinde oynadığı Halo Dayı karakteri ile izleyicinin beğenisini toplayan Sönmez Atasoy, 11 Aralık 2011 tarihinde Isparta'daki dizi çekimleri sırasında kalp krizi geçirdi ve 4 gün sonra 15 Aralık 2011 tarihinde Isparta'da 67 yaşında vefat etti. 

Haber/ Nadir Öngören