Olay, 16 Mayıs 2023 tarihinde Kemer ilçesi Çamyuva Mahallesi’nde bulunan bir apartta meydana geldi. Apartta konaklayan 58 yaşındaki Hüseyin B.'nin gece saat 02.00 sularında cansız bedenini bulan apart çalışanlarının 112 Acil Çağrı Merkezi'ni araması üzerine olay yerine 112 Acil Sağlık ekibi ve Kemer İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı Çamyuva Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri sevk edildi.

Uzmanı Açıkladı Altının Yükselişi Kaçınılmaz Uzmanı Açıkladı Altının Yükselişi Kaçınılmaz

OLAY YERİNDE YAPILAN İNCELEMELER

Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrollerde Hüseyin B.'nin hayatını kaybettiği ve vücudunda herhangi bir delici ve kesici iz bulunmadığı tespit edildi. Olayla ilgili olarak araştırmalarını sürdüren nöbetçi cumhuriyet savcısı ve jandarma ekipleri, Hüseyin B.'nin ölümü üzerine şüphelenerek kardeşi Ömer B.'yi (61) gözaltına aldı.

SANIK İTİRAFI VE İLK SAVUNMASI

Ömer B., jandarmadaki ifadesinde kardeşi Hüseyin B.'nin sağlık sorunları olduğunu ve acısını dindirmek için yastıkla boğarak öldürdüğünü söyledi. Ömer B., "Kardeşim uzun süredir alkol bağımlısıydı. Bir yıl önce felç geçirdi. Sonrasında epilepsi hastası oldu. Mental olarak acılar çekiyordu. Bana 'Ağabey beni öldür' diyordu. Ben de kardeşimin çektiği acı ve ızdıraptan dolayı yüzüne yastık bastırdım ve kardeşimi öldürdüm. Üzgünüm. Suçlamayı kabul ediyorum" dedi.

ADLİ TIP RAPORU VE İDDİANAME

İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun 10 Ekim 2023 tarihli raporunda, "Kişinin ölümünün şüpheli şahsın ifadesinde belirttiği şekilde, ağız ve burna yastık kapatma ile oluşan mekanik asfiksi sonucu meydana gelmiş olduğunun kabulü gerektiği oy birliği ile mütaala olunur" şeklinde tespit yapıldı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma neticesinde hazırlanan iddianamede, Ömer B. hakkında 'nitelikli kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası istendi.

MAHKEME SAVUNMASI

Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada sanık Ömer B., bu kez kardeşini öldürmediğini, Hüseyin B.'nin kendi kendini boğduğunu öne sürdü. Kardeşinin alkol bağımlısı olduğunu ve 50 yıldır birlikte yaşadıklarını belirten Ömer B., "Birbirimizin ailesi olduk. Birbirimizin yol arkadaşı olduk. 2022 yılı Kurban Bayramı'nın ilk gününde kardeşim alkole bağlı olarak beyin felci geçirdi. Bir süre yoğun bakımda kaldı. Daha sonra kendisine bakıcı tuttum ve hastaneden çıkardıktan sonra bir aparta götürdüm. Bu sırada kardeşimde epilepsi hastalığı gelişti. Apartta tedavisini bakıcı nezaretinde sürdürdüm. Bir süre sonra kardeşim bakıcıya ihtiyacı olmadığını söyledi" dedi.

DUYGUSAL SAVUNMA

Savunmasını zaman zaman duygulanarak anlatan Ömer B., "Bir süre sonra kardeşimle 7-8 yıl arkadaşlık yapan ve Almanya’da yaşayan bir kız geldi. Bu kız 2 aylığına kardeşime bakacağını söyledi. Bu süre içerisinde hem kızı hem de kardeşimi alkollü gördüm. Kız arkadaşına kızınca, kardeşim de bana kızdı ve kız 2 ay sonra Almanya’ya geri döndü. Kardeşim kötüleşti ve halsiz kalarak yemekten kesildi. Son haftalarda yanına her gittiğimde elimi öpüp ağlıyordu. Çaresiz ve parasızdım. Hem Kemer’de, hem de Antalya’da hastanelere götürdüm. Hastaneler raporun verilmesinin 1,5 yılı bulacağını söyledi. Hüseyin her seferinde neden düzelmediğini, neden ölmediğini söylüyordu. Olay gecesi arkadaşımla buluşup alkol aldım. Arkadaşım M.E. beni arayınca bir sorun olduğunu anladım ve hemen Hüseyin’in yanına gittim. Hüseyin’i perişan halde buldum. Kendi kendine konuşuyordu. Ağlıyordu. ‘Ağabey beni öldür’ diyordu. Daha sonra kendisi koltuğa uzandı. Yastığı yüzüne yasladı. O anda beynim durdu. Kardeşimin nefesini tuttuğuna inanıyorum" diye konuştu.

KARAR

Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Kaynak: Haber Merkezi