Özellikle Fed'in faiz indirimine başlaması durumunda doların zayıflaması bekleniyor, bu da altının cazibesini artırıyor.

Almanya'da altın yatırımları rekor seviyeye ulaşırken, hane halkı enflasyona karşı korunma amacıyla altına güveniyor. Alman özel hanelerinin külçe veya madeni para olarak elinde bulundurduğu altın stokları son dönemde artarak 5.229 tona yükseldi. Merkez bankasının da 3.353 tonluk altın rezerviyle birlikte, Almanya'nın dünya altın rezervlerinin yaklaşık yüzde 5,9'unu oluşturduğu belirtiliyor.

Çin Merkez Bankası'nın altın rezervlerini artırması, altın talebindeki güçlü artışı destekliyor. NDTV'nin haberine göre, Çin'de genç tüketiciler arasında altın takı satın alma niyeti yüksek. Benzer şekilde, Güney Kore'de de külçe ve madeni paralara olan talep artıyor. Ülkenin en büyük market zinciri CU, müşterilere mini altın külçeleri sunmaya başladı ve bu ürünler özellikle genç yaş grubundan ilgi görüyor.

Aile Haftası Kapsamında Isparta'da Yürüyüşü Düzenlendi Aile Haftası Kapsamında Isparta'da Yürüyüşü Düzenlendi

Dünya Altın Konseyi'nin raporuna göre, Vietnam'da altın talebi tarihi zirvede. Ülkede külçe altın ve madeni para talebi yüzde 12 artarken, toplam tüketici talebi ise yüzde 6 arttı.

Ayrıca, Moğolistan Merkez Bankası'nın kıymetli maden alımlarını artırması dikkat çekiyor. Banka, kıymetli maden satın alarak toplam alımını 4.3 ton artırdı. Bu hamle, ülkede altın toplama çabalarının devam ettiğini gösteriyor.

Haber Merkezi