Ramazan ayı sebebiyle, tüketici sağlının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla Isparta genelinde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri gıda kontrol görevlileri tarafından gıda üretim, gıda satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik denetimlere hız verildi. Özellikle fırın, pastane ve unlu mamuller üretimi yapan iş yerlerinin denetimlerine öncelik verilerek tüm gıda işletmelerinde denetimler artırıldı.

Denetimlerde işletmelerin kayıt ve onay belgeleri, fiziki ortamları, asgari teknik ve hijyenik şartlara uygunluklarının kontrolü yapıldı. Ayrıca işletme sahipleri ve çalışanları gıda güvenliği ve personel hijyeni konularında bilgilendirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Halkımızın tükettiği her türlü gıda maddesinin güvenirliğini sağlamak için yapılan çalışmalar tüketimin artığı bu ayda daha fazla önem kazanmaktadır.

Denetimlerde hijyenin yanı sıra özellikle ramazan ayında tüketimi artan tatlı ürünlerinde kullanılan yağlar başta olmak üzere, kızartmalarda kullanılan yağlarının polaritesi, polarizasyon cihazı ile yerinde tespit edilerek uygun olmayan yağların kızartma işleminde uzun süre kullanımı engellenmektedir. Kurallara uymayanlara gerekli işlemler yapılmaktadır.

Bu Köyde Genç Yaşlı Herkes 19 Mayıs'ı Kutladı Bu Köyde Genç Yaşlı Herkes 19 Mayıs'ı Kutladı

Vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunları ALO GIDA 174 hattını arayarak bildirmeleri, denetimlerimizin etkinliğini artıracaktır” denildi.

Haber Merkezi​